Bakteriālās iedegas skartā ugunsērkšķa dēļ varētu ieviest stingrākus nosacījumus augu tirdzniecībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Līdz ar bakteriālās iedegas skartā ugunsērkšķa jeb dekoratīvā pīlādža nonākšanu veikalos un arī pie pircējiem, iespējams, varētu tikt ieviesti stingrāki nosacījumi augu tirdzniecībā.

Ziņots, ka patlaban veikalā atnests tikai viens dekoratīvā pīlādža pods.

Slimie augi Latvijā nonākuši izplatīšanas noteikumu pārkāpuma dēļ. Patlaban patērētājus, kas šos augus iegādājušies „Rimi”, aicina tos atgriezt veikalam, lai bīstamo slimību neizplatītu tālāk Latvijā.

Stādi nākuši no Nīderlandes, no veikala kopumā izņemti 87 podi, un pieņemts lēmums augus iznīcināt.

Tiesa gan, vairāk nekā 100 podu ar dekoratīvajiem augiem jau nonākuši pie pircējiem, kas tos iegādājuši laikā no 22.septembra līdz 2.oktobrim „Rimi” veikalos Rīgā, Jelgavā un Kauguros. „Lai arī augi tiek ievesti no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, par to izplatību Latvijā ir atbildīgs tirgotājs, izplatītājs. Tādējādi tā ir „Rimi” atbildība. (..) Šādi augi podos nedrīkstēja atrasties,” stāsta Valsts augu aizsardzības dienesta Rīgas reģionālās nodaļas vadītājs Zigmārs Bulavs.

Bulavs piebilda, ka šie stādi pēc instrukcijas paredzēti iekštelpām, taču ņemot vērā, ka tas ir augs podā, ir iespēja pārstādīt to arī ārā, kas nozīmē, ka risks ir daudz augstāks. Ja slimais ugunsērkšķis iestādīts rudenī, tas var nepārziemot, taču paliek iespējamība, ka tas pārziemo un, jau turpinot veģetāciju, tas var arī izplatīt slimību kilometriem tālu reģionā ar vēja, kaitēkļu un apputeksnētāju palīdzību. „Ja kāds šo augu ir izstādījis ārā vai izmetis, tad obligāti ir jāziņo Valsts augu aizsardzības dienestam (..),” saka Bulavs, uzsverot, ka informācija jāsniedz maksimāli ātri.

Savukārt „Rimi Latvia” aicina iedzīvotājus nest atpakaļ nopirktos ugunsērkšķu jeb dekoratīvo pīlādžu stādus, par ko sola arī atlīdzināt naudu. Pagaidām cilvēki gan ziņo kūtri. Konkrētā stāda svītru kodu un attēlu var atrast veikala mājaslapā.

Lielveikalu tīkla pārstāve Latvijā Inga Bite vairāk skaidro to, kā slimie augi vispār varēja Latvijā nonākt. „Saskaņā ar mūsu sadarbības līgumiem ar partneriem, tad tas ir viņu pienākums piegādāt drošu preci, kas atbilst visiem starptautiskajiem standartiem. (..) Pases bija, taču tajās nebija pilnīga informācija. Kā jau teicu, mēs uzticamies saviem partneriem (..),” uzsver Bite.

Arī Nīderlandes atbildīgo iestāžu pārraudzībā bijis slimo augu tirgotājs. Augu aizsardzības dienestā atzina, ka precedents arī rada vajadzību pēc diskusijas par stingrāku kontroli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti