Panorāma

Jaunpēterniekos ēkai norauj jumtu

Panorāma

Ančipovas kaujas vietā iesvētīts piemiņas piemineklis

Ar RAKUS jauno angiogrāfu palielina pieejamību asinsvadu operācijām

Austrumu slimnīcā jaunais angiogrāfs palielina pieejamību asinsvadu operācijām 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pateicoties jaunākās paaudzes angiogrāfam, Rīgas Austrumu slimnīcā izdevies samazināt gaidīšanas laiku uz asinsvadu operācijām un palielināt to pieejamību. Piemēram, hroniskam pacientam vēnu operācija iespējama jau pēc mēneša. Jaunā iekārta ļauj vienlīdz veiksmīgi ārstēt insultu, gan palīdzēt onkoloģijas pacientiem un mazināt gangrēnas risku. 

Beidzot vienādas iespējas Daugavas abās pusēs. Tā var teikt par jauno angiogrāfu, ar ko Stradiņu radiologi jau strādā un kas nu uzstādīts arī Austrumu slimnīcā, klīnikā “Gaiļezers”. Dažkārt ar to veic manipulācijas pat septiņiem pacientiem dienā. Ja operācija ir smaga un ilga, tad diviem, trim. 

"Katra jauna metode, ko varam ieviest, ir liels ieguvums pacientam. Ne tikai insulta ārstēšanā, bet arī citu  asinsvadu atvēršanā. Piemēram, tas attiecas uz kāju asinsvadiem, mēs varam samazināt gan gangrēnas risku, gan kājas zuduma risku," pastāstīja slimnīcas Radioloģijas nodaļas virsārste Sanita Ponomarjova.

Asinsvadus izmeklē ar kontrastvielu rentgena starojumā un uzreiz arī ārstē. Sašaurinājumus paplašina, asiņošanas novērš. Tas ir mazs dūriens asinsvadā pretēji lielai, vaļējai operācijai. 

"Ja tas ir asinsvads, kurš ir asiņojis, mēs ieejam tajā vietā, kur ir asiņošana, un nobloķējam to bojājuma vietu. Ar specializētu līmi vai spirālīti. Otrā gadījumā – ja ir nosprostojums, mēs izejam cauri un atveram šo nosprostojumu. Līdzīgi kā santehnikā. Kad trubas ir ciet, tās ir jātaisa vaļā," skaidroja Ponomarjova.

Tāpat arī slimnīcā veic procedūras onkoloģiskajiem pacientiem ar aknu un žultsvadu audzējiem. Ar jauno iekārtu pacients saņem arī trīs reizes mazāku radiācijas devu.

Kopš visu var paveikt ātrāk un saudzīgāk, pērn diagnostiskās manipulācijas veiktas par 700 vairāk nekā 2020. gadā, bet operāciju skaits skaits pieaudzis par 400.

Latvijā ar asinsvadu slimībām ir  viena no augstākajām mirstībām Eiropā. Ārste to skaidro gan ar izrakstīto zāļu nelietošanu, gan grūtībām tikt pie primārās aprūpes ārstiem. Bet daudziem ir vieglprātīga attieksme pret savu veselību. 

"Mēs bieži redzam, ka cilvēki grēko ar attieksmi pret sevi. Un profilakse, ņemot vērā iepriekšējos izmeklējumus, tie paši sašaurinājumi, kas var novest pie kāju amputācijām, vai, uz kakla asinsvadiem, kas var novest pie insulta," stāstīja Ponomarjova.

Pateicoties tam, ka manipulācijas laiks sarucis, īsāka ir arī rinda. Dzīvību apdraudošās situācijās, piemēram, insulta pacientam, asinsvada nosprostojumu atbrīvo uzreiz. Akūtās situācijās – 24 stundu laikā. Bet hroniskiem pacientiem rindā jāgaida mēnesis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti