Rīta Panorāma

Intervija ar dziedātāju Aiju Andrejevu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Maiju Katkovsku

Autovadītāju kļūdas ziemā

Autovadītāju biežākās kļūdas ziemā - asa stūres griešana un vāja bremzēšana

Uzsnieg sniegs un autovadītāji parasti gāna ceļu uzturētājus. Tā ir tikai medaļas viena puse, jo liela daļa autovadītāju paši nemaz nemāk pareizi pārvietoties pa ceļiem ziemas apstākļos. Kādas ir autovadītāju biežāk pieļautās kļūdas un kādas iespējas Latvijā ir apgūt braukšanas prasmes ziemas apstākļos?

Braukšana ziemas apstākļos prasa daudz lielāku rūpību un piesardzību nekā vasarā. Autovadītāja pieļauta kļūda vasarā var palikt bez sekām, bet ziemā tas var beigties pat traģiski.

Pie tipiskākajām šoferu kļūdām, kad nepieciešams strauji reaģēt, pieskaitāma pārāk vāja bremzēšana un pārāk asa stūres griešana.

"Mēs nemākam bremzēt, bet mums ļoti patīk griezt stūri. Bet jādara ir drusciņ citādāk – ir kārtīgi jābremzē un ar stūri ir jāstrādā tikai tik daudz, cik ir nepieciešams, lai šķērsli apbrauktu vai veiktu kādu manevru," stāsta Drošas braukšanas skolas vadītājs Jānis Vanks.

Viņš arī brīdina, kas notiek, ja stūri griež pārāk asi, un norāda, ka jāietur pēc iespējas taisnāks virziens.

"Pat ja mēs sākam bremzēt laicīgi, sākam griezt par vēlu un par daudz, mēs esam sagriezušies riņķī. Jo mēs vairāk griežam stūri, jo lielāka iespēja, ka mašīna saslīdēs. Tāpēc mums ir ļoti savlaicīgi, ātri, bet ne asi un ne pa daudz [jāgriež]. Ir jādomā līdzi. Mašīnai vienmēr ir jāsaglabā maksimāli taisns virziens, cik vien ir iespējams, tāpēc stūre ir jāgriež pavisam nedaudz," norāda Vanks.

Ceļu satiksmes drošības direkcija kopā ar partneriem šogad piedāvā drošas braukšanas bezmaksas konsultācijas Biķernieku trasē Rīgā, kā arī Rēzeknē, Talsos, Gulbenē un Liepājā.

"Ļoti daudzi ir nedroši. Viņi baidās pat izpildīt uzdevumus, kaut viņi šeit nav apdraudēti un neapdraud citus. Mums viņi ir jāiedrošina, lai vingrinājumus izpilda," stāsta Aleksandrs Grīva, Drošas braukšanas skolas instruktors.

"Vislielākā problēma ir ar stūres pareizu turēšanu – rokas iet haotiski. Lai mēs savāktu mašīnu uz ceļa, ir pareizi jāstūrē," pamāca Grīva.

Autovadītāji, kuri profesionālu instruktoru pavadībā pusotras stundas garumā izmēģinājušu braukšanu ziemas apstākļos, ir ļoti apmierināti. Drošas braukšanas skolā autovadītāji var apgūt pamatlietas – bremzēšanu, izvairīšanos, stūrēšanu.

Eksperti ziemas laikā iesaka autovadītājiem mainīt savus braukšanas paradumus un braukt ar  tādu ātrumu, kādā šoferis spēj savaldīt spēkratu. Un protams, svarīgi, lai riepām būtu pietiekami biezs protektors.

Gadījumā, ja riepas protektora biezums ir zem atļautā, steidzami jāmaina riepas, jo var gadīties, ka mašīna sāk "peldēt", stāsta instruktors.

Drošas braukšanas bezmaksas konsultācijas, ja būs sniegs, tiks organizētas arī turpmākajās nedēļās. Tomēr jāpiesakās laicīgi, jo vietu skaits ir ierobežots. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt