Panorāma

Pirmais atsaucas Jūras medicīnas centrs

Panorāma

Panorāma

Covid-19 nāves pļauja – 64 mirušie diennaktī

Austrumu slimnīcā rekorddaudz diennaktī mirušo Covid-19 slimnieku; uzņemšanu ierīko garāžā un iedarbina mobilo morgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas lielākajā Covid-19 ārstēšanas iestādē – Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā – aizvadītajā diennaktī miruši 20 Covid-19 slimnieki, kas ir rekordliels skaits slimnīcā vienā diennaktī, LTV apstiprināja Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Starp 20 mirušajiem Covid-19 slimniekiem viens bija 41 gadu vecs, vēl viens – 50 gadu vecumā.

“Šī ir vissliktākā nakts, kāda līdz šim bijusi, mums ir 20 mirušie, un vecuma grupā 40 gadi. Un situācija attīstās,” stāstīja slimnīcas valdes loceklis Haralds Plaudis.

Ar plaušu bojājumiem ir katrs Covid-19 pacients, kuru ieved. Daudziem skābekļa terapiju sāk jau uzņemšanā. “Šobrīd mēs esam pilna nodaļa, bet esam trīs māsu palīgi, katram savas palātas, lai varam kārtīgi pabarot, aprūpēt, izgrozīt…” stāstīja māsu palīdze Ilze Glaudiņa.

Slimnīcā pašlaik ārstējas 337 Covid-19 pacienti. Visvairāk – tieši Gaiļezerā. 27 pieslēgti mākslīgai plaušu ventilācijai. 

Lai spētu palīdzēt visiem, neatliekamās medicīnas klīnikā izveidota jauna Covid-19 pacientu uzņemšanas nodaļa.

21 gulta ar skābekļa piegādi ierīkota garāžā – vietā, kur līdz šim, vedot pacientus, brauca Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) automašīnas. 

Jau celtniecības laikā tajā nodrošināta skābekļa pievade, un tur var izvietot pat 50 gultas. 

“Mēs esam uzrunājuši un pieņēmuši darbā papildu personālu, un mums ir grafiki tā, ka varam šo nodaļu palaist jebkurā dienā! No pirmdienas! Pacienti ārstēsies šeit, un, kad vieta atbrīvosies, viņus pārvedīs uz nodaļu,” pastāstīja slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs 
Aleksejs Višņakovs.

To, ko agrāk nodrošināja tikai intensīvās terapijas nodaļā, tagad nodrošina vai katrā nodaļā.

“Augstas plūsmas skābeklis, lai cilvēki vispār varētu saglabāt kaut cik smadzeņu un pārējo orgānu apgādi ar skābekli, un mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, kuras nu jau mums lieto jebkur, visās nodaļās. Arī šeit ir,” sacīja Višņakovs.

Tiek veidota arī jauna intensīvās terapijas nodaļa ar 12 gultām, kurās uzreiz varēs sākt ārstēt pacientus ar citām slimībām, kas nav Covid-19.

Nespējot nodrošināt vietu visiem mirušajiem, atkal ir iedarbināts mobilais morgs. Tas atrodas pie Austrumu slimnīcas Patoloģijas centra, un tajā ievieto Covid-19 upurus. Mobilo morgu jau nācās izmantot iepriekšējā uzliesmojuma laikā šā gada janvārī.

Tikmēr Latvijas Jūras medicīnas centrs ver vaļā 31 gultu vidēji smagiem Covid-19 pacientiem, LTV apstiprināja centra ārsts Anatolijs Ahmetovs. Jau nākamnedēļ tur varētu pārvest slimniekus no Austrumu slimnīcas.

Centra pārstāvji ceturtdien apmeklēja klīniku “Gaiļezers”, lai iepazītos ar Covid-19 pacientu aprūpes specifiku. Panākta arī vienošanās, ka šīs slimnīcas mediķi nāks talkā, praktiski apmācot kolēģus. “Cenšamies tomēr apzināt savus spēkus un iespējas, lai šajā grūtajā situācijā varētu sniegt palīdzību gan sabiedrībai, gan kolēģiem. Mums ir dota iespēja praktiski izvērtēt, skatīties, kā tas notiek, šo pacientu menedžments, loģistika, ārstēšana,” stāstīja Ahmetovs.

Šonedēļ trauksmi par Covid-19 slimnieku mirstību cēla Daugavpils reģionālajā slimnīca, kur katru dienu mirst seši līdz desmit Covid-19 pacienti, galvenokārt seniori. Dažu slimnieku stāvoklis ir tik ielaists, ka viņi nomirst uzņemšanas nodaļā vai neatliekamās palīdzības automašīnā. 

Covid-19 pandēmijā Austrumu slimnīcā ir viena no lielākajiem Covid-19 pacientu plūsmām

LTV reportāža no slimnīcas uzņemšanas nodaļas Covid-19 uzliesmojuma laikā 2021.gada rudenī:

KONTEKSTS:

Aizvadītās nedēļas laikā par 32% pieaudzis stacionāros ievietoto Covid-19 pacientu skaits. Tāpat saglabājas pieaugums par 23% pacientiem ar smagu slimības gaitu.

Vislielākā slimnīcu gultu noslodze ir Latgalē. Tur aizņemti 93% Covid-19 gultu. Zemgalē aizņemti 90%, Rīgas reģionā – 85%, Kurzemē 80%, bet Vidzemē – 66%.

Covid-19 krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000, Latvijā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Tas provizoriski iespējams ap 10. novembri.

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti