«Baltijas ceļa» 25.gadadienu svinēs visā Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saistībā ar "Baltijas ceļa" 25.gadadienu visā Latvijā no augusta līdz pat decembrim plānoti dažādi atceres pasākumi.

Pasākumus „Baltijas ceļa” 25.gadadienas atcerei augustā jau ievadījusi vairāku izstāžu atklāšana Rīgā un Latvijas novados. Savukārt Liepājā no 14.augusta norisinās festivāls "Via Baltica", kas noslēgsies 30.augustā.

Latvijas Universitātē un Stūra mājā 21. un 22.augustā notiks starptautiska konference "Pēc gadsimta ceturkšņa. "Baltijas ceļš" un totalitārā komunisma sabrukums: Eiropas kopīgās atmiņas un politiskās iedvesmas avots". Konference būs veltīta Baltijas tautu brīvības un valstiskuma atjaunošanas vēlmes unikālajam apliecinājumam pirms 25 gadiem.

"Baltijas ceļa" atceres pasākumi 22.augustā notiks Rēzeknē un Tukumā - ""Baltijas ceļš" mūsu atmiņās", kā arī Burtniekos - "Pie pleca plecs".

Svētku kulminācija būs 23.augustā, kad tieši pirms 25 gadiem cilvēki sastājās ķēdē no Tallinas līdz Viļņai.

Uz "Baltijas ceļa" atceres pasākumiem Latvijā ieradīsies arī Lietuvas Ministru prezidents Aļģirds Butkevičs un Igaunijas Ministru prezidents Tāvi Reivass. Visi trīs Baltijas valstu premjerministri piedalīsies publiskajos pasākumos Rīgā.

Saeimā apbalvos vidusskolēnu eseju konkursa "Ko man nozīmē "Baltijas ceļš"?" uzvarētājus, tiks ielikts pamatakmens "Baltijas ceļam" veltītam piemineklim Mūkusalas ielā, kā arī tiks stādīts Baltijas vienotības koks. Kultūras pilī "Ziemeļblāzma" notiks Totalitāro režīmu upuru atceres dieas konference, kuru rīko Tieslietu ministrija. Tautas frontes muzejā tiks prezentēta Baltijas valstu kopizdevuma pastmarka, kas veltīta "Baltijas ceļa" gadadienai. Savukārt Rīgas Sv. Pētera baznīcas Mazajā zālē notiks Antona Rancāna grāmatas "Krievināšana" atvēršanas svētki.

Vakarā pie Brīvības pieminekļa Rīgā notiks koncerts "Baltijas ceļa" 25.gadadienai, kurā izskanēs visu triju Baltijas valstu prezidentu uzrunas un piedalīsies visu triju Baltijas valstu mūziķi.

Pasākumi "Baltijas ceļa" atcerei šajā dienā notiks arī citviet Latvijā.

Kuldīgā notiks festivāls "Via Baltica", Durbē tiks izveidots stilizēts "Baltijas ceļš", Valkā notiks pasākums ""Baltijas ceļš" - gaisma brīvībai", Rundāles novadā - pasākums "Gaismas ceļi, gaismas tilti", Nīgrandes novadā būs "Atmiņu ugunskurs", Kocēnu novadā izskanēs koncerts Zilajā kalnā. Jelgavā notiks pasākums ""Baltijas ceļš", notikums, kas pārsteidza pasauli", Šlokenbergā - "Sirdspuksti Šlokenbergai".

Naukšēnu novadā uz Latvijas un Igaunijas robežas notiks koncerts, kurā piedalīsies arī grupa "Pērkons". Saulkrastos notiks grāmatas "Saulkrasti. No vissenākajiem laikiem līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai" atvēršanas svētki un tikšanās ar Saulkrastu Tautas frontes dalībniekiem. Carnikavā Nēģu svētku laikā notiks ar "Baltijas ceļa" tematiku saistīta zibakcija.

Tāpat "Baltijas ceļa" 25.gadadienu atzīmēs arī ārzemēs. Pasākumu klāsts būs daudzveidīgs - no izstāžu atklāšanas, dokumentālu filmu demonstrēšanas un zinātniskām konferencēm, diskusijām līdz publiskām akcijām, iesaistot arī vietējo sabiedrību.

Čikāgā plānota ""Baltijas ceļa" dzīvā ķēde" Londonas Haidparkā - Baltijas valstu diplomātisko dienestu pārstāvju un Baltijas valstu iedzīvotāju un draugu ikgadējā sanākšana, Īrijā, Dublinā, - ""Baltijas ceļa" 25.gadadiena – dzīvā ķēde". ""Baltijas ceļa" dzīvā ķēde" būs arī Kijevā. Norvēģijā, Oslo, notiks "Atklātā tikšanās".

No septembra līdz novembrim iecerēti "Baltijas ceļa" atceres pasākumi izglītības iestādēs, savukārt decembrī gaidāma vēsturisko liecību izdevuma "Tauta tautu rokās tur" prezentācija Tautas frontes muzejā Rīgā.

1939.gada 23.augustā Padomju Savienības un Vācijas ārlietu ministri - Vjačeslavs Molotovs un Joahims fon Ribentrops - parakstīja līgumu, kas ietekmēja Eiropas un visas pasaules likteni. Šis pakts un tā slepenie papildprotokoli noteica Padomju Savienības un Vācijas ietekmes sfēras un noveda pie Otrā pasaules kara sākšanās, kā arī pie triju Baltijas valstu - Igaunijas, Latvijas un Lietuvas - okupācijas.

50 gadus vēlāk - 1989.gada 23. augustā - triju valstu iedzīvotāji pie Baltijas jūras pārsteidza visu pasauli, sarīkojot akciju un kopīgi pieprasot Molotova-Ribentropa pakta slepeno papildprotokolu publisku atzīšanu un Baltijas valstu neatkarības atjaunošanu. Vairāk nekā divi miljoni cilvēku sadevās rokās, izveidojot 600 kilometru garu ķēdi no Tompeas pils pakājes Tallinā līdz Ģedimina torņa pakājei Viļņā.

"Baltijas ceļa" dokumentārais mantojums iekļauts UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" starptautiskajā reģistrā. Tas ir apliecinājums, ka pasaulē šis fenomens - triju valstu spēja apvienoties masveidīgā, bet miermīlīgā akcijā, lai paustu savu nostāju un sasniegtu mērķi, - ir atzīts par kaut ko ļoti īpašu. Starptautiskā sabiedrība ir apliecinājusi šīs akcijas nozīmi visā pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti