Sadaļas Sadaļas

Augstskolās sākas ziemas uzņemšana, atsevišķās programmās ir iespēja studēt budžeta grupā

Augstākās izglītības iestādēs visā Latvijā šomēnes sākusies ziemas uzņemšana. Kopumā 42 augstākās izglītības iestādes piedāvā uzsākt studijas ziemā, un pieteikties var gan pilna, gan nepilna laika studijām, tāpat tālmācības programmām. Cilvēkiem, kas vēlas uzsākt studijas tieši tagad vai nepaguva izvēlēties sev piemērotāko programmu vasarā, vēl ir iespēja pieteikties, turklāt studēt iespējams gan par personīgajiem, gan valsts budžeta līdzekļiem.

''Maģistra programmas, tās ir Inženieru fakultātē, profesionālajā maģistra studiju programmā „Vides aizsardzība”, profesionālajā maģistra studiju programmā „Datorsistēmas”, dažas no studiju programmām, kurām vēl var pagūt pieteikties, min Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Uzņemšanas komisijas priekšsēdētāja Alvīne Kazinika. Rēzeknē uzņemšana sākusies pirmdien, un pieteikumus pieņems vēl līdz 15.janvārim.

''Interese ir ļoti liela. Visvairāk interesējas par pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmu „Būvniecība”. Maģistra studiju programmās arī ir interese, bet pagaidām tur ir tikai daži pieteikušies. Iespēja vēl ir, cilvēki vēl uzzina, kādi dokumenti jāiesniedz. Ziemas uzņemšana parasti ir maģistra studiju programmās tiem, kam jau ir viena augstākā izglītība. Cilvēki atbilstoši savām vajadzībām tad arī izvēlas piemērotu [programmu] savas profesionalitātes pilnveidošanai. Tāpat arī doktora studiju programmās,'' klāsta Kazinika.

Savukārt Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), kurā mācās vislielākais studentu skaits, pieteikumus sāks pieņemt vien nākamajā pirmdienā, un tos pieņems līdz pat janvāra beigām. Universitātē sagaida, ka studijām varētu pieteikties aptuveni 100 cilvēku, jo ziemā tradicionāli interese esot mazāka, stāsta RTU Uzņemšanas komisijas vadītājs Ivars Odītis:

''Tur varēs [pieteikties] atsevišķās studiju programmās, kuras ir ieliktas mūsu informācijā, un pamatā tās ir neklātienes studijas, izņemot arhitektus, kur ir bakalaura un maģistra studijas, pārējās visas ir par maksu. Tas ir domāts strādājošiem cilvēkiem, kas nav varējuši kaut kad rudenī iestāties. Ar vasaru salīdzināt nevar, tad mēs uzņemam 3000.''

Šogad pirmo reizi ziemas uzņemšana notiks arī RTU Cēsu filiālē.

Ziemas uzņemšana Latvijas augstskolās un koledžās notiek katru gadu, un tā norisinās janvārī, lai jaunie studenti mācības varētu sākt februārī. Pieteikties var gan augstskolās Rīgā, gan reģionos, kopā 42 augstākās izglītības iestādēs un to filiālēs.

''Piedāvājums pēc šo programmu veida ir ļoti plašs, sākot ar koledžas programmām, beidzot pat ar doktora programmām. Ir augstskolas, kas piedāvā ziemas uzņemšanu programmās, kas ir tālmācībā vai neklātienē, tās ir domātas vairāk tiem, kas jau strādā, bet ir arī tādas augstskolas, kas piedāvā pilna laika klātienes studijas. Tas varētu būt, piemēram, variants, ja kāds ir sapratis, ka tas, kur viņš vai viņa ir iestājusies, tā nav viņiem piemērota studiju programma, vai arī nav pieņēmuši lēmumu laikus,'' skaidro Valsts izglītības attīstības aģentūras Informācijas un karjeras atbalsta departamenta direktores vietnieks Didzis Poreiters.

Turklāt arī ziemā, uzsākot studijas, atsevišķās augstskolās un atsevišķās studiju programmās iespējams studēt bez maksas jeb budžeta grupā, saka Poreiters:

''Studēšana ir gan par personīgajiem līdzekļiem, gan arī tiek piedāvātas budžeta vietas atsevišķās augstskolās ziemas uzņemšanā. Tas ir atkarīgs no augstskolas, iespējams, ka kaut kādu iemeslu dēļ [budžeta vietas] nav piepildītas rudenī un tad viņi [risina] šādā veidā, bet skaidrs, ka nekādas papildu budžeta vietas nav piešķirtas. Tas ir esošo budžeta vietu ietvaros.''

Finansējums budžeta vietām tiek piešķirts par katru kalendāro gadu, un tur, kur budžeta vietas atbrīvojas vai tiek īpaši taupītas ziemas uzņemšanai, vēl joprojām var pagūt iestāties. Jāpiebilst, ka šogad ziemas uzņemšanā tiek atvērta viena pavisam jauna studiju programma jaunajiem pedagogiem, ko īsteno Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmija sadarbībā ar Liepājas Universitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt