Panorāma

Ziemas prieki īpašās ragavās

Panorāma

Panorāma

«Babītes siltuma» audits svilina pašvaldību

«Babītes siltuma» audits «svilina» pašvaldību

Babītes novada iedzīvotāju mitekļus ziemā silda “Babītes siltums”, bet karsti šonedēļ gāja Babītes novada domē. Un arī tas – pateicoties “Babītes siltumam”. Deputāti kaismīgi diskutēja par nupat saņemto ziņojumu, kurā uzrādītas nepilnības šajā pašvaldības uzņēmumā.

Vara Babītes novadā nomainījās aptuveni pirms gada. Jaunā pašvaldības vadība turpina izvērtēt savu priekšteču iespējamās neizdarības. Lielākās aizdomas ir par notikušo uzņēmumā “Babītes siltums”. 

Pārņemot varu, viens no domes jaunās vadības pirmajiem lēmumiem bija veikt auditu “Babītes siltumā” par laika periodu no 2017. līdz 2019. gadam.

Audita rezultāti atklāj dažādus trūkumus grāmatvedībā un lietvedībā. Piemēram, uzņēmumā nav izstrādāta vidēja termiņa darbības stratēģija, netiek veikta budžeta plānošana un kontrole, nav izstrādāta iepirkumu uzraudzības kārtība, valde iecelta bez konkursa. Auditori arī pievērš uzmanību kādam gadījumam, kad no amata atsaukts bijušais valdes loceklis kompensācijā par neizmantoto atvaļinājumu saņēmis gandrīz 38 000 eiro. 

Auditā vērtētajā laika periodā kapitāldaļu turētājs šajā pašvaldībai 100% piederošajā uzņēmumā bija toreizējais novada mērs Andrejs Ence. Pašreizējais Babītes mērs Aivars Osītis šonedēļ sasauca ārkārtas sēdi audita rezultātu izvērtēšanai. Deputātu debates bija karstākas nekā “Babītes siltuma” katlumājas kurtuve. 
 
"Darbības stratēģija, budžets, iepirkumu procedūra. Tās ir tās kliedzošās lietas. Mēs nevaram bez iepirkuma procedūras izvēlēties būvnieku katlumājai. Mēs nevaram iegādāties automašīnas. Tas ir prātam neaptverami!" sašuta ir Babītes novada domes priekšsēdētājs Aivars Osītis ("Latvijas attīstībai").

Tikmēr Babītes novada domes deputāts Andrejs Ence (Latvijas Reģionu apvienība) iebilda.

"Kurš ir teicis, ka nebija iepirkuma procedūras? Tie ir klaji meli no Aivara Osīša puses! Visas procedūras bija," uzsvēra Ence.

"Gadījumā, ja tu kā kapitāldaļu turētāja pārstāvis konstatēji, ka tur kas nav tā, kā vajag, tev bija jāvēršas pie domes ar iniciatīvu veikt izmaiņas. Tavs vienīgais komentārs bija, ka tu visu kontrolē un tur viss ir kārtībā!" pārmetumiem neskopojās Osītis.

"Uzņēmums ir strādājis visu laiku veiksmīgi, neskatoties uz birokrātiskām neizdarībām, bet tas nav bijis par šķērsli uzņēmuma veiksmīgai darbībai, tāpēc es uzskatu, ka šobrīd tā ir kasīšanās kasīšanās pēc!" iebilda Ence.

"Saņemot šo audita ziņojumu un lasot, rodas sajūta, ka tas bija viens liels caurums, kurā varēja notikt viss," iejāucās Babībes novada domes deputāte Ilze Bērziņa (Latvijas Reģionu apvienība)

"Šis dokuments ir izstrādāts augsti birokrātiskā stilā, neiedziļinoties dzīves lietās," piebilda Babītes novada domes deputāts Jānis Bērziņš (Latvijas Reģionu apvienība).

Galu galā pašvaldība vienojās izveidot komisiju, kas līdz 17. martam izvērtēs uzņēmuma valdes un Ences kā kapitāldaļu turētāja iespējamās neizdarības.  

"Es domāju, ka kapitāldaļu turētāja pārstāvja darbība šajā laika periodā ir vērtējama, tāpat tā laika valdes locekļu darbība ir vērtējama, un es ceru, ka komisija pietiekami operatīvi un objektīvi izvērtēs šos faktus," uzsver Osītis. 

Ence uzskata – notiekošais ir politisko cīņu sākums pirms vasarā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Iepriekšējās vēlēšanās viņi abi ar Osīti kandidēja no viena – Latvijas Reģionu apvienības – saraksta. Vēlāk Osītis pārgāja uz “Latvijas attīstībai”, un tagad kādreizējie komandas biedri ir pretējās nometnēs. 

"Audita rezultāti mani nebaida. Sirdsapziņa ir tīra gan “Babītes siltumam”, gan man. Uzņēmums strādā veiksmīgi, un tam ir pietiekami naudas līdzekļu. Iedzīvotāju sūdzību nav jau ilgus gadus," skaidro Ence. "Jā, nenoliedzami, ir birokrātiskas lietas, kas pārkāptas. Nenoliedzami! Bet tas nav iespaidojis uzņēmuma darbību. Uzņēmums darbojas veiksmīgi. Tik godprātīgi, kā strādā “Babītes siltums”... dod Dievs, kaut visi tā strādātu!"

Vienlaikus ar komisijas izveidi Ences darba izvērtēšanai Babītes novada deputāti nolēma lūgt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju izvērtēt arī domes kopējo atbildību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt