Panorāma

Asinās zobus cīņai ar viltus ziņām

Panorāma

Koalīcijā lemj par LTV aprīkojumu

RAKUS insulta vienība 20 gadus svin Covid ēnā

Austrumu slimnīcas Insulta vienība 20 gadus svin Covid-19 ēnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Insulta vienībā pastiprināti seko līdzi pasaules tendencēm par to, kā insulta slimniekus ietekmē jaunais koronavīruss. Ja Covid-19 pacientu skar arī insults, iznākums var būt smags. Pastiprināti veidojas trombi, pacienti mirst biežāk. Tāpēc šogad insulta vienība 20 gadu jubileju sagaida ar pavisam jaunu pieredzi.

Covid-19 pasaulē skāris daudzas medicīnas jomas, arī insulta ārstēšanu. Šobrīd parādās pētījumi, ka insulta gadījumā pacienti neatliekamo palīdzību saukuši stundu vēlāk, nekā viņi to darīja, pirms koronavīruss bija pārņēmis pasauli. Bet katra nokavēta minūte vai stunda nozīmē plašākus smadzeņu bojājumus, smagāku ārstēšanu, sliktāku iznākumu un iespējamu invaliditāti. Taču Covid-19 klātesamība insulta pacientam var nozīmēt arī letālu iznākumu.

"Tagad ir diezgan daudz rakstu, ka Covid-19 infekcija veicina insultu gados jaunākiem pacientiem, kā arī lielajos asinsvados. Un diezgan bieži tiek novērotas trombozes jeb veidojas trombi pastiprināti. Un ir dati, ka norit smagāk un nomirst. Tieši pacienti, kam ir Covid-19 un insults," teica RAKUS Neiroloģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis.

Pagaidām ārsti neņemas teikt, ka tā noticis arī Latvijā.

"Pēc tādām iekšējām sajūtām pacientu skaits ir saglabājies līdzīgs. Vai viņi atbrauc ātrāk vai vēlāk, man grūti teikt, subjektīvi liekas, ka laicīgi," teica Karelis.

Latvijā ik gadu insults vidēji ir 10 000 cilvēku. RAKUS Insulta vienībā ārstē piekto daļu no visiem. Insultu nevar paredzēt, bet to var redzēt. Un to jāprot atpazīt ikvienam.

"(..) Ja noslīdējis mutes kaktiņš,  tā ir pazīme. Ja viena roka noslīd, tā ir pazīme. Un, ja nevar parunāt  – tā ir insulta pazīme," klāstīja RAKUS Neirovaskulārās nodaļas vadītāja Biruta Tilgale.

Tomēr tas nenotiek bez iemesla. Tāpēc vizīti pie ģimenes ārsta šeit izrakstītu katram, kurš sasniedzis 40 gadu vecumu.

"Īpaši pacientiem pēc 40 gadiem ir jāiet pie ģimenes ārsta, jāskatās asinsspiediens, holesterīns, vai nav paaugstināts. Vai nav sirds ritma traucējumi, kas ir ļoti liels riska faktors," piebilda Tilgale.

Savu 20. jubileju RAKUS Insulta vienībā atzīmē ar jaunu izdevumu. Grāmatiņu, ko ērti var ielikt ārsta virsvalka kabatā. Insults tabulās un shēmās domāts kolēģiem – mediķiem. Tieši tā – sausi un bezkaislīgi analīžu dati un citi rādītāji ļaus ārstiem pieņemt pareizo lēmumu. Kam insulta gadījumā ir tieši dzīvības cena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti