De Facto

Balsu pirkšanas lietas saistītas ar vairāku partiju sarakstiem

De Facto

Krievijas žurnālisti izvēlas Latviju

Jaunas liecības par balsu pirkšanu Latgalē

Balsu pirkšanas lietas saistītas ar vairāku partiju sarakstiem

Drošības policija (DP) strādā  ar sešiem kriminālprocesiem par balsu pirkšanu. Tās ierosinātas ne tikai saistībā ar ceturto sarakstu un Latgali, bet arī pārkāpumiem, kas saistīti ar citu partiju sarakstiem. Tikmēr raidījums "De facto" pēcvēlešanu nedēļā Latgalē sastapa cilvēkus, kuri bija tieši iesaistīti balsu tirgošanas procesā.

Visvairāk iespējamo nelikumību fiksēts Latgalē, bet ne tikai – tādi bijuši arī Kurzemē, Vidzemē, faktiski – visā Latvijā. Te gan jāpiebilst, varbūt pārkāpumu Latgalē būtu mazāk, ja "Vienotība" būtu ieklausījusies brīdinājumā, ko saņēma vēl pirms vēlēšanām.

DP atzīst, ka tik daudz informācijas par iespējamu balsu pirkšanu kā šogad iepriekšējos gados nav saņemts. Un raksturs visur līdzīgs.

"Kā vienojošs elements ir tas, ka kādi cilvēki vienojas ar citiem, savāc vienkopus daudz dažādu cilvēku un ar transportlīdzekļiem nogādā noteiktā reģionā, kur viņi balso par noteikto partiju, tad tiek atrādīti neizmantotie vēlēšanu biļeteni un pēc tam tiek samaksāts. Naudā vai graudā – tas atkarīgs no katra konkrēta gadījuma," situāciju skaidro Drošības policijas priekšnieka vietnieks Juris Leitietis.

Informācija par balsu pirkšanu ceturtā saraksta labā, atklātībā nonāca brīdī, kad sašutuma pilnu vēstuli “Vienotības” partijas biedriem izsūtīja viļānietis un deputāta kandidāts Juris Vidiņš.

Viņš uzskata, ka varēja mēģināt novērst vismaz daļu no pārkāpumiem, jo atsevišķi signāli bijuši jau pirms vēlēšanām.

Piemēram, viņa kolēģi saņēmuši zvanus ar aicinājumu balsot par Zaķi un par to arī solīta nauda. Tomēr reakcija izpalikusi. "Es par šiem gadījumiem darīju zināmu partijas birojam. Un es pat nosaucu telefona numuru, no kura bija zvanīts, ka Zaķis paaugstināšot bērnu pabalstus. Un par gaidāmo balsu pirkšanu es ziņoju birojam un arī Kamparam," pavēstīja “Vienotības” biedrs Juris Galerijs Vidiņš.

"Darījām, reaģējām, tikai jautājums – ko tur darīt. Šādi signāli ir. Uz ko mēs ar Vidiņu vienojāmies, ka jautājums tiks skatīts, ka personas, par kurām norādīts, ka šīs aizdomu ēnas krīt, viņas tiks pārjautātas. Bet tas tiešām bija dienas trīs pirms vēlēšanām, kurā tajā pēdējo dienu ļoti aktīvajā apritē šādas iespējas nebija veidot, jo Zaķa kungs atradās Latgalē vislaik," pavēstīja “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars.

"Nē, es neko nezināju," par Kamparam zināmajiem signāliem sacīja Saeimas deputāts Dzintars Zaķis ("Vienotība").

Tomēr tieši plusu likšana Dzintaram Zaķim met neglītāko ēnu pār “Vienotību”.

Viņš savu saistību ar notikušo noliedz un uzskata, ka ir kļuvis par politisko konkurentu nomelnošanas upuri. Lai neietekmētu Vienotības reputāciju, Zaķis svētdien, 12.oktobrī paziņoja, ka aptur darbu partijā līdz brīdim, kamēr tiks pabeigta izmeklēšana.

Tikmēr raidījums "de facto" pēcvēlešanu nedēļā bija Latgalē, kur atrada cilvēkus, kuri bija tieši iesaistīti balsu tirgošanas procesā.

Par to, ka vēlēšanu priekšpusdienā no Ērgļiem ies bezmaksas autobuss uz vēlēšanu iecirkni Dekšārēs, Latgalē, iedzīvotāji zinājuši pāris dienas iepriekš.

Nostrādājusi iekšējā apziņošana. "Pie manis pienāca viens un vaicāja, jūs uz to ekskursiju? Jā, es teicu. Nu tad jūs esat mūsu barā, kā saka. Viņš saka, ka pa ceļam būs jānovēl, vai pases ir līdzi. Jo nezin, cikos būs atpakaļ, ka vajag tās pases līdzi," pastāstīja Ērgļu iedzīvotājas Irisa un Anna. Arī dzērāji barakās atzina, ka bijuši autobusā, piedzērušies, novēlējuši un bijis jautri. Nekāda ekskursija gan nav bijusi. Aizbraukuši līdz Dekšārēm, nobalsojuši un braukuši atpakaļ.

Dekšārēs vēlētāju autobuss ir pamanīts. "Es vēlēšanu dienā redzēju murgu, kādu es nekad neesmu redzējis. Tur viens vispār karājās uz vārtiņiem piedzēries. Ļoti piedzēries. Un tad viena sieviete dalīja cigaretes un plānoja tālāko rīcību.(..) Tas vīrietis, kas karājās uz žoga, viņš nokrita mums priekšā. Es dabūju apstāties. Un tad tie, kas bija spēcīgāki, un nebija tik daudz uzņēmuši to vēlēšanu eliksīru, viņu pacēla un aizbrauca," atceras Dekšāru pagasta iedzīvotājs Andrejs.

Cita autobusa pasažiere stāsta, ka vedēji bija sarūpējuši arī degvīnu braucējiem. Atpakaļceļā pie Vestienas autobusu sagaidīja divas mašīnas, viena gaiša, otra tumša.

"Tad tas viens iekāpa iekšā pie mums, tas otrs nerādījās. Viss autobuss dabūja. Visi kā viens. Jā, pilnīgi visi," Ērgļu iedzīvotāja Rita pastāstīja raidījumam "Defacto", ka visi autobusa pasažieri saņēmuši pa 20 eiro.

Lai dabūtu naudu, bijis jāuzrāda vēlēšanu zīmju komplekts bez ceturtā saraksta.

Pēc tam autobuss turpinājis ceļu. Daži no reisa pasažieriem, ko satika “de facto”, noliedz, ka viņiem kāds kaut ko maksājis, vai ka likts par kādu balsot: "Mums nevienam nekā nebija."

“De facto” sameklēja arī vīrieti Ērgļos, kura vārdu kāds nosauc saistībā ar reisa organizēšanu. Bet viņš savu līdzdalību noliedz.

Balsotāji vesti ne tikai ar autobusiem no Vidzemes puses.Apzināti arī vietējie, no kuriem daudzi vēlēšanās parasti nepiedalās.

Uz vēlēšanām nebija plānojusi doties arī viļāniete Jūlija. Pie viņas atskrēja trīs kaimiņi, kuriem kāds bija piezvanījis. "Man tik pēkšņi atskrēja, vari aizvest mūs ar savu mašīnu? Maksā pa desmit eiro!! Nopelnīsim 10 eur un riktīgi varēsim padzert," atstāsta Viļānu novada iedzīvotāja Jūlija. Pa ceļam piestājuši dažas mājas pirms iecirkņa, un viens no kaimiņiem tur saņēmis instrukciju kā balsot.

"Es paņēmu tās savas lapiņas, es domāju, nē - es savu Latviju par 10 eiro nepārdošu. Tā es to Zaķi izsvītroju," raidījumam "De facto" pastāstīja Jūlija.

Atpakaļceļā apstājušies pie tām pašām daudzdzīvokļu mājām, lai saņemtu naudu. bet kundze nav ņemta līdzi, līdz ar to maksātāju neredzēja.

"Es nopirku maizīti, margarīnu, eļļu, un tā, bet viņi nopirka tās septiņgrādīgās pudeles. Un visi bija tā piedzērušies, redzēju vakarā, kā visi pa ceļu viļājās. Un viņi bija tik laimīgi, tik laimīgi, ka viņiem tika piedzerts. Tik man piekodināja – turi muti, turi muti. Bet man tā mute neturas ciet. Tāpēc, ka es esmu Latvijas pilsonis, Latvijā dzimusi, Latvijā augusi, un esmu dievticīga," sacīja viļāniete Jūlija.

Pēc notikušā uzreiz zvanījusi policijai. Jau vēlēšanu dienā policija ieradās arī pie Igora, kuru “De facto” sastapa pie Sakstagala pagasta veikala. Viņš savu balsi atdeva vien par pieciem eiro. Maksātāju pazinis.

"Sestdien pie mājas  piebrauca, pavaicāja, vai pase ir derīga vai nē. Un piedāvāja balsot, atceras Sakstagala iedzīvotājs Igors, kuru uz iecirkni ar baltu mersedesu vedis pazīstams cilvēks, kurš strādā karjeros pie Kozuļa. Igors izskatās nobijies. Tāpat kā Ērgļu autobusa pasažieri. Tāds neizskatās norādītais cilvēks. Bet viņa versija ir cita. Nevienu neesot vedis, nevienam nav maksājis. Pamāj uz mašīnu, kas jau vairākus gadus kā noņemta no uzskaites, un saka – uz vēlēšanām braucis viens.Auto aizmuguri rotā uzlīme “lūdz par valdību”.

"Ceturtais numurs. Ceturtais numurs, par trešo numuru es nobalsoju," partijas nosaukumu neatceras vēlētājs: "Es par Zaķi nobalsoju." Arī deputāta kandidāta vārdu ir grūti atcerēties: "Neatceros. Artjoms vai kā viņu tur." Vienlaikus viņš apliecina, ka Zaķi pazīst un ka viņam esot normāli solījumi. Zaķis gan viņu neatpazīst. "Ko viņš man apsolīja, tas arī būs," sacīja vēlētājs, kurš esot kontaktējāties un redzējis Zaķi un mēģināja raksturot viņa izskatu.

Andrejs apstiprina, ka strādājis Pērtnieku karjerā, bet tagad vairs nē. Pērtnieku karjers šobrīd ir redzamākā saikne šai vietai ar Zaķi.

“De facto” vēlējās uzdot vairākus jautājumus arī karjera valdes priekšsēdētājam Andrim Kozulim, kurš ir Zaķa paziņa, un ar kuru kopā viņš ir atpūties. Tomēr Kozulis nebija atrodams ne karjerā, ne uzņēmuma juridiskajā adresē un neatbildēja arī uz telefona zvaniem.

Par 4554, pret 2804. Tas Dzintaram Zaķim ļāva sarakstā uzlekt no trešās vietas uz pirmo un garantēja iekļūšanu Saeimā.

Tikai jautājums, cik no šiem plusiem bija pievilkti pilnīgi brīvprātīgi. Jebkāda veida saistību ar balsu pirkšanu Zaķis noliedz. Bet notikušo skandālu sauc par provokāciju pret viņu.

"Priekš tā mums ir DP, un tā atradīs vainīgos, un tad mēs ieraudzīsim vainīgos, un tur es zinu, ko es esmu darījis, un mana sirdsapziņa ir tīra," norādīja Saeimas deputāts Dzintars Zaķis (Vienotība).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt