Panorāma

Sākas labo darbu nedēļa

Panorāma

Opozīcija pie prezidenta; dala komisijas

Par bērnu slepkavību apcietina māti

Baložu traģēdija bijis šoks arī sociālajam dienestam

Baložos notikusī traģēdija, kad kādā sociālajā mājā atrasti miruši divi mazi zēni un kā galvenā aizdomās turētā ir bērnu māte, bija šoks arī sociālajam dienestam, jo ģimene tika vairākas reizes apsekota un nekas neliecināja par  iespējamu traģēdiju, Latvijas Radio raidījuma „Pēcpusdienā” pastāstīja radio korespondents Māris Klūga.   

 

Sociālajā mājā sieviete dzīvoja divus gadus, bet pie sociālā dienesta vērsās vasarā, kad viņai beidzās bērna kopšanas pabalsts. Tad viņai arī piešķīra trūcīgas personas statusu, un līdz ar to  viņas dzīvesvieta bija apsekota trīs reizes, taču nekas neliecināja par nelabvēlīgu situāciju.

Par reģionu atbildīgā Ķekavas sociāla dienesta vadība Latvijas Radio  apliecināja, ka apsekošanā netika konstatēti slikti apstākļi, bērniem viss bija kārtībā, nekas neliecināja, ka bērni bijuši briesmās vai māte varētu būt nelīdzsvarota. Sieviete par šķitusi dzīvespriecīga, un sociālajam dienestam notikušais ir šoks, jo dienesta darbinieki nevarēja iedomāties,  ka kas tāds varētu notikt.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Laila Rieksta - Riekstiņa Latvijas Radio raidījumā pēcpusdienā norādīja, ka pašlaik par Baložu gadījumu ir pārāk maz informācijas, lai izdarītu secinājumus. Savukārt tas, vai sociālie darbinieki var pamanīt problēmas, ir atkarīgs no daudziem faktoriem, bieži vien arī ģimene nav gatava pieņemt palīdzību.

Rieksta – Riekstiņa norādīja, ka arī apkārtējai sabiedrībai jābūt vērīgākai, jo no sociālā dienesta bieži vien cilvēki nav gatavi pieņemt palīdzību, sagaidot tikai naudas atbalstu, nevis pakalpojumus. Ja mazie bērni neiet bērnudārzā un skolā, pamanīt problēmas arī ir grūtāk, jo bērnus neredz citi cilvēki ārpus ģimenes. Ģimenes ārsti varētu būt tie, kas redz situāciju vislabāk, bet mediķi bieži vien uzskata, ka sociālā funkcija viņiem nav jāpilda.  

Pašlaik inspekcija vēlas noskaidrot, kāda bija sociālā dienesta komunikācija ar mirušo bērnu māti, vai novērtēti riksi ģimenē, kādi pakalpojumi viņai piedāvāti un vai viņa tos ir pieņēmusi vai atteikusies.

Laila Rieksta – Riekstiņa, Marija Ābeltiņa par traģēdiju Baložos

Krīzes centra "Skalbes" psiholoģe Marija Ābeltiņa savukārt raidījumā „Pēcpusdiena” pievērsa uzmanību vardarbībai kopumā un tam, ka cilvēki, kas apkārt redz vardarbību arī turpina to, tāpēc ir īpaši svarīgi, lai bērniem jau no maza vecuma būtu arī pozitīvais paraugs, kā var pārvarēt un izpaust savas dusmas tā, lai neviens neciestu.

Piektdien Baložos atrasto mirušo bērnu māte sociālajiem dienestiem nav raisījusi aizdomas, ka sieviete varētu būt nelīdzsvarota vai bērniem bīstama, apliecināja Ķekavas sociālā dienesta vadītāja Ņina Timermane.

„Pēc tā, ka viņa griezās pie mums, nekas neliecināja, ka viņai būtu problēmas. Viņa bija dzīvespriecīga, viņa audzināja divus bērniņus, viņa savas problēmas izklāstīja sociālajam darbiniekam un lūdza sniegt atbalstu, ko sociālie darbinieki, savukārt, apsekojot dzīves vietu, konstatējot dzīves apstākļus, arī darīja,” stāstīja Timermane.

Ja bērnu māte būtu bijusi bīstama, par to sociālajiem darbiniekiem būtu pastāstījuši kaimiņi apsekošanas laikā, uzskata Ķekavas domes priekšsēdētāja vietnieks sociālos jautājumos Igors Maļinauskas. Kopš jūnija ģimene esot apsekota trīs reizes, bet kaimiņi neko sliktu par ģimeni nav teikuši.

„Ja sievietei būtu bijušas psihiskas problēmas, es domāju, ka bērni būtu raudājuši pa nakti vai pa dienu, kaimiņi to būtu dzirdējuši, un mēs būtu par to visu zinājuši. Tāpat apsekošanā mēs redzam, kādā kārtībā ir mājas. Protams, viņas ir tādas, kādas ir, tādas pieticīgas, vai nepieticīgas. Bet viņas ir tīras. Bērni ir apmazgāti, smaidoši. Nekas neliecināja, ka viņu māte varētu būt slima,” norādīja Maļinauskas.

Policijas nozīmēto ekspertīžu rezultāti visdrīzāk varētu būt zināmi tuvāko nedēļu laikā.

Bērnu tēvs no ģimenes dzīvojis šķirti, Ķekavas novada domē skaidro – sociālais dienests palīdzējis zēnu mātei sakārtot dokumentus uzturlīdzekļu piedzīšanai no vīrieša.

Par bērnu apglabāšanu sola parūpēties pašvaldība. Arī atbalstīt puiku māti, ja tomēr izrādīsies, ka viņa nav vainīga. 

Valsts policijas Rīgas reģiona kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Sozinovs pirmdien žurnālistiem pastāstīja 1987.gadā dzimusī bērnu māte joprojām atrodas apcietinājumā.

Viņa, teiksim tā, dzīvoja savādu dzīvi, ja tā var vienkārši teikt,” piebilda policijas pārstāvis. 

Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Sozinovs: Baložos mirušo bērnu māte atrodas apcietinājumā

Bērnu nāves cēlonis vēl nav noteikts, bet tiesu medicīnas eksperti apliecinājuši – abi puikas gājuši bojā vardarbīgā ceļā.

Šobrīd tiek izskatītas arī citas notikušā versijas, bet bērnu māte ir galvenā aizdomās turamā. Viņai nozīmēta arī psihiatriskā ekspertīze. Sieviete apsūdzēta  par slepkavību vainu pastiprinošos apstākļos, un notiesāšanas gadījumā viņai draud 15 līdz 20 gadus ilgs cietumsods vai pat mūža ieslodzījums. Sieviete pati gan mediķiem skaidrojusi, ka notikuma brīdī atradusies ārpus mājas.

Policijā atzīst – ar tik nežēlīgiem noziegumiem saskarties nākas reti. Pēdējos gados sabiedrību satricinājusi medmāsa, kas vairāku gadu garumā kropļoja un arī nogalināja savus bērnus, kā arī māte, kas līdz nāvei piekāva savu astoņgadīgo dēlu izēstas ievārījuma burciņas dēļ. Iespējams, tieši psihisku īpatnību dēļ pirms teju desmit gadiem Ziepniekkalnā kāds vīrietis nožņaudza abus savus bērnus un arī sievu.

Jau ziņots, ka pusotru un trīs gadus vecos zēnus mirušus policija piektdien atrada Baložos kādā sociālās mājās dzīvoklī. Bērnu mātei bijis piešķirts trūcīgās personas statuss, bet bāriņtiesas redzeslokā ģimene nav bijusi. Pagaidām joprojām apcietināta ir tikai māte, kas ir galvenā aizdomās turamā. Notikušo policija kvalificēja kā slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos.

Mediķus pie mirušajiem bērniem izsauca mamma pati. Ārstiem viņa teica, ka uz stundu atstājusi bērnus vienus, bet, kad atgriezusies dzīvoklī, atradusi abus mirušus. Bērnu nāve raisīja aizdomas mediķos un tika izsaukta policija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt