Panorāma

Atbalsta iniciatīvu apmaksāt akūtu zobārstniecību bērniem

Panorāma

Saeimas komisija atbalsta E. Zviedri SAB direktora amatam

RAKUS: Omikrona gaitu izšķirs mūsu uzvedība

Austrumu slimnīca: Covid-19 omikrona varianta gaitu izšķirs sabiedrības uzvedība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas Austrumu slimnīcas piecās dažādās klīnikās ārstējas 184 Covid-19 pacienti, un Covid-19 gultu noslodze patlaban ir 65%. Taču jau šobrīd vadības darba grupas izskata dažādus plānus, kā strādāt tad, kad omikrons būs dominējošais vīrusa variants.

Viens uz izmeklējumu, otrs uz operāciju, trešais atpakaļ uz nodaļu. Šāda izmainīšanās pie liftiem “Gaiļezerā” ir regulāra. Neviens no viņiem nav Covid-19 pacients. Taču daudzi ir kritiskā stāvoklī. Ievesti novēloti, jo nav saņēmuši ārstēšanu tieši ilgstošās pandēmijas dēļ. Tagad pārpildītas ir terapijas nodaļas, kamēr Covid-19 nodaļās ir brīvas gultas. Omikrona variants tā nepļauj pacientus. Tā pastāstīja slimnīcas  Bīstamo infekciju nodaļas vadītāja Inga Vikmane, norādot: "Slimības gaita ir vieglāka. Augsta temperatūra, netiek ar to galā. Vai stress un spriedze, ar ko netiek galā."

Vadības līmenī jau tiek modelēts, kā situācija var attīstīties nākamo četru nedēļu laikā. Prognozes nav iepriecinošas.

"Mēs paši varam iedomāties, ja vienlaikus saslimst 10–15 tūkstoši, tad arī 3%, kam nepieciešama hospitalizācija, ir liels skaits," pastāstīja slimnīcas ārstniecības direktore Ilze Pučkure.

Gultu skaits apzināts. Covid-19 pacientiem var atvēlēt 740 gultas. Jautājums – ko darīt ar personālu, ja mediķi sāks slimot vai nokļūs karantīnā. Cerība ir, ka tiks samazināts izolācijas dienu skaits. Bažas ir par  intrahospitālu infekciju. Proti, ka omikrons var sākt izplatīties to pacientu vidū, kuri ir slimnīcās. Jau tiek dalītas maskas, lūdzot tās valkāt arī palātās.

"Man ir liels lūgums mūsu sabiedrībai. Aizmirst ķildas, strīdus un koncentrēties četrām, sešām smagām nedēļām. Lūdzu, palīdzam paši sev, domājam par savu veselību, saviem tuviniekiem. Valkājam maskas, vēdinām telpas. Omikrons ir ļoti lipīgs, un pirmajās dienās nav simptomu," stāstīja Vikmane.

Ja slimnīcas atkal pārpludinās Covid-19 pacienti, kā pirmos samazinās plānveida pakalpojumus, turpinot sniegt neatliekamo palīdzību.

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un koalīcijas partijas vienojās ārkārtējo situāciju vēl pagarināt par vairākām nedēļām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti