Dienas ziņas

Rīgā ierodas viens no lielākajiem ASV Jūras spēku kuģiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Baltijas valstis ierobežos Krievijas pilsoņu ieceļošanu

Baltijas valstis vienojas būtiski ierobežot robežšķērsošanu Krievijas pilsoņiem ar Šengenas vīzām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Baltijas valstis panākušas vienošanos būtiski ierobežot robežšķērsošanu Krievijas pilsoņiem, kuriem ir Šengenas vīzas, paziņojis Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Paredzams, ka lēmums stāsies spēkā nākamo desmit dienu laikā.

"Būs Ministru kabineta (MK) rīkojums, un tajā būs minēti arī izņēmumi, par kuriem esam vienojušies," sacīja Rinkēvičs.

Lēmumus pieņems valstu valdības atbilstoši nacionālajām procedūrām, un tie stāsies spēkā vienlaikus, norādījis ministrs.

Par vienošanos tika paziņots pēc trešdien Kauņā notikušās Baltijas valstu un Ziemeļvalstu ārlietu ministru sanāksmes.

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis paudis cerību, ka jautājums tiks galīgi atrisināts tuvākajā laikā.

"Ceru, ka tas būs dienu, varbūt nedēļu jautājums," žurnālistiem Kauņā sacījis Landsberģis. 

Lietuvas valdības lēmuma projekts paredz "ierobežot Krievijas Federācijas pilsoņu pārvietošanos pāri Eiropas Savienības ārējai robežai".

"Valstu lēmumi ir efektīvi, ja tie ir koordinēti un saskaņoti. Citiem vārdiem sakot, mēs piemērojam vienādus noteikumus visās valstīs. Lai cilvēks, kurš mēģinājis iebraukt vienā valstī un saņēmis atteikumu, nevarētu nobraukt 200 kilometru uz ziemeļiem vai dienvidiem un veiksmīgi šķērsot robežu," teica Landsberģis.

Lēmuma projektā teikts, ka iebraukt Lietuvā un no tās izbraukt varēs tikai tie Krievijas pilsoņi, kuri atbildīs Lietuvas valdības noteiktajiem kritērijiem, savukārt šie kritēriji jāizstrādā Lietuvas Ārlietu ministrijai pēc saskaņošanas ar citām reģiona valstīm.

"Tas, ko mēs esam redzējuši pēdējo pāris nedēļu un mēnešu laikā, ir tas, ka ir dramatiski pieaudzis Krievijas pilsoņu ar Šengenas vīzām robežšķērsošanas gadījumu skaits. Tas kļūst arī par sabiedrības drošības problēmu. Tas ir arī morālas un politiskas dabas jautājums," norāda Rinkēvičs.

Igaunija jau augustā ieviesa aizliegumu valstī iebraukt Krievijas pilsoņiem, kuriem jau bija Igaunijas izsniegtas Šengenas vīzas.

Tikmēr Eiropas Savienība ir piekritusi samazināt Krievijas pilsoņiem pieejamo jauno vīzu skaitu, taču atteikusies ieviest vispārēju aizliegumu ieceļot bloka valstīs.

Eiropas Komisija (EK) otrdien iepazīstinājusi ar jauno vīzu izsniegšanas kārtību Krievijas pilsoņiem.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis pagājušajā nedēļā vienojās apturēt 2007. gada līguma darbību par atviegloto vīzu izsniegšanas kārtību Krievijas pilsoņiem, un tas nozīmē, ka krievu vīzu pieteikumi tiks izskatīti ilgāk un ka viņiem vīzas saņemšana maksās dārgāk.

ES iekšlietu komisāre Ilva Johansone otrdien iepazīstināja ar jauno kārtību, ko ES valstis gatavojas apstiprināt tuvākajās dienās.

Krievijas pilsoņiem pieteikšanās vīzai Šengenas zonai, ko veido 22 ES dalībvalstis, kā arī Norvēģija, Islande, Šveice un Lihtenšteina, turpmāk izmaksās 85 eiro. Līdz šim pieteikuma iesniegšana maksāja 35 eiro.

Pieteikuma standarta izskatīšanas laiks tiks pagarināts no desmit dienām līdz 15 dienām un dažos gadījumos līdz 45 dienām. Tiks arī ierobežotas iespējas saņemt vairākkārtējas ieceļošanas vīzas.

Vīzu pieprasītājiem turpmāk būs arī jāiesniedz vairāk dokumentu, lai pamatotu savu lūgumu.

Somija, Polija, Igaunija, Lietuva un Latvija ir sākušas pastiprināt kontroli uz robežām un aicinājušas pilnībā aizliegt izsniegt tūrisma vīzas Krievijas pilsoņiem. Taču Francija un Vācija iebilst pret šādu soli, apgalvojot, ka nepieciešams saglabāt kontaktus starp Krievijas pilsoņiem un demokrātiskajām sabiedrībām.

KONTEKSTS:

Par vīzu ierobežojumiem Krievijas pilsoņiem Eiropas valstis sāka spriest kā par nākamo sankciju soli, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, kas sākās 2022. gada 24. februārī pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavēles. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Putina iecerētais zibenskarš izgāzies, Ukraina joprojām veiksmīgi pretojas iebrucējiem un saņem no Rietumiem  arvien vairāk moderno ieroču. Tikmēr Latvija jau aprīlī apturēja pirmreizējās termiņuzturēšanās atļaujas Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem un jau izdoto atļauju atjaunošanu plāno vien retos gadījumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti