Autovadītāji varēs bez maksas apgūt drošu braukšanu ziemā

No pirmdienas, 16.janvāra, autovadītājiem būs iespēja iegūt bez maksas drošas ziemas braukšanas konsultācijas. Apmācības notiks ne tikai Rīgā, bet arī vairākās citās Latvijas pilsētās: Rēzeknē, Gulbenē un Talsos. Kad arī Liepājā iestāsies aukstāks laiks, konsultācijas plāno rīkot arī tur. Rīgā pirmdien jau sāksies grupu nodarbības, savukārt reģionos nodarbības sāksies trešdien. Divu gadu laikā iespēju ziemas apstākļos uzlabot savas braukšanas iemaņas izmantoja vairāk nekā divi tūkstoši autovadītāju.

Ceļu satiksmes negadījumu skaits nepārprotami ir atkarīgs no laika apstākļiem, norāda Valsts policijā. Ja uz ceļiem ir sniegs un ledus, tas apgrūtina braukšanu, radot sastrēgumus un lielāku negadījumu risku, norāda Satiksmes uzraudzības biroja priekšniece Vineta Mistre.

„Ja mēs kaut vai papētām šo gadu, tad var teikt, teiksim, 4. janvārī bija sniegputenis un principā visu dienu sniga, un tas uzreiz arī atainojās ceļu satiksmes negadījumu skaitā,” saka Mistre.

Ja ziemas laikā galvaspilsētā ikdienā notiek apmēram 40-50 negadījumu, tad šajā dienā sniegputeņa laikā vien Rīgā reģistrēja 73 negadījumus.

„Savukārt, ja ir runa par pirmo sniegu, pirmo ledu uz ceļa, tad bieži vien atkal tieši Rīgā tiek reģistrēti pat vairāk nekā 100 negadījumi vienā dienā,” turpina Mistre.

Jaunnedēļ autovadītājiem būs iespēja uzlabot savas ziemas braukšanas iemaņas. Ceļu satiksmes drošības direkcija piedāvā vadītājiem saņemt konsultācijas un atbildes un interesējošajiem jautājumiem. Rīgā nodarbības notiks Biķernieku trasē.

„Šeit viss jau ir praktiski sagatavots - apmēram 180 metrus garais un 60 metrus platais laukums ir ziemā domāts drošas braukšanas apmācībai. Savukārt otra daļa no šiem brauktgribētājiem tiks apmācīti jau uz starta-finiša taisnes,” stāsta Biķernieku trases vadītāja vietnieks Normunds Lagzdiņš.

Nodarbībās drīkst piedalīties jebkurš vadītājs ar savu transportlīdzekli, kurš aprīkots ar ziemas riepām. Jābūt derīgai tehniskai apskatei un obligātai civiltiesiskās atbildības apdrošināšanai. Uz nodarbību aicina ierasties silti ģērbtiem un ērtos apavos.

„Mēs gan parādām tās lietas, kuras būtu svarīgi zināt ziemā, braucot pa slideniem ceļiem, gan tīri teorētiski un praktiski parādām šīs lietas, dodam iespēju katram braucējam izmēģināt pašam ar savu mašīnu, ar savām riepām tajā situācijā, kāda tā ir šeit, uz šīs brauktuves Biķerniekos, pamēģināt, kā tas darbojas un kā tas nedarbojas,” skaidro Lagzdiņš.

Lielākie sarežģījumi vadītājiem ziemā visbiežāk rodas ar ātruma izvēli, līdz ar to arī ar bremzēšanu, kā arī ar stūrēšanu.

„Tieši stūrēšanai gribētu pieskarties vairāk. Nez kāpēc visiem Latvijas autovadītājiem liekas, - varbūt ne visiem, bet lielākajai daļai, es šobrīd tādā alegorijā runāšu, - ka ziemā līkumi uz ceļiem paliek asāki un gribas stūri griezt aizvien vairāk. Ja mēs piebraucam pie līkuma klāt, pagriežam stūri tikpat daudz, cik vasarā, un redzam, ka tā mašīna neiet tajā līkumā, nebrauc iekšā, mums uzreiz ir tendence un gribēšana stūri griezt vairāk, ja neiet, griežam vēl vairāk,” turpina Normunds Lagzdiņš.

Taču tā esot lielākā kļūda.

„Tas nozīmē, ka mēs esam vienkārši par ātru šajā līkumā iebraukuši iekšā, jo līkumi ziemā nepaliek asāki," saka Lagzdiņš. "Tie ir tādi paši kā vasarā. Stūre jāgriež tieši tikpat daudz, cik vasarā. Savukārt,

stūri griežot par daudz ziemā, liekoties, ka tādā veidā mēs labāk iestūrēsim līkumā iekšā, ar pārlieku lielas stūres pagriešanu mēs provocējam priekšējo riteņu izslīdēšanu.”

Tikmēr par gājējiem Valsts policija uzsver, ka tumšajā laikā apģērbā jāizmanto gaismu atstarojoši elementi. Savukārt autovadītājus Vineta Mistre aicina izvēlēties laikapstākļiem un ceļam atbilstošu braukšanas manieri.

„Noteikti arī ir jāpalielina distance starp transportlīdzekļiem, lai gadījumā, ja atkal rodas kādas neparedzētas situācijas, varētu laicīgi noreaģēt un apturēt transportlīdzekli tā, lai nenotiktu ceļu satiksmes negadījumi,” uzsver Mistre.

Rīgā ziemas braukšanas konsultācijas sāksies pirmdien, 16.janvārī. Savukārt Rēzeknē, Gulbenē un Talsos nodarbības notiks, sākot no trešdienas, 18.janvāra. Vadītājus, kuri uz iepriekš pieteikto nodarbību tomēr netiek, aicina paziņot par to, lai piedāvātu šo vietu citiem cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti