Dienas ziņas

Itālijas pilsētās sadursmes un protesti pret ierobežojumiem

Dienas ziņas

Jelgavā siltuma ražošanā izmantos nepārstrādājamos atkritumus

ST tiesneša amata kandidāt iepazīstina ar redzējumu

Balsošanai Saeimā virza visus piecus Satversmes tiesas tiesneša amata kandidātus

Saeimas Juridiskās komisijas deputāti, uzklausot Satversmes tiesas tiesneša amata kandidātus, lēmuši visus piecus arī virzīt balsošanai Saeimas sēdē.

Balsošanai Saeimā virza visus piecus Satversmes tiesas tiesneša amata kandidātusLinda Spundiņa

Saeimas Juridiskās komisijas deputāti pēc gandrīz astoņu mēnešu pārtraukuma otrdien, 27. oktobrī, pulcējās klātienē, lai uzklausītu Satversmes tiesas tiesneša amata pretendentus. Vakantajam amatam izvirzīti pieci kandidāti, kuri ar savām iecerēm iepazīstināja komisijas deputātus. 

Zvērināto advokāti Inesi Nikuļcevu izvirzījusi “Attīstībai/Par!”. Viņa uzskata, ka jāuzlabo Satversmes tiesas (ST) spriedumu izpilde, jo likumdevējs bieži vien tos neņem vērā, jāveic pētījums, lai saprastu kuri no ST spriedumiem tiek pildīti un kuri ne, kādā kvalitātē un cik lielā mērā ir ņemtas vērā ST atziņas nolēmuma daļā,

Ja būs Satversmes tiesas tiesnese, Nikuļceva sola raudzīties uz procesiem no sūdzības iesniedzēja skata punkta.

"Manuprāt, Satversmes tiesā pašlaik nav tiesnešu, kuram būtu tieši šāda veida pieredze, kas būtu bijis advokāts, kurš strādājis ar tieši konstitucionālām sūdzībām," sacīja kandidāte.

Tieslietu padome, kas vērtēja kandidātu atbilstību, atzinusi Nikuļcevu un Inesi Lībiņu-Egneri par īpaši piemērotām  tiesneša amatam. Līdzšinējā deputāte Lībiņa-Egnere, kuru amatam virza partijas biedri no “Jaunās Vienotības”, uzsvēra, ka amatā spēs ievērot neitralitāti, jo tiesnesis nevadās no savas personīgās pārliecības .

“Katrs tiesnesis profesionāli un neitrāli vērtē lietas apstākļus,” norādīja Lībiņa-Egnere.

Tiesneša amata kandidāte Inese Druviete, kuru izvirzījuši “KPV LV” deputāti, uzteica savas zināšanas tehnoloģiju tiesībās. Viņa uzskata, ka arī Latvijai ir jāsniedz sava artava šajā lauciņā un tiesas spriedumos tam būs jāatspoguļojas.

Tāpat kā visiem citiem kandidātiem, arī Druvietei deputāti uzdeva jautājumu par situācijām, kad viņa kā Satversmes tiesnese izvēlētos atstatīties no dalības. Druviete uzskata, ka viņai interešu konflikts nevarētu būt.

"Es neesmu ne praktizējošs jurists, ne praktizējošs politiķis, tāpēc man nevarētu būt nekāda veida interešu konflikti. Arī mans pasaules uzskats neuzliek nekāda veida ierobežojumus kādu lietu izskatīšanai," sacīja Druviete.

Bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju Gunāru Kūtri virza opozīcijā esošā Zaļo un Zemnieku savienība, bet konstitucionālo tiesību ekspertu Ringoldu Balodi – Nacionālā apvienība. 

Kūtris vēlas popularizēt Satversmes tiesas prestižu. Pēc viņa domām, Satversmes tiesai būtu jāpievērš lielāka uzmanība Satversmes satura skaidrošanai sabiedrībai. Tāpat viņš uzskata, ka nepieciešama pilnās konstitucionālās sūdzības ieviešana. Tas gan prasītu vēl papildu divu tiesnešu resursus. Tieslietu padome atzinusi, ka Kūtrim trūkstot plašāka, mūsdienīga redzējuma. Uz deputātu uzdoto jautājumu, vai viņš tam piekrīt, Kūtris atbildēja:

"Principā konstitucionālo tiesu praksei es pēdējā laikā pietiekami esmu sekojis līdzi. Un es nezinu, kura ir tā nianse, kas varētu būt mūsdienīga. Vai tas, ka konstitucionālajai tiesai vairāk jāveic politiskie lēmumi? Es nedomāju, ka tas ir modernāks. Bet es nezinu argumentus."

Arī komisijas deputāti nezina argumentus, jo Tieslietu padome tos nebija atstājusi, kā arī komisijas sēdē nepiedalījās padomes pārstāvji.

Savukārt Ringolds Balodis pauda viedokli, ka Satversmes tiesa ir savas identitātes meklējumos:

"Pašreizējā brīdī ir redzams, ka Satversmes tiesa atrodas zināmos identitātes meklējumos, jo šobrīd diezgan plaši tiek rīkoti pasākumi, kas nav tieši likumā atrunāti.

Piemēram, Satversmes tiesas rīkotais zīmējumu konkurss bērniem vai publiskas diskusijas. Šajā gadījumā Satversmes tiesa varbūt cenšas aizpildīt to tukšumu, ko varbūt nespēj aizpildīt akadēmiskās aprindas un citi."

Komisijas vadītājs, Jaunās konservatīvās partijas deputāts Juris Jurašs atsaucās uz Tieslietu padomes lēmumu, kas atzina visus kandidātus atbilstošus amatam. "Uzklausītie kandidāti atbilst visiem izvirzītajiem formālajiem kritērijiem. Arī Tieslietu padome ir atzinusi, ka visi kandidāti atbilst Satversmes tiesas tiesneša vakantajam amatam," sacīja Jurašs.

Komisija balsoja par kandidātu atbilstību amatam. Šajā balsojumā tikai deputāte Jūlija Stepaņenko bija pret. Viņasprāt, ne visi kandidāti ir atbilstoši amatam.

Tāpat komisija balsoja par kandidātu tālāku virzīšanu uz Saeimas sēdi. “Es atbalstu kopēju vienu komisijas balsojumu, virzot tālāk visus kandidātus. Jau par atšķirībām var Saeimas sēdē debatēt,” sacīja deputāte Inese Voika (“Attīstībai/Par!”).

Komisija lēma, ka visi kandidāti atbilst prasībām, lai kļūtu par Satversmes tiesas tiesnesi, gala izvēli atstājot Saeimas rokās. Saskaņā ar likumu tiesneša ievēlēšanai nepieciešams saņemt vismaz 51 balsi.

KONTEKSTS:

Uz vakanto Satversmes tiesas tiesneša amatu tika izvirzīti kopumā pieci kandidāti – Ringolds Balodis, Inese Druviete, Inese Lībiņa-Egnere, Inese Nikuļceva un Gunārs Kūtris. Amats vakants kļuva pēc tam, kad iepriekšējā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele pieņēma darba piedāvājumu Eiropas Savienības Tiesā. 

Oktobra vidū Satversmes tiesas tiesneši no sava vidus izraudzījās tiesas priekšsēdētāju – par to kļuva iepriekšējās priekšsēdētājas vietniece Sanita Osipova.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt