Panorāma

Uzdod pārskaitīt balsis trīs Rīgas domes vēlēšanu iecirkņos

Panorāma

Aizsardzības ministrijai jauna parlamentārā sekretāre

Augstskolās pārsvarā mācās attālināti

Augstskolās vairāk mācās attālināti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jaunais studiju gads šogad vairākās augstskolās sācies citādāk nekā iepriekš. Ieilgušā pavasara cēliena dēļ Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) tas sākās vien šodien, ar divu nedēļu kavēšanos. Daudzās augstskolās vēl gaida ierodamies ārvalstu studentus, un daudziem trešo valstu pilsoņiem iebraukšana Latvijā sagādā zināmas problēmas.

RTU pirmkursnieki šodien pirmo reizi kopā sanāca Ķīpsalā, un, skanot studentu himnai "Gaudeamus", atklāja jauno akadēmisko gadu. Pirmo reizi septembra vidū, ar divu nedēļu kavēšanos. Šīs nav vienīgās izmaiņas, ko viesis koronavīruss. Populārajās studiju programmās, kurās studentu skaits ir virs simta, lekcijas ar distancēšanos klātienē nodrošināt būs grūti.

Kāda studenta mamma, nenosaucot konkrētu augstskolu, šorīt sociālajā tīklā "Twitter" pauda neizpratni. Vai pirmkursniekam, divas reizes nedēļā dodoties uz augstskolu, ir vērts maksāt par dzīvi galvaspilsētā? Vai labāk pusi dienas pavadīt ceļā? Arī Latvijas Televīzijai studenti norāda, ka studijas klātienē, viņuprāt, ir vērtīgākas.

"No mājām es vienkārši nevarētu pamācīties. Mājās nav tās iespringuma sajūtas. Labāk ir kaut kur iestādē būt," saka RTU 1. kursa students Mārcis. "Man ir piedāvāta iespēja izvēlēties. Es varu gan klātienē, gan attālināti. Tāpēc, ka nebūs iespēja noorganizēt 100 studentiem divu metru distanci vienā lekciju zālē. Tāpēc būs, kā būs," tikmēr saka RTU 1. kursa students Andris.

RTU šogad studē vairāk nekā divi tūkstoši ārzemju studentu. Lielākā daļa no viņiem Latvijā jau ir ieradušies, bet daļa vēl ir ceļā. Īpaši Covid-19 dēļ šogad viena no dienesta viesnīcām atvēlēta tieši tiem ārvalstu studentiem, kas šeit ierodas un tur dodas pašizolācijā.

"Grūti ir atlidot no tām valstīm – no Šrilankas, no Indijas. Mums ir speciāli RTU centri, kur viņi tiek eksaminēti. Visi studenti, kas no Indijas brauc pie mums, iestājeksāmenus liek Indijā. Tie, kas izturējuši, viņi tad tikai brauc šurp un iegūst vīzu, un studē pie mums. Tagad jau mūsu vēstniecības bija vispār ciet un nebija atvērtas. Tagad, pēdējā laikā viņas tikai veras vaļā, līdz ar to aizkavēšanās," skaidro RTU rektors Leonīds Ribickis.

Līdzīgs modelis arī Latvijas Universitātē. Lekcijas lielām grupām attālināti, semināri un praktiskās nodarbības klātienē. Ārvalstu studentu Latvijas Universitātē (LU) ir mazāk, zem tūkstoša, bet iespēju pašizolēties dienesta viesnīcās viņiem nepiedāvā.

"Mēs piedāvājam kaut kādus variantus, kas ir pieejami publiskajā tirgū pēc būtības. Universitātei nav tādu resursu, lai mēs varētu kaut kur viņus pašizolēt," saka LU Studentu servisa direktors Jānis Saulītis. 

Privātajā biznesa augstskolā "Turība" viss notiek klātienē. Iespēja izvēlēties attālināto modeli arī ir, bet to reti kurš izmanto. "Var gan izvēlēties attālināti, bet nē, mēs klātienē izvēlamies. Tā ir vieglāk uztvert informāciju un tā atmiņā labāk paliek," skaidro Biznesa augstskolas “Turība” mārketinga students Edijs.

Arī "Turībā" kopmītnēs viens stāvs atvēlēts tiem ārvalstu studentiem, kuriem jāievēro pašizolācija. Interese no trešo valstu pilsoņiem un Eiropas apmaiņas studentiem ir lielāka, nekā cerēts, un universitātē to skaidro ar vīrusa zemo izplatību pie mums. "Es domāju, ka tās ir sekas tam, ka mēs tomēr tādā burbulī dzīvojam. Tāpēc arī izvēlas studēt pie mums apmaiņas studenti arī no citām Eiropas valstīm. Savukārt pilna laika studentu uzņemšanā, protams, kritums ir. Kritums ir vairākas reizes, bet tam mēs gatavojāmies," pauž biznesa augstskolas "Turība" starptautiskās sadarbības prorektors Imants Bergs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti