Austrumukrainai no Latvijas nosūtīto palīdzības kravu kopapjoms sasniedzis 500 tonnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Palīdzība Ukrainas Donbasa reģionam, ko jau daudzus gadus nosūta Latvija, tiek ļoti augstu novērtēta, taču palīdzībai varētu sekot arī ciešāka sadarbība ar Latviju arī citās sfērās. Šādu pārliecību pauž Luhanskas apgabala gubernators Sergejs Gaidajs, kurš ceturtdien, 26. augustā, Ukrainas austrumos uzņēma Latvijas delegāciju.

Austrumukrainai no Latvijas nosūtīto palīdzības kravu kopapjoms sasniedzis 500 tonnu
00:00 / 05:04
Lejuplādēt

Tradīciju regulāri nogādāt humānās palīdzības sūtījumus karā cietušajiem Ukrainas austrumu reģioniem pirms vairākiem gadiem aizsāka tā brīža Latvijas bruņoto spēku virskapelāns Elmārs Pļaviņš. Šajās dienās Donbasa iedzīvotājiem tika nogādāta jau 23. šāda palīdzības krava, un līdzšinējo sūtījumu apjoms ir sasniedzis 50 tonnas.

Kā ceturtdien, 26. augustā, saņemot no Latvijas Aizsardzības ministrijas delegācijas šo kārtējo sūtījumu, norādīja Luhanskas apgabala gubernators Sergejs Gaidajs, šāda palīdzība ir gan tīri fiziska un praktiska, gan arī morāla atbalsta apliecinājums no draugiem un sabiedrotajiem gan Latvijā, gan citās Rietumu valstīs.

"Šāda palīdzība noteikti ir vajadzīga. Divu gadu laikā mēs Luhanskas apgabalā ar savām rokām esam ievērojami atjaunojuši daudzus objektus. Tie ir dažādi infrastruktūras objekti, līdz Covid-19 pandēmijas sākumam mēs ievērojami centāmies palielināt savas medicīnas aprūpes spējas, mēs atjaunojam savas skolas un bērnudārzus. Bet… gada laikā un ar saviem spēkiem to visu paveikt nav iespējams. Jo vairāk mums palīdz, jo vieglāk ir mums pašiem," sacīja Gaidajs.

Kā norādīja gubernators, humānā palīdzība ir neatsverams atbalsts daudziem grūtībās nonākušajiem cilvēkiem, taču, viņaprāt, būtu pienācis laiks paplašināt sadarbību ar Latviju arī citās jomās.

Piemēram, lauksaimniecības sektorā, kas Luhanskā vienmēr ir bijis ļoti attīstīts. Vai dažādu tehnoloģiju izstrādes jomā, kas ir konkurētspējīga arī Rietumu tirgū.

Taču pašlaik primārais uzdevums ir nogādāt palīdzību tieši tajos rajonos, kur iedzīvotāji saskaras ar vislielākajām grūtībām, proti, pašā Ukrainas un separātiskos spēkus atdalošās robežas tuvumā. Tā kā šīs palīdzības nogādāšanā ir iesaistīti Ukraiņu bruņotie spēki, viņiem ir cerība, ka tas varētu mainīt arī reģiona iedzīvotāju iespaidu par Ukrainu.

"Mums ir ļoti svarīgi saņemt šādu atbalstu. Un mums ir svarīgi arī tas, lai civiliedzīvotāji uz mums skatītos kā uz drosmīgiem aizstāvjiem. Es esmu pārliecināts, ka pienāks tas brīdis, kad mēs atbrīvosim savu zemi, un Nacionālā gvarde un bruņotie spēki ir gatavi to sasniegt. Taču tagad mums ir uzdevums nogādāt šo sūtījumu apgabala administrācijai, kas to tālāk izplatīs trūcīgajiem un daudzbērnu ģimenēm. Un šo darbu mēs darām ar vietējās sieviešu organizācijas palīdzību," teica Ukrainas Nacionālās gvardes pulkvedis Viktors Golumbovskis.

Pašlaik Ukrainas pierobežas reģionos ļoti lielu izaicinājumu rada valsts iekšienē pārvietotās personas, kuras ir bijušas spiestas, bēgot no karadarbības, patverties citos reģionos. Daudz šādu cilvēku ir arī Slovjanskā, kas Ukrainas austrumu kara sākumposmā bija viens no centrālajiem sadursmju punktiem. Tagad ar vietējo varas iestāžu atbalstu šīm personām tiek radīti labvēlīgāki apstākļi, lai atrastu dzīvesvietu, darbu un palīdzētu nostabilizēties.

"Mēs saprotam, ka šīs ir pamatlietas, un mēs arī saprotam, ka šie cilvēki vēlas runāt par to, ka viņi kādreiz atgriezīsies. Taču ir jāsāk viņus pielāgot tam, ka šī var būt pastāvīga situācija. Galu galā, šīs grūtības ir jau astoto gadu," atzīmēja Doņeckas apgabala administrācijas Ģimeņu un jauniešu lietu pārvaldes vadītāja Ludmila Zolkina.

Tieši Slovjansku var uzskatīt par Latvijas sūtītās palīdzības centrālo punktu, jo tieši šeit savu darbību ļoti aktīvi izvērš Latvijas goda konsuls Donbasā, uzņēmējs un mācītājs Oleksandrs Pavenko.

Viņa vadībā reģionā aktīvi darbojas arī kapelānu dienests, kurš sniedz nepieciešamo atbalstu gan karavīriem uz fronts līnijas, gan karadarbībā cietušajiem, gan viņu ģimenēm. Kā norādīja viens no šiem kapelāniem, Vladimirs Strelkovs, var droši teikt, ka Latvija reģionā tiek uzskatīta par vienu no lielākajiem draugiem.

"Latviju šeit Donbasā uzskata par lielākajiem draugiem. Tas attiecas gan uz Doņeckas, gan Luhanskas apgabaliem. ''Zilie sūtījumi'' ir kā atpazīšanas zīme, ka šī palīdzība nāk no Latvijas.

Mēs, protams, zinām, ka šo sūtījumu veidošanā palīdz arī Zviedrija un citas valstis, visi tomēr zina, ka šī krava ir nākusi no Latvijas. Un cilvēki, kas šo palīdzību saņem, ir patiešām pateicīgi. Viņi neuzskata, ka tas viņiem tiek it kā pamests vai ar to kaut ko vēlas panākt. Nē – viņi saprot, ka šī palīdzība nāk no sirds," norādīja Strelkovs.

Latvijas Aizsardzības ministrijas delegācijas viesošanās notiek laikā, kad amata pilnvaru termiņš tuvojas beigām arī līdzšinējam Latvijas Republikas vēstniekam Ukrainā Jurim Poikānam. Taču gan Latvijas pusē, gan Ukrainā valda pārliecība, ka ciešā sadarbība tiks turpināta arī nākamā vēstnieka darbības laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti