Dienas ziņas

Igaunija no Baltijas visizturīgākā pret viltus ziņām

Dienas ziņas

Jaunieši veido šķirnes putnu saimniecību

Baiba cīnās pret stereotipiem

Baiba un viņas ikdienas palīgs Elfa cīnās ar stereotipiem par invaliditāti

Cilvēkus ar invaliditāti nedrīkst padarīt par varoņiem vai žēlot, tas kultivē stereotipus un pazemo cilvēkus. Viņiem jāļauj dzīvot sabiedrībā, mācīties un strādāt. Tik strikta ir Stradiņa universitātes doktorante Baiba Baikovska, kura arī savās studijās pēta šo jautājumu. Katrs Baibas vārds ir pamatots ar personīgo pieredzi, jo Baiba ir ratiņkrēslā, bet, pateicoties labradoram Elfai, var dzīvot savu dzīvi bez citu palīdzības vai žēlošanas.    

Baiba Baikovska mācās doktorantūrā un strādā. Viņas labā roka ir labradors Elfa. Elfa ir suns – asistents. Neredzīgiem cilvēkiem ir suņi – pavadoņi. Asistents ir kas cits.

“Neaiztiec. Nerunā. Neskatieties acīs”- tādi ir brīdinājumi uz Elfas darba apģērba. Elfu nedrīkst paijāt un mīļot, jo tas novērš suņa uzmanību no Baibas. Bet Elfas misija ir palīdzēt Baibai un būt viņas asistentam.

Elfa var no zemes pacelt un padot lietas, atvērt durvis un ieslēgt gaismu. Šie suņi arī palīdz cilvēkam ar īpašām vajadzībām sākt savu dzīvi bez vecāku aprūpes un uzraudzības.

Baiba cer, ka izdosies mainīt sabiedrības attieksmi pret cilvēkiem ar invaliditāti.

Tie nav pabalstu lūdzēji vai grūtdieņi, kuriem vajadzīga palīdzība. Baibas studiju tēma ir stereotipu atmaskošana un novēršana.

Arī Baiba, tāpat kā daudzi citi bērni, savulaik pavadījusi vasaru Latvijas Bērnu forda rīkotajā nometnē. Tur bērns iemācās, ka var būt prom no vecākiem, un tas ieliek sēklu tam, ka bērns varēs būt neatkarīgs.

Baiba uzskata, ka zināmā mērā arī labdarības akcijas, vācot ziedojumus, veido stereotipus, ka cilvēkiem ar invaliditāti vajadzīga tikai naudiņa, bet tas tā nav.

Baiba uzskata, ka šādas vasaras nometnes būtu pelnījušas valsts finansējumu. Un arī šādi suņi - asistenti noteikti būtu nepieciešami daudziem cilvēkiem ar invaliditāti, jo ļautu dzīvot savu, neatkarīgu dzīvi.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti