Panorāma

Cēsu skolotāja – viena no 50 labākajām pasaulē

Panorāma

2/3 pie stūres runā pa telefonu

Gaisa telpu sargā lidotāji no Ungārijas

Baltijas gaisa telpas sargātāji: Krievijas iznīcinātāji retāk manāmi Baltijas tuvumā

Kopš Krievija iesaistījusies Sīrijas konfliktā, kaimiņvalsts iznīcinātāji retāk manāmi Baltijas gaisa telpas tuvumā. To Latvijas Televīzijai atzina Ungārijas gaisa spēki, kas kopš septembra patrulē virs Lietuvas, Latvijas un pārmaiņus ar vāciešiem arī virs Igaunijas.

Ungāri Baltijas gaisa telpas pārraudzību nodrošina pirmo reizi kopumā ar četriem iznīcinātājiem, no kuriem divi ir rezervē, bet divi gatavi pacelties jebkurā brīdī. Ungāru pilotiem Šauļos ir krietni mazāk darba nekā viņu priekšgājējiem norvēģiem, jo krietni samazinājies Krievijas militāro lidmašīnu skaits Baltijas gaisa telpas tuvumā.

Ungāru gaisa spēki Šauļos ieradās septembra sākumā un kopš tā brīža Krievijas iznīcinātājus nācies pārtvert aptuveni 15 reizes. Salīdzinājumam norvēģi savā rotācijas periodā gaisā cēlušies pat sešas reizes dienā. “Iepriekšējām valstīm bija vairāk pārtveršanu nekā mums. Domāju, tas ir saistīts Sīrijas krīzi. Pēdējos mēnešos trauksme vairs neatskan tik bieži,” stāsta Ungārijas gaisa spēku komandieris Tamāšs Fekete.

Tā kā patrulēšana Baltijas gaisa telpā ir miera laika misija, bruņojumu drīkst izmantot tikai aizstāvoties. Pārtvertie Krievijas lidaparāti gan līdz šim agresiju nav izrādījuši, bet nereti lido ar izslēgtiem transponderiem, nesniedzot informāciju par lidojuma plāniem. “Viņi parasti klusē. Lido pa uzsākto maršrutu un mēs viņus pavadām, līdz viņi sasniedz Krievijas teritoriju. (..) Lielākoties krievu lidmašīnas lido pār starptautiskajiem ūdeņiem. Ir bijušas tikai dažas reizes, kad viņu piloti šķērsojuši Baltijas gaisa telpas robežu, bet  arī tad pāris kilometrus un uzreiz atpakaļ,” stāsta Fekete.

Kā uzsver ungāri, tikpat svarīga kā Eiropas ārējās robežas stiprināšana Baltijas reģionā ir arī savienības dienvidu robeža – Grieķija un Itālija. Ungāriem, kas paši piedzīvojuši masveidīgu patvēruma meklētāju ieplūšanu valstī, ar pa valsts iekšējo robežu izbūvēto žogu plūsmu izdevies apturēt. 

“Uzbūvējot reālu barjeru uz Ungārijas robežas, mums bija skaidrs, ka tie migranti, kuri nevēlējās tikt pārbaudīti uz robežas, izvēlēsies alternatīvus ceļus. Un šobrīd viņi izmanto citas valstis, lai nonāktu savā galamērķī – Vācijā un Zviedrijā. (..) Barjeru kritizēja daudzi mūsu partneri Eiropas Savienībā, bet šobrīd ir arvien vairāk valstu, kurām vajadzētu spert līdzīgu soli,” saka Ungārijas vēstniece Latvijā Adrienna Millere.

Ungārijas gaisa spēki Šauļos paliks līdz janvāra sākumam, kad viņus nomainīs Spānija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti