Panorāma

Siltināšanas dēļ apsaimniekošanas maksa pieaug 20 reižu

Panorāma

Kā Ukraina cer palielināt izaugsmi

Onkologiem un pacientiem būs psihologs

Austrumu slimnīcā onkologiem un pacientiem būs pieejams psihologa atbalsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgas Austrumu slimnīcas mediķiem, kuri ārstē vēža pacientus, plāno nodrošināt psihologa konsultācijas gan individuāli, gan veidojot atbalsta grupas. Ar šādu plānu klajā nākusi slimnīcas valde. Izdegušie mediķi pēdējās nedēļas laikā raksta atlūgumus, tāpēc nolemts onkologiem un ķīmijterapeitiem palīdzēt šādi. Īpaši tāpēc, ka pašiem psihologiem supervīzijas ir obligātas, bet ārstiem, kuri ar nāvi saskaras ikdienā, nav.

Projekts "Diagnoze vēzis"

Projekta "Diagnoze vēzis" mērķis ir valstiskā līmenī aktualizēt pastāvošās problēmas onkoloģisko slimību diagnostikā un ārstēšanā, lai ilgtermiņā varētu panākt savlaicīgu, modernu un kvalitatīvu onkoloģijas pacientu ārstēšanu Latvijā. 

Ārstējot vēzi, izdeg arī ārsti un māsas. Pēc LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens”, kurā runāja par ārstu attieksmi, publiski tika aktualizēts jautājums par savstarpējo komunikāciju. Pacienti sūdzējās, ka nesaņem pietiekošu informāciju un mediķi atbild strupi. Savukārt mediķi norādīja, ka viņi dienā pieņem pat trīs un piecas reizes vairāk pacientu nekā kolēģi ārvalstīs. Tāpēc nav spēka smaidīt un veltīt pacientam tik laika, cik nepieciešams.

Pēc raidījuma daži mediķi uzrakstīja atlūgumus, taču nu tie paņemti atpakaļ. Slimnīcā uzskata, ka problēma jārisina citādi.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis stāsta:

“Paldies Dievam, šobrīd nav atlūgumu lavīnas, bet ārsti par to domā, un saistībā ar šo raidījumu sēriju par ārstu un pacientu komunikāciju, par ārstu un pacientu attiecībām mums ir ideja, ka arī ārstiem, kas saskaras ar smagiem pacientiem, ar mirstošiem pacientiem, neapšaubāmi ir nepieciešamas psihologa konsultācijas. Gan individuāli, gan grupu veidā, tādas kā supervīzijas. Mēs zinām, ka psihologiem tādas ir obligāti nepieciešamas.”

Slimnīca gan nedomā ārstiem šo terapiju uzspiest, tā būs katra paša izvēle.

Paeglītis pauž:

“Arī tā nebūs lavīnveida nākšana. Bet es ceru, ka tā būs populāra lieta. Tā nebūs obligāta, bet brīvprātīga lieta, ka ārsti var šo psihosociālo atbalstu saņemt."

Paeglītis arī norāda, ka ārstiem šāds atbalsts nepieciešams tāpat kā pacientiem, kuriem no novembra vidus to nodrošinās sadarbībā ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību “Dzīvības koks”.

Šī ir ļoti laba ziņa vēža slimniekiem, viņu ģimenēm un draugiem. No novembra vidus Latvijas Onkoloģijas centrā būs pieejamas krīzes konsultācijas gan pacientiem, gan viņu tuviniekiem.

Biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe skaidro, ka atbalsts būs pieejams visa pacienta cīņas ar vēzi laikā: “Tad, kad tu uzzini diagnozi vai arī -  kad tu ej cauri ķīmijterapijai, staru terapijai. Kad ir vajadzīgs atbalsts arī emocionāli. Jo cilvēks jau nav tikai fiziska būtne. Ļoti būtiski – kā tu tiec ar to galā.”

“Nav jau noslēpums, ka cilvēkiem ar vienādu diagnozi var tas ceļš būt dažāds. Ir cilvēki, kas dzīvo ilgi un laimīgi. Un ir tādi, kas padodas,” norāda Berķe.

Psihologa atbalsts būs individuāls, bet vakaros notiks grupu nodarbības mākslas terapijā, kurās gaidīs visus pacientus. Nodarbības būs bez maksas. Tāpat šeit atradīsies trenažieri un būs iespējas veikt spēka treniņus. Ir pierādīts, ka pareiza fiziskā slodze arī ķīmijterapijas laikā dod spēku, nevis to atņem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti