Augstskolās plāno, kā turpmāk strādās pret Covid-19 nepotētie studenti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Augstskolās plāno, kā turpmāk strādāt ar nepotētiem studentiem, vienlaikus uz klātienes studijām pilnībā vismaz šogad pāriet neplāno. Neskatoties uz to, nevakcinētajiem studēt būs grūtāk un dažās studiju programmās – pat neiespējami, prognozēja augstskolās. Visticamāk, daļai studentu nāksies ņemt akadēmisko gadu vai studijas pārtraukt.

Augstskolās plāno, kā turpmāk strādāt ar pret Covid-19 nepotētiem studentiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Latvijas Universitātes māszinību specialitātes pirmā kursa studentes ir vieni no retajiem studentiem, kuriem ļauts kaut ko apgūt arī klātienē. Protams, visiem klātesošajiem ir Covid-19 sertifikāti.

Kas motivēja vakcinēties? Stāsta studentes:

"Motivācija vakcinēties veselībai. Otrais – darba dēļ, es strādāju medicīnā."

Studente: Varēja strādāt tikai tad, ja esmu vakcinējusies.

Latvijas Radio: Cik būtiska loma tajā bija klātienes studijām?

Studente: Protams, būtiska. Citādāk nevar iemācīties visu. Ne mēs varam iemācīties asinsspiedienu pareizi mērīt.

"Mana motivācija vakcinēties bija, lai es varētu klātienē mācīties universitātē, lai ātrāk šis viss beigtos un atsāktos normāla dzīve."

Kāda vakcinācijas aptvere ir augstskolās

Latvijas Universitātē kopumā potēti 92% studentu. Pašlaik tam vēl esot pieaugoša tendence, tāpēc esot grūti prognozēt, cik studentu tā arī nevakcinēsies. Lai arī valdības lēmuma vēl nav, visticamāk, pēc 15. novembra klātienē mācīsies tikai studenti ar sertifikātiem.

Latvijas Universitātē skaidroja, ka šādos gadījumos nepotētajiem studentiem ļauj mācīties attālināti, bet, ja kursu attālināti pabeigt nav iespējams, tad lūgs apsvērt akadēmiskā gada iespējas. Cik liels būs studentu atbirums potēšanās dēļ, prognozēt esot pāragri.

Sarežģītāk attālinātas mācības organizēt ir Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) – potēti ir teju 90%. Universitātes administratīvais direktors Juris Iljins pauda: "Šeit mēs varam skatīties – var kaut ko pārplānot vai atlikt, vai ņemt akadēmisko gadu, vai kā savādāk reaģēt. Bet ilgtermiņā šajos apstākļos normālas studijas universitātē, kur ir vairāk studentu, kur ir nepieciešamas interaktīvas darbības vienam ar otru, darbs grupās – tā ir mūsdienās neatņemama augstākās izglītības sastāvdaļa."

Arī RTU vakcinācijas aptvere studentu vidū turpina palielināties, tāpēc nav vēl skaidrs, cik daudziem būs jāpārplāno studijas vai tās jāpamet.

Labāk ar studentu motivēšanu potēties ir veicies Vidzemes Augstskolā – tur vakcinēti jau 94% studentu.

Rektors Gatis Krūmiņš skaidroja, ka ar studentiem ir jāstrādā mazliet citādāk nekā, piemēram, ar senioriem, kurus motivēt var ar veselības saglabāšanu.

"Mēs apmēram saprotam, ka students ne tik daudz uztraucas par savu veselību, bet viņam daudz svarīgāks ir dzīvesveids, kādā veidā viņš dzīvo. Tie bija arī mūsu galvenie vēstījumi. Otra lieta, ko mēs izdarījām – šo visu veicām, lielā mērā iesaistot studējošo valdi, studentu pašpārvaldi. Tātad savējie uzrunāja savējos. Tas bija ļoti svarīgi, ka nenāk rektors."

Pašlaik arī Vidzemes Augstskolā neprognozē, cik studentu varētu aiziet potēšanās dēļ. Taču līdz šim no tā izglītības iestādē esot izvairījušies. Arī tāpēc, ka pārejas periodā tiem, kuri bija uzsākuši vakcinācijas procesu, augstskola apmaksāja testus, lai varētu apmeklēt studijas klātienē. Krūmiņš uzskata, ka ar šādu pieeju būtu izdevies panākt arī lielāku vakcinācijas aptveri sabiedrībā kopumā.

KONTEKSTS:

Augstās Covid-19 izplatības dēļ valdībai ieviešot tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi, līdz 14. novembrim mācības koledžās un augstskolās notiek attālināti, bet pēc tam klātienē varēs darboties tikai studenti, kuri var uzrādīt Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti