Dienas ziņas

Iepazīstina ar jauno īres namu Smiltenē

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Baložos nocirsti vairāki simti koku

Baložos uz pašvaldības zemes nocirsti simtiem koku – strīdas par lēmuma likumību

Ķekavas novada Baložos pašvaldībai piederošā teritorijā ārpus meža bez mežkopības speciālista ziņas nocirsti vairāki simti koku. Baložu pilsētas pārvaldnieks uzskata, ka šāda rīcība ir pretlikumīga, tāpēc uzrakstījis iesniegumu Valsts policijā. Savukārt domes vadība uzskata, ka tā ir degradētas teritorijas sakopšana un likuma normas esot ievērotas.   

Baložu pievārtē koki izcirsti pirms dažām dienām. Baložu pilsētas pārvaldnieks Lauris Bergmanis un daži deputāti cenšas noskaidrot, kas un kāpēc nocirtis uz pašvaldības zemes jau gadu desmitiem augušos kokus. Par notikušo Baložu pārvaldes vadītājs vērsies Valsts policijā un informējis savu tiešo priekšniecību – Ķekavas  novada izpilddirektores aizvietotāju Līgu Mizovsku, bet nekādu oficiālu atbildi nav saņēmis.

Aizdomīgo izcirtumu nedēļas nogalē, pastaigājoties pašvaldības mežā, atklāja Baložu iedzīvotāji, kuri par to informēja pilsētas pārvaldes vadītāju. Arī viņam notiekošais bija pārsteigums.

“Attiecīgi reaģējām, atbraucām apsekot teritoriju. Tas jau bija svētdienas vakars. Konstatējam, ka te viss ir nozāģēts,” stāstīja Bergmanis.

Ķekavas novada domes deputāts Juris Žilko (“Attīstībai/Par”) stāstīja, ka pērn domes sēdē “mēs lēmām par daļu zemes gabala iznomāšanu vienai kompānijai, zemes gabals bija aptuveni 2400 kvadrātmetru liels, ko mēs nomājām”.

“Nu te ir daudz, daudz vairāk iztīrīts, un tādi lieli bērzi..” sprieda deputāts.

Domes lēmumā gan nav ne vārda par koku ciršanu arī iznomātajā teritorijā, bet praktiski aptuveni 2,5 hektāru platībā izcirsti aptuveni 150 kubikmetri koksnes. 

Ne Baložu pārvaldnieks, ne pašvaldības mežkopības speciālists par ciršanas darbiem neesot zinājuši.

“Pirmkārt, lai varētu kokus cirst, ir jābūt izdotai ciršanas atļaujai. Speciālists, kurš šādu atļauju izdod pašvaldībā, bija klāt akta sastādīšanas laikā. Viņš par tām darbībām neko nezināja. Neviens viņam nekādu uzdevumu par koku ciršanu nebija ne prasījis, ne devis, kā viņš apliecināja. Viņš arī bija tā persona, kas zvanīja un bija ļoti satraucies,” stāstīja Lauris Bergmanis.

Ārpus meža koku ciršanas kārtību nosaka valdības noteikumi, kas paredz, - ārpus meža koku ciršanas izvērtēšanas kārtība uz pašvaldībai piederošas zemes tiek atrunāta saistošajos noteikumos. Tie paredz, ka pašvaldības Vides un labiekārtošanas daļa nodrošina koku apskati dabā, aprēķina zaudējumus un pieņem lēmumu par koku ciršanu.

“Bija jābūt arī publiskajai apspriešanai, jo tas nav viens koks vai divi koki,” sacīja Lauris Bergmanis.

Lēmums par publisko apspriešanu jāpieņem domes sēdē, taču domes vadība uzskata, ka tā ir bijusi vien plānota degradētas teritorijas sakārtošana.

Ķekavas domes priekšsēdētāja Viktorija Baire atrodas atvaļinājumā un nebija lietas kursā par notikumiem Baložu mežā.

Savukārt Ķekavas novada domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Aigars Vītols (Zemnieku savienība) stāstīja, ka “tur ir ļoti daudz nelegālo atkritumu, tiek izkopts šis aizaugums un arī tiks izvesti visi šie nelegālie atkritumu kalni, un teritorija, es pat pieļauju tiks izmantota publiskām vajadzībām”.

Vītols skaidroja, ka viss notiekot atbilstoši normatīvajiem aktiem – ar pašvaldības Īpašuma pārvaldes atļauju. Saskaņojums ar Valsts mežu dienestu neesot bijis nepieciešams, jo zāģēti tikai ārpus meža zemes augoši koki.

“Šajā minētajā teritorijā pašlaik notiek teritorijas sakopšanas darbi. Ceļa nomales tiek attīrītas no apauguma, gan arī no kokiem. Protams, tur ir arī lielāki un resnāki koki,” sacīja Vītols.

Saskaņojums 147 koku nociršanai parakstījis īpašumu pārvaldes vadītājs, bet saucamā ''ciršanas biļete'' šajā gadījumā neesot vajadzīga.

Pēc aptuvenām aplēsēm Baložu mežā nogāzti apaļkoki 150 kubikmetru apmērā. Turklāt daudzi baļķi diametrā ir resnāki par 20 centimetriem un tādus, saskaņā ar MK noteikumiem, drīkst zāģēt tikai ar pašvaldības atļauju. Taču Ķekavas novada domē jautājums par koku zāģēšanu nemaz nav skatīts. Arī sabiedriskā apspriešana nav rīkota.    

Tikmēr pārvaldnieks jau pirmdien, 11. martā, uzrakstījis iesniegumu Valsts policijā, savukārt Meža dienests apsekošot,  vai koki nav nocirsti arī blakus esošajā meža teritorijā.

 “Ir bijušas personas, kas mēģināja iespaidot, lai atsaucu no policijas šo ziņojumu.  Bija likts skaidri noprast, ja es to neizdarīšu, tas viss pavērsīsies pret mani,” LTV stāstīja pārvaldnieks.

Pēc neoficiālas informācijas šos aizrādījumus Bergmanim izteica Ķekavas novada domes priekšsēdētājas padomnieks Andris Volanskis un Īpašuma pārvaldes vadītājs Edgars Melnieks. Viņi apstiprina, ka šāda saruna notikusi, bet tā neesot saucama par ietekmēšanu.

“Ar Bergmaņa kungu mums bija saruna, vai viņš ir lietas kursā par to, kas tur notiek, vai viņš izvērtējis pilnībā situāciju un vai zina, kas tur notiek,” atklāja Volanskis.

Jautāts, vai viņš lika atsaukt iesniegumu policijai, viņš sacīja, ka “lūdzis Bergmaņa kungam izvērtēt visus apstākļus, vai iesniegums ir bijis pamatots”.

Valsts policija apstiprināja, ka iesniegums par, iespējams, nelikumīgu meža ciršanu ir saņemts un uzsākta resoriskā pārbaude.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti