Bakteriālā iedega izplatās; pasargāt kokus gandrīz nav iespējams

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Siltā, mitrā vasaras izskaņa radījusi īpaši labvēlīgus apstākļus bīstamās augu slimības – bakteriālās iedegas  izplatībai. Tās uzliesmojumi konstatēti jau trīs dažādās Latvijas vietās, kā arī vairākos pērnā gada slimības perēkļos, un savus augļu kokus pasargāt audzētājiem ir gandrīz neiespējami.

Šovasar jau vēstīts par slimības gadījumu komercdārzā Jelgavas novada Vilces pagastā, kur baktērija bija palikusi nepamanīta pēc slimības uzliesmojuma pagājušajā gadā. Jauni koku saslimšanas gadījumi konstatēti Grobiņas novadā, Rumbulas apkaimē, kā arī Olainē. Bakteriālā iedega izplatās augu un koku ziedēšanas laikā – gan ar kukaiņiem, gan vēju un lietu - un savus augļu kokus pasargāt audzētājiem ir gandrīz neiespējami. 

Valsts augu aizsardzības dienesta Karantīnas departamenta vecākā inspektore Alise Valdēna atzīst, ka „To nevar izdarīt, jo slimība izplatās ar vēju, kukaiņiem, lietu – nav iespējams pasargāt”.

„Ja tas ir augļu dārzs, komercdārzs, principā tas ir diezgan postoši, jo tiek veikti attiecīgi pasākumi un, ja redzam pēc laboratorijas datiem, ka šis koks ir inficēts, tas būs jāiznīcina,” atzīst Valdēna.

Par nocirstajiem un sadedzinātajiem kokiem, krūmiem un dzīvžogiem audzētājiem ir iespēja saņemt valsts kompensāciju gluži kā cūku mēra skartajās saimniecībās. Slimības uzliesmojuma vietās tiek noteikta buferzona trīs kilometru rādiusā, un tajā veic regulāras pārbaudes. Naktīm kļūstot vēsākām, baktērija gan pāriet miega periodā, un to konstatēt ir tikpat kā neiespējami. Bakteriālās iedegas galvenās pazīmes ir nobrūnējuši koku zari un augļi, un no augļu kokiem slimība neskar tikai plūmes un ķiršus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti