Panorāma

Panorāma

Panorāma

Sola jaunus atvieglojumus sociālo iemaksu veicējiem

Baiba gaida, valsts nemaksās neko

Baiba Igaunijā gaida aknu donoru, bet slimnīcas rēķins divreiz lielāks par saziedoto – Latvija to neapmaksās

Jau otro mēnesi Baiba Barone pavada Tartu Universitātes slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā, gaidot aknu donoru. Naudu Baibas operācijai – 50 tūkstošus eiro – saziedoja līdzcilvēki. Taču par uzturēšanos Igaunijā rēķins jau ir 100 tūkstoši eiro. Šo summu Latvijas Nacionālais veselības dienests nesegs, jo aknu transplantācija pagaidām nav valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā.

Baibai Tartu slimnīcā ir sniegbalti palagi, bet viņa neredz, ka ārpusē sasnigušas pamatīgas kupenas. Viņas palātai nav loga uz āru. Ir tikai logs, pa kuru viņu diennakti novēro igauņu reanimatologi. Baibu tur atveda septembrī.

Baibas mamma paņēmusi bezalgas atvaļinājumu. Īrē mazu istabiņu netālu no slimnīcas un katru dienu pavada ar meitu. “Emocionāli ir ļoti smagi. Bērnam sāp, bet tu nekādi nevari palīdzēt. Tik, cik roku paturēt, ūdeni iedot padzerties. Viņa piemieg, es klusi izeju, acis jau vaļā – kur mamma, kur mamma,” stāsta Baibas mamma Māra Barone.

Baibu baro pa zondi. Katru trešo dienu pieslēdz arī hemodialīzes aparātam jeb mākslīgajai nierei. “Baibas stāvoklis ir smags. Viņai ne tikai ir atteikusi akna, bet nestrādā arī nieres. Tāpēc vienīgā iespēja ir uzturēties intensīvās terapijas nodaļā,” skaidro slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas vadītājs Silvestrs Sarapū.

Mamma Māra ir pārliecināta – Baiba ir dzīva, pateicoties labai aprūpei. Pirmo mēnesi pie Baibas nācās vilkt masku un cimdus. Igauņi ārstēja slimnīcā Rīgā iegūto intrahospitālo infekciju – baktēriju, ko var iegūt tikai slimnīcā. “Rīgā viņa nebūtu izārstēta. Tur tā slimnīca ir pilna ar tām baktērijām. Tagad visu uztur ar zālēm – asinsspiedienu, nieri. Mēs nevaram vizināties turp atpakaļ. Baiba šādā stāvoklī nevar vizināties,” skaidro Māra Barone.

Tartu veic vidēji desmit aknu transplantācijas gadā. Ir gadi, kad notikušas sešas, šogad – četras. Rindā ar Baibu ir vēl divi Latvijas iedzīvotāji un vairāki igauņi. Ja orgāns būs no Latvijas un būs nepieciešamā saderība, Baibu noteikti operēs pirmo. “Mēs ceram, ka Latvija mums palīdzēs dabūt šo orgānu. Jo Igaunija ir vēl mazāka. Un mums attiecīgi ir vēl mazāk iespējamo donoru,” saka ārsts.

Tikpat sāpīgs, cik jautājums par donoru, ir jautājums par naudu. Rēķins par uzturēšanos Tartu slimnīcā sasniedzis 100 000 eiro. Tartu ārsti ir aizrakstījuši Nacionālajam veselības dienestam (NVD), vaicājot, kurš to apmaksās. NVD skaidro – rēķinu par mūsu iedzīvotāju ārstēšanu vai operēšanu ārzemēs valsts sedz tad, ja pēc konsīlija atzinuma un citu dokumentu saņemšanas izsniegta garantija jeb S-2 veidlapa. Pērn no desmit miljoniem eiro četri miljoni samaksāti tieši par plānveida operācijām citur Eiropā.

Bet Baiba valsts garantiju rēķina apmaksai nemaz nevar iegūt, jo aknu pārstādīšanu Latvija apmaksā tikai bērniem.

Pieaugušajiem to solīja darīt jau pērn, bet nu trūcīgā budžeta dēļ sola sākt 2018.gadā. NVD apliecina – pašlaik šo summu būs jāapmaksā pašai ģimenei.

Nacionālais veselības dienests šādu atbildi sniedzis arī Baibas mammai un ieteicis vērsties pie likuma pieņēmējiem un Veselības ministrijas, ja vēlas to apstrīdēt.

Ziņots, ka Baibas cerība uz aknu transplantāciju kļuva reāla, pateicoties sabiedrības ziedojumiem. Tagad ģimenei jādomā, kur atrast naudu par jau saņemto ārstēšanu.

Lai palīdzētu segt Tartu slimnīcas rēķinu, ziedot.lv sākta ziedojumu vākšana Baibai.

Jautājums par naudu gan pašlaik ir otrajā plānā – tiek gaidīta ziņa par donoru. “Mēs ceram, ka viņa sagaidīs donoru un orgānu. Bet mēs nekad nevaram zināt, kad tieši tas notiks,” saka ārsts. Bet pati Baiba atzīst – gaidīt ir ļoti grūti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt