Augstskolu kopmītnēs atšķirīgas pieejas prasībai pēc Covid-19 sertifikāta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Augstskolu kopmītnēs Latvijā šobrīd ir dažādas pieejas studentu uzņemšanā – dažviet prasa Covid-19 sertifikātus, bet citviet ne. Vakcinētiem, pārslimojušiem vai testētiem jābūt Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) dienesta viesnīcu iemītniekiem. Drīzumā šāda kārtība būs jāievēro visās kopmītnēs visā valstī.

Augstskolu kopmītnēs atšķirīgas pieejas prasībai pēc Covid-19 sertifikāta
00:00 / 03:33
Lejuplādēt

Lai studētu klātienē, šobrīd nepieciešams derīgs Covid-19 sertifikāts. Šādu kārtību sāk ieviest arī dienesta viesnīcās.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) kopmītnēs ļauts uzturēties vien studentiem, kuri gatavi mācīties klātienē, tātad pret Covid-19 vakcinētiem, pārslimojušiem vai testētiem. Tā kā interese par palikšanu kopmītnēs ik gadu ir lielāka nekā reālais vietu skaits, šoruden studentu skaits viesnīcās nav mazinājies. Tomēr dažiem studentiem šogad nācās meklēt citu dzīves vietu.

“Mums ir jādod iespēja nodrošināt dienesta viesnīcas telpas tiem, kuri vēlas klātienē mācīties. Un tiem, kuri vēlas to darīt attālināti, diemžēl šī iespēja ir liegta. Lai nerastos priekšstats, ka mēs neļaujam uzturēties viesnīcā cilvēkam, kuram tur ir savas mantas, nebūt ne. Iepriekšējie līgumi beidzās 31. augustā, un tās personas, kuras nebija Covid-19 drošās, – mēs ar viņiem pārrunājām un vienkārši nepārslēdzām īres līgumus,” pastāstīja RSU Dienesta viesnīcu nodaļas vadītāja Lelde Jirjena.

Šādu cilvēku gan neesot bijis daudz. Iekšējās kārtības noteikumi jau vairāk vai mazāk ierasti – koplietošanas telpās maskas, jāievēro distance un nekādas pulcēšanās un apmeklētāju. Viesnīcā atvēlētas telpas arī karantīnai, ja kāds no iemītniekiem inficējas ar Covid-19.

Savukārt ārzemju studentiem pēc atgriešanās no ārvalstīm pašizolācija jāievēro citur. Tikmēr par kopmītnēm jāmaksā nav, un šie studenti saņem pabalstu 110 eiro apmērā.

Arī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) kopmītnēs ieviesusi sertifikātu sistēmu. Šobrīd iemītnieku skaits samazinājies par 10%.

“Loģiski, ja mazāk dzīvo dienesta viesnīcās, tad samazinās ieņēmumi. Tomēr šis samazinājums nav tik kritisks. Mēs pirms pandēmijas perioda bijām uzkrājuši zināmas rezerves, par kurām plānojām uzlabot sadzīves apstākļus dienesta viesnīcās. Bet šobrīd mēs, lai nāktu pretī studējošiem, neplānojam palielināt īres maksas. Zaudējumi tiek segti no iekrājumiem,” pastāstīja RTU administratīvais direktors Juris Iljins.

Iekšējās kārtības principi ir līdzīgi kā citviet. Taču ne visās dienesta viesnīcās iemītniekiem ir jāuzrāda Covid-19 sertifikāti, un daudzviet kopmītnēs dzīvo arī tie studenti, kuriem šobrīd mācīties klātienē nav ļauts. Piemēram, Latvijas Universitātē (LU) prasības pēc Covid-19 sertifikāta pagaidām nav.

Tomēr jau drīzumā tas var mainīties, jo Izglītības un zinātnes ministrija

plāno piedāvāt izmaiņas, lai uz kopmītņu iemītniekiem attiektos tādas pašas prasības kā klātienes studentiem.

“Te būtu svarīgi, ka tas tiek saprātīgi izlemts. Mēs nevaram studentam pateikt, ka mēs viņu šī iemesla dēļ izliekam uz ielas. Valstij vajadzēja ātrāk par to domāt. Augustā. Jo tagad visi ir iebraukuši, viņi ir noslēguši īres līgumus, veikuši visus nepieciešamos maksājumus, un mēs nevaram pateikt – viss, no rītdienas tu nevari vairs dzīvot dienesta viesnīcā,” norādīja LU Infrastruktūras departamenta pārstāve Daiga Štelmahere.

Viņa arī uzskata, ka, pieņemot šādu lēmumu, būtu jānosaka pārejas periods, lai dotu iespēju studentiem vai nu vakcinēties, vai pārvākties uz citu dzīvesvietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti