Panorāma

Panorāma

Panorāma

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā turpina uzklausīt lieciniekus

Baiba gaida, valsts nemaksās neko

Baiba Igaunijā gaida aknu donoru, bet slimnīcas rēķins divreiz lielāks par saziedoto – Latvija to neapmaksās

Jau otro mēnesi Baiba Barone pavada Tartu Universitātes slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā, gaidot aknu donoru. Naudu Baibas operācijai – 50 tūkstošus eiro – saziedoja līdzcilvēki. Taču par uzturēšanos Igaunijā rēķins jau ir 100 tūkstoši eiro. Šo summu Latvijas Nacionālais veselības dienests nesegs, jo aknu transplantācija pagaidām nav valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā.

Baibai Tartu slimnīcā ir sniegbalti palagi, bet viņa neredz, ka ārpusē sasnigušas pamatīgas kupenas. Viņas palātai nav loga uz āru. Ir tikai logs, pa kuru viņu diennakti novēro igauņu reanimatologi. Baibu tur atveda septembrī.

Baibas mamma paņēmusi bezalgas atvaļinājumu. Īrē mazu istabiņu netālu no slimnīcas un katru dienu pavada ar meitu. “Emocionāli ir ļoti smagi. Bērnam sāp, bet tu nekādi nevari palīdzēt. Tik, cik roku paturēt, ūdeni iedot padzerties. Viņa piemieg, es klusi izeju, acis jau vaļā – kur mamma, kur mamma,” stāsta Baibas mamma Māra Barone.

Baibu baro pa zondi. Katru trešo dienu pieslēdz arī hemodialīzes aparātam jeb mākslīgajai nierei. “Baibas stāvoklis ir smags. Viņai ne tikai ir atteikusi akna, bet nestrādā arī nieres. Tāpēc vienīgā iespēja ir uzturēties intensīvās terapijas nodaļā,” skaidro slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas vadītājs Silvestrs Sarapū.

Mamma Māra ir pārliecināta – Baiba ir dzīva, pateicoties labai aprūpei. Pirmo mēnesi pie Baibas nācās vilkt masku un cimdus. Igauņi ārstēja slimnīcā Rīgā iegūto intrahospitālo infekciju – baktēriju, ko var iegūt tikai slimnīcā. “Rīgā viņa nebūtu izārstēta. Tur tā slimnīca ir pilna ar tām baktērijām. Tagad visu uztur ar zālēm – asinsspiedienu, nieri. Mēs nevaram vizināties turp atpakaļ. Baiba šādā stāvoklī nevar vizināties,” skaidro Māra Barone.

Tartu veic vidēji desmit aknu transplantācijas gadā. Ir gadi, kad notikušas sešas, šogad – četras. Rindā ar Baibu ir vēl divi Latvijas iedzīvotāji un vairāki igauņi. Ja orgāns būs no Latvijas un būs nepieciešamā saderība, Baibu noteikti operēs pirmo. “Mēs ceram, ka Latvija mums palīdzēs dabūt šo orgānu. Jo Igaunija ir vēl mazāka. Un mums attiecīgi ir vēl mazāk iespējamo donoru,” saka ārsts.

Tikpat sāpīgs, cik jautājums par donoru, ir jautājums par naudu. Rēķins par uzturēšanos Tartu slimnīcā sasniedzis 100 000 eiro. Tartu ārsti ir aizrakstījuši Nacionālajam veselības dienestam (NVD), vaicājot, kurš to apmaksās. NVD skaidro – rēķinu par mūsu iedzīvotāju ārstēšanu vai operēšanu ārzemēs valsts sedz tad, ja pēc konsīlija atzinuma un citu dokumentu saņemšanas izsniegta garantija jeb S-2 veidlapa. Pērn no desmit miljoniem eiro četri miljoni samaksāti tieši par plānveida operācijām citur Eiropā.

Bet Baiba valsts garantiju rēķina apmaksai nemaz nevar iegūt, jo aknu pārstādīšanu Latvija apmaksā tikai bērniem.

Pieaugušajiem to solīja darīt jau pērn, bet nu trūcīgā budžeta dēļ sola sākt 2018.gadā. NVD apliecina – pašlaik šo summu būs jāapmaksā pašai ģimenei.

Nacionālais veselības dienests šādu atbildi sniedzis arī Baibas mammai un ieteicis vērsties pie likuma pieņēmējiem un Veselības ministrijas, ja vēlas to apstrīdēt.

Ziņots, ka Baibas cerība uz aknu transplantāciju kļuva reāla, pateicoties sabiedrības ziedojumiem. Tagad ģimenei jādomā, kur atrast naudu par jau saņemto ārstēšanu.

Lai palīdzētu segt Tartu slimnīcas rēķinu, ziedot.lv sākta ziedojumu vākšana Baibai.

Jautājums par naudu gan pašlaik ir otrajā plānā – tiek gaidīta ziņa par donoru. “Mēs ceram, ka viņa sagaidīs donoru un orgānu. Bet mēs nekad nevaram zināt, kad tieši tas notiks,” saka ārsts. Bet pati Baiba atzīst – gaidīt ir ļoti grūti. 

24 komentāri
JAUTAJUMS
Vaj uzturēšana 1000 dienā maksā???
zz
Deputātu kvotas?
ilze
vai tiešām Baiba tik vērtīga, citi arī tik pat vērtīgi?
onkoslims
TURATIES MEITENES!
Skatos, te pusei komentētāju pagrūti ar domāšanu - visucenījamā Baibiņa varēja mierīgi gaidīt savu orgānu donora rindu tepat Rīgā, ietaupot divas trešdaļas izmaksu. Un cilvēkiem jādzīvo (un, diemžēl, arī jāmirst) nelecot augstāk par savu pakaļu - piemēram, ja es nevaru atļauties kādas zāles, tad nepērku, nevis ķērcu, kāda briesmone ir daktere/farmaceite/jebkurš cits, kas man mēģina palīdzēt tās zāles/procedūras nozīmējot. Kas vainīgs pie tā, ka man kaut kam varbūt nepietiek naudas, ja ne es pats? Neviens man (un Baibiņai) neko parādā nav, pēdējais laiks to apjēgt!
Šai republikai
tu neesi vajadzīga, Baibiņ! Samierinies ar šo faktu, un lai Dievs tev palīdz!
O bomis
Ta ir putina naida propaganda pret musulmaniem ,kalpoju putinam !
O bomis
Mums ir vajadzigi tirasiņu arābu paraziti ,tev nepaveicās ,nav liks deguns !
doremi
ļoti skaista meitene ,ļoti.kaut iz\skatās sagurusi ,vienalga lielās skaistās acis mirdz ...Baiba turies ....
mila
Katru dienu cilvēki nositas avārijas,mirst negadījumos un tt,vai tiešam neviens tuvinieks nepiekrīt ziedot orgānus?no kurienes tad nāk tie orgāni uz kuriem tik mistiski ilgi jāgaida un jāmaksā tik astronomiskās sumas?
Nesapraša
Tas ir joks vai kā? Tika saziedoti 50 000, bet rēķins ir 100 000, tātad puse jau ir, bet Ziedot.lv lapā parāda, ka jasavāc atkal 100 000. Kaut kas neiet kopā...
sise
Nu bet tur jau tas absurds,ka cilvēki dara kā grib,it īpaši par svešu naudu. Visu cieņu mammītei,bet no kādas naudas dzīvo viņa.
ak, jel...
Tev tiešām ar uztveri problēmas. 50+100=150. Saziedotie 50 tūkstoši EUR ir par transplantāciju, kuru gaidot, meieteni ielika slimnīcā intensīvajā terapijā, Par sniegto medicīnisko palīdzību līdz transplantācijai ir rēķins 100 tūkstošu EUR apmērā, jo Baiba ir ārzemniece, turklāt ITN pakalpojumi ir ārkārtīgi dārgi.
Hartijs
Šodien biju aptiekā. Daktere izrakstīja zāles, kuras izrādījās padārgas. Kaut brīdināju, ka saņemu minimālo algu, nevis deputātu, bet laikam kurla. Kas izdomāja šo idiotismu ka zālēm, medicīnai jābūt dārgai,- saaugtu neārstējami, pūstoši, smirdoši, augoņi. Kaut kur sevī jau sāku ienīst šo valsti! Kopš neatkarības nekas nav mainījies, tikai sliktāk paliek.
filips
..kas Tev nav skaidrs ? Ka tas ir farmācijas biznes ? Ka tā ir visīstākā ķīmija ? Ka lētāk nekad nebūs ! Pareizi Tev ieteica : tējas, mikstūras ,un terapijas ar mūsu pašu māju zālītēm . Un palīdz fantastiski labi !
hi hi
Ja gribi pa lēto,dzer tēju
Vajag tā
Naudu deputātu un ierēdņu algām vajag saziedot, bet ārstēšanu lai apmaksā valsts
Ak vai....
Ja pašiem vajadzīgās naudas summas nav, tad cerēt uz valsti vai brīnumu, ir beztbildīgi un glupi.
zanei
Tādēļ, ka stāvoklim jābūt stabilam, kad ir orgāns. Un tas var būt jebkurā brīdī. Jāgaida tur, kur operēs.
?
no Rigas lidz Tartu ir 200 km
zane
ļoti žēl meitenes,bet kādēl nevarēja turpināt gaidīt Rīgā? Tad rēķins nebūtu tik milzīgs. Protams,ka Tartu aprūpe ir labāka,šaubu nav,bet tad nu jārēķinās ar izmaksām,pie tam tik pamatīgām....
Skatos, te daudziem tiešām nepielec, ka visu to pašu procedūru un stacionāro kopumu varēja arī veikt tepat Rīgā, un tad nebūtu jāķērc par izmaksām.
zane2
Paturi, lūdzu, savus imbecilos komentārus pie sevis, ja reiz ar uztveri grūti.
sise
Ja var pierādīt,ka infekcija saķerta Stradiņos,tad rēķinu viņiem.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti