Panorāma

Otrajā pasaules karā Latvija zaudēja 20–25 % iedzīvotāju

Panorāma

Panorāma

Ārsti: Kovids vismaz šajā pavasarī, šķiet, ir uzvarēts

Austrumu slimnīcas mediķi: kovids vismaz šajā pavasarī ir uzvarēts

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) patlaban ārstējas 71 pacients ar apstiprinātu kovida infekciju. Taču lielākā daļa no viņiem ievesti ar pilnīgu citu saslimšanu un kovids atklāts nejauši – testējot. Pēdējās diennakts laikā no visiem uzņemtajiem tikai trim apstiprināts koronavīruss. Tāpēc ārsti uzskata, ka savā ziņā iestājies atelpas brīdis un kovids vismaz šajā pavasarī ir uzvarēts. Tiem mediķiem, kuri visus šos divus gadus bija frontes pirmajās līnijās – strādāja uzņemšanā –, šodien teica arī īpašu paldies.

Olga Saļuka bija viena no mediķiem, kas katrā dežūrā vilka aizsargtērpu, lai strādātu "netīrajā zonā". Īpaši smags bija pērnais rudens, kad nāves elpa bija jūtamāka. Šodien Olga nebeidz smaidīt: "Lieliska sajūta. Ko es tagad jūtu? Es pat nevaru aprakstīt..."

Uzņemšanā gan šobrīd darba nav mazāk. "Tagad mums ir tāds kombo! Mums nedaudz ir kovids, bet ir gripa un pārējie vīrusi. Vīrusi un baktērijas, kas uzbrūk cilvēkam," stāsta Saļuka.

Šodien slimnīcā ārstējas 71 kovida pacients. Vismaz piecas, sešas reizes mazāk nekā pandēmijas laikā. No šiem pacientiem 15 kovids ir pamatdiagnoze, 56 ārstē gluži citu vainu. 

"71 kovida pacients, nu nekas tas nav, faktiski kovids ir uzvarēts," saka RAKUS valdes loceklis Haralds Plaudis.

To, ka darba tagad ir mazāk, apliecina visi – gan ārsta palīgi, gan māsas.

RAKUS vispārējās aprūpes māsa Sabīne Tūba:  "Sajūtas ir ļoti patīkamas, ka tas kovids ir mazinājies. Un darbs nav tik intensīvs, kā tas bija vēl pusgadu atpakaļ."

RAKUS ārsta palīgs Aivis Baranovskis: "Nedaudz jūtas atvieglojums tagad, mazāka plūsma, nedaudz, bet ir, ir."

Latvijas Televīzija: Jūs joprojām stundām aizsargtērpos un brillēs pavadāt?

RAKUS ārsta palīgs Aivis Baranovskis: "Nē, var atvilkt elpu."

RAKUS vispārējās aprūpes māsa Jeļizaveta Subakova: "Tagad viņi ir joprojām, protams, bet ne tik smagi tie plaušu bojājumi, nav tik lieli. Atveseļošanās ir pozitīva. Prieks. Un par kolēģiem prieks, kam morāli mazāka tā spriedze."

RAKUS vispārējās aprūpes māsa Laura Andersone: "Vairāk ir hroniskie un tie, kas nav vakcinējušies joprojām. Tie ir tie, kas saslimst."

Tieši tādēļ šo atelpas brīdi  slimnīcā izmanto, lai teiktu paldies tiem darbiniekiem, kuri iznesa lielāko smagumu – neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas darbiniekiem.

"Ar to paldies pateikšanu mums ir tā Latvijā. Mēs ļoti kautrējamies sevi uzslavēt un pateikt otram paldies. Bet šis ir mazākais, ko mēs varam par šo divu gadu pašaizliedzīgo darbu izdarīt.

Satikties, pasmaidīt, paskatīties otram acīs un pateikt paldies," norāda RAKUS valdes loceklis.

Kopš 2020. gada marta RAKUS ārstēti 10 825 kovida pacienti. Tieši uzņemšanas klīnikas mediķi bija tie, kas viņus uzņēma, veica pirmos izmeklējumus un daudziem glāba dzīvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt