Baltijas ceļa piemiņas lietu digitalizācija gūst atsaucību

Baltijas ceļš tiek iemūžināts digitālā kartē. Cilvēki, kuri piedalījušies neaizmirstamajā notikumā, šodien ar savām piemiņas lietām pulcējās Rīgā, Esplanādē. Visu dienu bibliotēkas darbinieki uzklausīja dažādos atmiņu stāstus, skenēja un fotografēja atnestos priekšmetus, lai vēlāk tos ievietotu visiem pieejamā kartē.

Šodien aprit 24 gadi kopš Baltijas ceļa akcijas. Par godu šim notikumam Latvijas Nacionālā bibliotēka aicināja cilvēkus nest uz Esplanādi savas piemiņas liecības no dzīvās cilvēku ķēdes, lai tās digitalizētu. Tas varēja būt apģērba gabals, tramvaja biļete vai mašīna, ar kuru devās uz Baltijas ceļu, tāpat arī pastkarte vai jebkas cits.

„Mēs vēlamies atzīmēt šo nozīmīgo laiku, kad mēs visi kopā veidojām vēsturi. Mēs - cilvēki no austrumu un centrālās Eiropas. Mēs vēlamies svinēt šos nozīmīgos notikumus visur, priekš tā mēs izveidojām mājaslapu, kur var ievietot atmiņu stāstus, augšupielādēt piemiņas lietu attēlus, atzīmēt kartē un aprakstīt tos,” par digitālo karti stāsta "Europeana 1989" pārstāvis Frenks Drauške.

Atnestās lietas tika skenētas vai fotografētas, fiksēta to atrašanās vieta Baltijas ceļā un pierakstīts unikālais atmiņu stāsts. Pēc tam attēlus un informāciju ievietos visiem pieejamā digitālā kartē. Process aizņem vien nedaudz vairāk kā desmit minūtes.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārstāve Signe Valtiņa atklāj, ka atnestās lietas ir ļoti dažādas: „Cilvēki lielākoties ir atnesuši vai taisās nest savas fotogrāfijas no Baltijas ceļa.”

Taču Ainārs Indriksons no Antīko automobiļu kluba uz notikuma vietu ir atvedis piecas padomju laika automašīnas - zapiņu, moskviču, volgu, žiguli un Gaz 53 ugunsdzēsēju mašīnu. Indriksons stāsta, ka katrs no šiem auto ir pieredzējis Baltijas ceļa laiku. Abi iekāpjam 69. gada tipa Volgā, tā laika zilas krāsas taksī ar sarkanu jumtu. Indriksons to dēvē par Krievzemes traktoru svētdienas tērpā.

Savas piemiņas lietas vēl var atnest uz Esplanādi arī sestdien vai ievietot paši digitālajā kartē. Karti var atrast "Europeana1989.eu" mājaslapā. No fotogrāfijām un citām piemiņas lietām nav jāšķiras - tās tiek digitalizētas un atdotas atpakaļ īpašniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti