Dienas ziņas

Par godu Saeimas simtgadei selekcionē jaunu ceriņu šķirni

Dienas ziņas

Aicina rūpīgi sagatavoties ceļošanai

Notiek Baltijas valstu jūras spēku mācības

Baltijas valstu jūras spēku mācībās detonē 2. pasaules kara mīnu

Pašlaik jūrā Kurzemes piekrastē norit viens no ilgstošākajiem Baltijas valstu militārajiem sadarbības projektiem "Baltic Fortress 2022". Mācībās piedalās 320 bruņoto spēku pārstāvju un vairākas militāro kuģu grupas. Jūras spēku mācību mērķis ir pilnveidot reaģēšanas spējas, arī tādas, kas būtu nepieciešamas krīzes apstākļos. Baltijas valstu kuģi mācības sāka Liepājā, bet noslēgs Ventspilī, un viens no mācību uzdevumiem ir detonēt reālu 2. pasaules kara mīnu.

Ikgadējas mācībās piedalās trīs Baltijas valstis ar saviem mīnu kuģiem, patruļu un apgādes kuģiem. Mācībās piedalās arī zemūdens roboti, ūdenslīdēji un robežsardze.

Uz brīdi Ventspils ostā piestāja patruļkugis "Jelgava", lai informētu par militāro mācību norisi.

"Mācībās pirmo dienu tika iesaistīta NATO patstāvīgās pretmīnu karadarbības grupa, kas šobrīd operē Baltijas jūrā. Štāba kuģis ir mūsu jūras spēku kuģis "Virsaitis", mēs nodrošinām platformu. Komandvadību ir uzņēmušies Igaunijas Jūras spēki, un grupas sastāvā ir pieci kuģi no dažādām NATO valstīm," pastāstīja Jūras spēku štāba priekšnieku komandkapteinis Gvido Ļaudups.

Mācībās ir iesaistīti arī vidējā līmeņa vadības un štāba virsnieku kursa klausītāji, kuri vēl apgūst militārās zināšanas augstskolā. Virsnieki var praksē pārbaudīt savas prasmes gan jūrā, gan štābā Liepājā. Kā skaidroja komandkapteinis, šonedēļ jūrā tiek rīkotas mācību kaujas procedūras, detonējot reālu 2. pasaules kara mīnu, kas tika atrasta un nogādāta mācību rajonā.

"Šī bija reāla mīna, ko mēs piegatavojām šim uzdevumam. Šī bija 2. pasaules kara mīna. Baltijas jūra un tieši Latvijas ūdeņi ir bijuši vieni no mīnētākajiem ūdeņiem, tieši Irbes jūras šaurums un pieejas Latvijas ostām," stāstīja Ļaudups.

Latvijas jūras spēku novērošanas un sakaru dienestam šis ir trīsdesmitās jubilejas gads. Vecākā jūras spēku vienība pirmsākumos ir veidojusies kā robežsardzes bataljons Ventspilī. Viens no pieredzējušākajiem dienesta komandkapteiņiem uzsvēra, ka jūras novērošana nekad nav zaudējusi savu aktualitāti.

"Situācija mainās, viņa ir dinamiska. Mums tai ir jāpielāgojas. Katrās mācībās mēs iemācāmies kaut ko jaunu. Diezgan bieži presē parādās informācija, ka Krievijas karakuģi ir pie mūsu krastiem. Jā, mēs viņus redzam. Tā mums ir ikdiena. Mums tas nav nekas ekskluzīvs," stāstīja dienesta komandkapteinis Mareks Kalmanis.

Nedēļas nogalē mācības "Baltic Fortress" Latvijā noslēgsies. Tā kā treniņapmācība notiek katru gadu pēc rotācijas principa, tad nākamgad tās organizēs Igaunija.

"Lietuvai ir nedaudz mazāka šī ūdens teritorija, ekskluzīva ekonomiskā zona un teritoriālie ūdeņi, mums un igauņiem ir nedaudz lielāka. Jūras ģeogrāfiskā specifikā ir salāgoti spēki, kā mēs operējam ar tādiem uzdevumiem," stāstīja Ļaudups.

Jūras spēku treniņi kā miera, tā krīzes situācijām turpināsies visu vasaru, un ja nākamnedēļ sāksies militārās mācības "Baltops", tajās piedalīsies visas Baltijas jūras reģiona valstis, kuras koordinēs Amerikas Savienoto Valstu Jūras spēki.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt