Panorāma

Apkopos bēgļu liecības par Krievijas kara noziegumiem

Panorāma

Panorāma

P. Avena īpašumu iesaldēšana prasa vairāk nekā divas nedēļas

Avena īpašumu iesaldēšana prasa ilgāk nekā divas nedēļas

Apritējušas divas nedēļas, kopš Eiropas Savienība sankciju sarakstā iekļāvusi Krievijas oligarhu un Latvijas pilsoni Pjotru Avenu, taču viņa firmām piederošajiem nekustamajiem īpašumiem joprojām nav uzlikti liegumi, liecina informācija zemesgrāmatā. Tieslietu ministrija norāda, ka tuvākajās dienās tiesas lēmumus pieņems, turklāt īpašumus arī šobrīd pārdot neesot iespējams.

Raidījums "De facto" pirms nedēļas vēstīja, ka Putinam pietuvinātajam oligarham Pjotram Avenam Latvijā ir vairāki grezni nekustamie īpašumi. Piemēram, Avens ir patiesais labuma guvējs firmā, kam pieder "Klauģu muiža" Madonas novadā, savukārt Rīgā Avena fonds "Aven Foundation" gada sākumā par 3,6 miljoniem eiro iegādājās ēku, kurā bija iecerēts izvietot muzeju.

Vēl pirmdienas rītā nevienam no šiem īpašumiem zemesgrāmatā nekādu liegumu nebija, kaut pagājušas divas nedēļas, kopš Avens iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstā. Darba dienas beigās gan parādījās brīdinājumi, ka izskatīšanā ir jauni nostiprinājuma lūgumi. Vidzemes rajona tiesa Madonā atbildēja, ka pamats rīcībai bijusi Tiesu administrācijas pirmdien atsūtītā informācija par sankcijām pakļauto personu īpašumiem.

"Pēc informācijas izvērtēšanas Zemesgrāmatu likumā noteiktajā kārtībā tiesā 14. martā veiktas atbilstošas darbības aizlieguma atzīmes ierakstīšanai. [..] Tiesneši, kuriem automātiskā lietu sadalē tiks iedalīta lieta, Zemesgrāmatu likumā noteiktajā kārtībā 10 dienu laikā pieņems lēmumu," atbildēja tiesā.

Tieslietu ministrija norādīja, ka pirmdien nosūtīta informācija par 34 īpašumiem, kuri pieder sankcionēto personu kompānijām. Visticamāk, tuvākajā laikā saraksts tikšot papildināts. Uz jautājumu, kādēļ procedūra aizņem vairāk nekā divas nedēļas, tieslietu ministra biroja vadītājs Aldis Bukšs atbildēja, ka tāpat īpašumu sankcionētās personas atsavināt nevar, jo gan notāriem, gan reģistru turētājiem pašiem pirms darījumiem jāpārbauda, vai iesaistītie nav sankciju sarakstos.

"Jau gan pagājušajā nedēļā, gan aizpagājušajā nedēļā pārbaudes notiek pie katriem darījumiem. Par piemēru es varu minēt Uzņēmumu reģistru. Pagājušajā nedēļā Uzņēmumu reģistrs piefiksēja un novērsa divus mēģinājumus apiet Sankciju likumu. Reģistrs ir informējis tiesībsargājošās iestādes par šiem mēģinājumiem," norādīja Bukšs.

No Civilās aviācijas aģentūras atbildēm arī izriet, ka pašlaik pacelties aizliegts Avenam daļēji piederošajam helikopteram. Aģentūra apstiprina, ka uz gaisa kuģi ar identisku reģistrācijas zīmi attiecas normatīvo aktu ierobežojumi, kas aizliedz izmantot Latvijas gaisa telpu. Savukārt saistībā ar Avenam 2016. gadā piešķirto Latvijas pilsonību Tieslietu ministrija norādīja, ka strādā pie divām likuma grozījumu versijām, kas ļautu pilsonību atņemt. Viens variants esot kā kritēriju pilsonības atņemšanai noteikt lomu demokrātiskas valsts iekārtas apdraudēšanā.

"Mēs Tieslietu ministrijā darām, cik vien ātri tas ir iespējams. Tā ir pietiekami liela prioritāte – viss, kas saistīts ar Ukrainas un Latvijas neatkarības nodrošināšanu," sacīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns ("Konservatīvie").

Bordāns arī piebilda, ka pašlaik tiesībsargājošās iestādes pārbauda Avena pilsonības iegūšanas likumību.

KONTEKSTS:

Eiropas Savienības sankcijas par Krievijas iebrukumu Ukrainā ir skārušas ne tikai Krievijas politiķus un amatpersonas, bet arī oligarhus. Latvijā zināmākais no tiem ir Pjotrs Avens, latviešu strēlnieka mazdēls, kurš pirms dažiem gadiem saņēma Latvijas pilsonību līdz galam neizprotamā procesā. Latvijā ar viņu ir saistīts daudz lietu – labdarības fonds "Paaudze", mūzikas festivāls "Rīga Jūrmala", iecere veidot muzeju Rīgā – līdz ar to daudz ir arī ar Avenu saistītu īpašumu. Tomēr ar to iesaldēšanu Latvijai neveicas tik ātri kā ar Triju Zvaigžņu ordeņa atņemšanu, ziņoja LTV  raidījums "De facto".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti