Austrālijā sākas Latvijas karoga ceļš apkārt pasaulei

Ar sarkanbaltsarkanā karoga ceļu apkārt pasaulei un krāšņiem koncertiem pirmdien, 26.decembrī, aizsākas Latvijas simtgades svētku svinības. Pirmie pasaulē Latvijas gadsimtu miju ieskandina vistālākajā kontinentā mītošie tautieši – Austrālijas latviešu kultūras dienās.

Gan lielo attālumu dēļ starp Austrālijas apdzīvotajām vietām un tātad arī Latviešu diasporas kopienām, kā arī gluži praktiski astronomiskās vasaras saulgriežu brīvdienu laikā – Austrālijā latvieši uz kultūras dienām nedēļas garumā pulcējas katru gadu citā lielā pilsētā.

Šogad viņi tikās Melburnā, kurā dzīvo četri miljoni visdažādāko tautu pārstāvju. Tāpēc latviešu dejas un dziesmas šeit – jaunās pasaules multikulturālākajā valstī - piesaista arī citu tautību un rasu skatītājus. Svarīgākie kopkoora koncerti un tautas deju sarīkojumi notiek prominentajā Nacionālā teātra zālē, pilsētas rātsnamā un Latviešu biedrības namā.

No 24 miljoniem iedzīvotāju Austrālijā katrs ceturtais ģimenē nerunā angliski, bet kādā no 200 dažādu valsts etnisko grupu valodām. Par latviešiem sevi sauc 20 000 cilvēku. Paredzams, ka visemocionālākais mirklis un pārsteigums vietējiem tatiešiem būs īpaša Latvijas karoga dzimtenē - Cēsīs - austa sarkanbaltsarkanā karoga palaišana ceļojumā apkārt pasaulei kā atgādinājumu par Latvijas simtgadi.

Pāris gados šis karogs pa visā pasaulē izkaisītajām latviešu komūnām ceļos, apkopos latviešu vēlējumus savai etniskajai dzimtenei un, protams, arī apkopos viņu dzīves stāstus – līdz 2018. gada 18. novembrī atgriezīsies un tiks uzglabāts Rīgas pilī.

Būtībā arī pašas Austrālijas Latviešu kultūras dienas aizsāk Latvijas simtgades svinību ciklu pasaulē, kas pēc Jāņiem jau ar vēl lielāku kopkori skanēs Baltimorā, ASV.

Tikmēr šeit, Austrālijā, šonedēļ Latviešu kultūras dienas tiek izmantotas arī kā profesionāls treniņš par repertuāru visiem tiem kolektīviem, kuri jau sākuši gatavoties simtgades kopkorim Mezaparka estrādē Rīgā 2018 gadā. Ar saviem kolektīviem no Latvijas un arī īpašām meistarklasēm Melnburnā viesojas arī simtgades Dziesmusvētku horeoogrāfs Jānis Purviņš, režisors Uģis Brikmanis un virsdiriģents Ivars Cinkuss.

Savukārt Austrālijas tautiešu īpaši sagatavotās svētku pērles ir atdzimusī tautas lietišķās mākslas kustība un EMI balvas laureātes Lolitas Ritmanes mūzikla ''Eslingena'' iestudējums. Tas īpaši skaudri atbalsosies skatītāju rindās, jo daudzi šeit pārceļojušie tautieši pēc kara patvērās un pat dzima tieši šajā - pēckara bēgļu lielākajā nometnē Eslingenā Vācijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt