«Baltijas ceļa» 30.gadadienas pasākumi - atgādinās un skaidros

2019. gadā augustā atzīmēs akcijas "Baltijas ceļš" trīsdesmito gadadienu ar mērķi atgādināt un skaidrot Baltijas ceļa nozīmi vietējā un starptautiskā mērogā, turpināt fiksēt Baltijas ceļa organizatoru un dalībnieku atmiņas, aktualizēt un aktivizēt sadarbību starp Baltijas valstīm un daudzveidīgās norisēs iesaistīt plašu sabiedrību.

Linda Pastare, Latvijas valsts simtgades biroja vadītājaLauris Zvejnieks
  Latvijas simtgades biroja vadītāja par Baltijas ceļu Linda Pastare Latvijas Radio pastāstīja, ka “Baltijas ceļa” 30. gadadienu atzīmēs ar svinīgiem un izziņas pasākumiem.

  Baltijas ceļš

  1989. gada 23. augustā aptuveni 2 miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, savienojot Baltijas valstu galvaspilsētas Tallinu, Rīgu un Viļņu, lai pieminētu 1939. gada 23. augustā starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova-Ribentropa paktu un vienam otru stiprinātu cīņā par kopīgu mērķi – Baltijas valstu neatkarības atgūšanu.
  2009. gadā akcija Baltijas ceļš iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, tādējādi apliecinot akcijas nozīmīgumu pasaules mērogā.

  Mēs vēlamies atgādināt par šo notikumu, un kamēr esam laikabiedri tiem, kas to organizēja un piedalījās šajā pasākumā, ir jādokumentē tās dienas sajūtas, to var un vajag darīt, un 30.gadadienas pasākumi palīdzēs tam, sacīja  Pastare.

  Iedzīvotāji tika aicināti arī pievienot savu Baltijas ceļa fotogrāfiju GADSIMTA ALBUMAM ( www.latvijasgadsimts/lv/albums)

  Latvijas Nacionālais vēstures muzejs sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju aicina ikvienu, īpaši skolu jauniešus, pārskatīt ģimenes, radu un draugu fotogrāfijas par piedalīšanos Baltijas ceļā un pievienot tās Latvijas muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts” projektam Gadsimta albums, teikts simtgades biroja mājaslapā.

  Tāpat arī rīkotas vairākas izstādes, un “Baltijas ceļam” būs veltītas arī dokumentālās filmas, būs Baltijas dokumentālo filmu programma Latvijas Televīzijā, Televīzijas pirmizrādi piedzīvos sešas jaunas Baltijas valstīs tapušas dokumentālās filmas, kas caur personiskiem stāstiem un arhīvu materiāliem atspoguļo Baltijas valstu neseno pagātni un tajā ietverto nākotnes redzējumu. Notiks arī Baltijas filmu dienās  -  trīs valstu kino institūciju – Latvijas Nacionālā kino centra, Lietuvas Kino centra un Igaunijas Filmu institūta – iniciatīva un kopīgi veidots pasākums, stiprinot trīs Baltijas valstu sadarbību kino jomā un padziļinot skatītāju zināšanas par kaimiņvalstu filmām.

  Savukārt 22. augustā notiks starptautiska konference "Baltijas ceļš. Turpinājums". Konference tiek rīkota, lai atgādinātu Baltijas ceļa nozīmi Baltijas valstu neatkarības atgūšanā un Ribentropa-Molotova pakta seku likvidēšanā, Baltijas ceļa saistību ar un ietekmi uz demokrātiskajām revolūcijām Austrumu un Centrāleiropā, tai skaitā Berlīnes mūra noārdīšanu.

  23. augustā Rīgā pie Brīvības pieminekļa notiks svinīgs notikums "Baltijas ceļam 30", un ikviens ir aicināts būt klāt un kopīgi atcerēties notikumus Baltijā, kas aizsāka demokrātiskas Latvijas valsts atgūšanu un nostiprināšanu. Līdzīgi svinīgie notikumi šajā pašā laikā notiks arī Viļņā un Tallinā.  

  Pastare stāstīja, ka paredzēti arī vairāki pasākumi ārpus Rīgas, arī uz Latvijas un Lietuvas un Latvijas un Igaunijas robežas, un iedzīvotāji par tiem var uzzināt gan savā pašvaldībā, gan arī biroja mājaslapā.

  Bet  Latgales vēstniecība „Gors” 24. augustā notiks pirmatskaņojums darbam, kas veltīts “Baltijas ceļam”. Latvijas, Zviedrijas un Dānijas komponistu trio radījis skaņdarbu, kas veltīts atraktīvajam pūšaminstrumentu kvintetam "Carion" (Latvija/Dānija) un Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim. Latviju pārstāv Andris Dzenītis, Zviedriju – Brita Bīstrema, Dāniju – Anderss Nordentofts. Katrs no viņiem komponē vienu daļu no trīsdaļīga jaundarba. Andris Dzenītis savu veikumu "Delta Returning" veltījis Baltijas ceļa 30. gadadienai.

  Likteņdarzā 24. augustā notiks saulrieta koncerts "Saule. Pērkons. Daugava". Koncertēs tautas deju kolektīvi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, kopkoris un Atmodas laika dziedātāji. Piedalās Mārtiņš Brauns, Ivars Cinkuss, Agris Daņiļevičs, Ieva Akuratere, Dace Micāne Zālīte un citi.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti