Panorāma

Evakuējas, kad ciemā jau iebrauc okupanti

Panorāma

Panorāma

Pirmie Ukrainā smagi cietušie jau Latvijas ārstu aprūpē

Austrumu slimnīcā nogādāti pirmie karā Ukrainā smagi cietušie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) pirmdien, 8. augustā, tika atvesti pirmie pacienti no Ukrainas ar smagiem un kropļojošiem galvas, roku, kāju un citiem savainojumiem – kopskaitā 21 cietušais. Slimnīcas mediķi palīdzēs Ukrainas karā cietušajiem cilvēkiem novērst vai mazināt kropļojošo kara ievainojumu sekas, informēja RAKUS.

Cietušie nogādāti slimnīcā, izmantojot īpaši pielāgotu autobusu smagi cietušu pacientu pārvadāšanai. Visi ir gados jauni cilvēki. Autobuss slimnīcas teritorijā ieradies agri no rīta. Tagad visi pacienti jau nogādāti atbilstošajās nodaļās. RAKUS Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas vadītājs Andris Vikmanis prognozēja ilgstošu ārstniecību un terapiju. Viņš uzsvēra, ka šī ir pirmā reize, kad slimnīcā nonāk cilvēki, kas cietuši karadarbības zonā.

"Tie ir pacienti, kas atvesti no karadarbības zonas. Pirmo reizi. Īstenībā tāda jauna vēstures lappuse mūsu medicīnai. Esam gatavojušies, mēs domājam, ka esam gatavi, bet to parādīs laiks," sacīja Vikmanis.

 

RAKUS Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs stāstīja, ka daļai pacientu nepieciešamas ārējās protēzes, daļai ir arī nedzīstošas brūces.

"Pirmā palīdzība un nepieciešamās ķirurģiskās manipulācijas ir veiktas Ukrainā, bet tie ievainojumu raksturi ir ārkārtīgi komplicēti. Tur ir mīnu traumas, sprādzienu traumas, kur nepieciešamas nervu rekonstrukcijas operācija, mīksto audu rekonstrukcija. Arī, protams, ļoti nopietns rehabitologu darbs, lai atjaunotu funkcionalitāti zaudētajās ekstremitātēs," norādīja Višņakovs.

Slimnīcā informēja, ka sākotnēji pacienti stacionēti RAKUS Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, kur viņus sagaidīja multidisciplināra mediķu komanda – dažādu specialitāšu ārsti un aprūpes personāls. Šiem pacientiem tika veikts vispusīgs veselības stāvokļa skrīnings – dažādi diagnostiskie un laboratoriskie izmeklējumi. Tāpat papildus bija jāpārliecinās par dažādu hospitālo infekciju iespējamo klātbūtni, jo kara apstākļos uzliesmo un strauji izplatās dažādas bīstamo infekciju slimības.

"Jau iepriekš apzinājāmies, ka pacienti ceļā no Ukrainas būs pavadījuši ilgu laiku (aptuveni 18 stundas). Lai šiem pacientiem Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā  līdztekus ierastajai  pacientu  plūsmai nodrošinātu tikpat raitu pirmreizējo apskati un veiktu arī šo pacientu prioritizēšanas procesu, jau iepriekš vienojāmies par mūsu slimnīcas stacionāru dažādu profilu ārstu iesaisti darbam multidisciplinārā komandā. Tāpat aicinājām uz Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīniku  kolēģus no Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS), kas būs iesaistīti atsevišķu pacientu turpmākajā ārstēšanas un/vai rehabilitācijas procesā," stāstīja Višņakovs. 

Tuvākajā laikā šiem Ukrainas karā smagi cietušajiem pacientiem RAKUS tiks veiktas sarežģītas rekonstruktīvas ķirurģiskas un mikroķirurģiskas operācijas, kā arī  neiroķirurģiskas operācijas – pacientiem, kas guvuši smagus galvaskausa, kakla, ekstremitāšu un mugurkaula savainojumus.

Tāpat tiem pacientiem, kuriem iepriekš veiktas roku vai kāju amputācijas operācijas, tiks izgatavotas un pielāgotas protēzes. Jau ar pirmo iestāšanās dienu RAKUS ar katru no šiem pacientiem strādās Rehabilitācijas klīnikas rehabitologi, kas palīdzēs ātrāk veseļoties, uzlabot zaudēto ekstremitāšu funkcionalitāti, atgūt kustību spēju un nākotnē būtiski uzlabot dzīves kvalitāti.

Pirmie Ukrainas karā cietušie pacienti ārstēsies RAKUS stacionāru "Gaiļezers" un "Biķernieki" ārstu un aprūpes personāla uzraudzībā – Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikā, Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnikā, Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikā, stacionāra "Gaiļezers" Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā, kur sarežģītas mikroķirurģiskas operācijas veic  vadošie ārsti mikroķirurgi, Rehabilitācijas klīnikā, Ķirurģiskās infekcijas klīnikā un Gerontoloģijas nodaļā.  Tāpat Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas mediķu brigāde ar slimnīcas transportu pārveda vienu pacientu uz TOS un vienu – uz Nacionālo rehabilitācijas centru "Vaivari".

RAKUS dažādu medicīnas profilu klīnikās un nodaļās jau iepriekš sagatavotas atsevišķas palātas, kur potenciāli bija paredzēts ārstēt Ukrainas karā cietušos pacientus. Tas bija svarīgs psiholoģisks un emocionāls aspekts, lai šie smagi cietušie pacienti ārstētos pēc iespējas vienkopus, norādīja slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti