Augstskolas piedāvā krietni vairāk studiju vietu, nekā tām parasti piesakās

11 Latvijas augstskolas vienotajā uzņemšanā piedāvā gandrīz 51 000 studiju vietu. Pagājušogad šajās augstskolās studēt sāka aptuveni piecas reizes mazāk cilvēku – 11 087. Lielo atšķirību pieprasījumā un piedāvājumā skaidro ar vienotās uzņemšanas sistēmas īpatnībām. Taču Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kas piedāvā vairāk nekā 32 000 studiju vietu, galvo, ka spētu nodrošināt studijas tik lielam cilvēku skaitam.

Dīvaini varētu šķist, ka visas augstskolas, kas piedalījās vienotajā uzņemšanā, piedāvā krietni vairāk studiju vietu, nekā parasti tām piesakās. Piemēram, Daugavpils Universitāte sola, ka bakalaura studijas var uzsākt 1393 cilvēki, kaut arī pagājušogad uzņēma tikai 506 jaunus audzēkņu.

Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis mudina nesteigties ar secinājumiem par to, ka augstskolas paredzējušas ievērojami lielāku studentu pieplūdumu, nekā tas būs. „Tā tas ir un tas absolūti nav nekas slikts. Slikti ir tad, ja cilvēki paķer šos rādītājus un sāk izdarīt [kļūdainus] secinājumus,” norāda Barševskis.

Viņš stāsta, ka valsts apmaksāto vietu skaitu pieņem, protams, balstoties realitātē. Turpretī maksas vietu skaitu var norādīt jebkādu. Bet tas nedrīkst būt pārāk mazs – citādi, ja pieteiksies daudz studentu, daži paliks aiz strīpas, viņus nevarēs uzņemt mācībām par maksu.

„Tāpēc ir tā, ka vienā augstskolā ieliek, piemēram, 25 maksas vietas, citā 10,” skaidro Daugavpils Universitātes rektors. “[Otrajā gadījumā], ja pieteiksies 10 cilvēki, viss ir kārtībā. Ja pieteiksies 11, sistēma nepaņems [vienu cilvēku] un viņš augstskolā nevarēs pieteikties, tāpēc ieliek drusku lielāku vietu skaitu,” viņš stāsta.

Tātad - maksas vietu skaits parasti tiek norādīts lielāks, nekā tām piesakās, tāpēc rodas daudz tukšu studiju vietu.

Bet viens ir norādīt piecas, 10 vai 20 maksas vietas, pavisam cits - 100 un vairāk. Tik ļoti pārspīlējusi Rīgas Tehniskā universitāte. Piemēram, bakalaura profesionālā pilna laika programmā Būvniecība piedāvātas 200 maksas vietas, uz kurām pieteikušies 86, bet provizoriski konkursu izturējuši tikai trīs.

Kopumā RTU piedāvā 32 000 studiju vietu, no kurām gandrīz 30 000 ir par maksu, lai gan pagājušogad uzņemti astoņas reizes mazāk audzēkņu - 4078. Rektors Leonīds Ribickis apgalvo - ja tiešām pieteiktos 32 000, visi varētu studēt.

“Dabiski, ka mēs varam nodrošināt studijas 32 000 studentu,” pauž Rīgas Tehniskās universitātes rektors. “Mēs esam lielākais nekustamā īpašuma nodokļa maksātājs Rīgas pilsētā, kur mums ir vairāk par 100 ēku,” piebilst Ribickis.

Visprecīzāk pieprasījumu noteikusi Ventspils Augstskola. Tā piedāvāja vismazāk studiju vietu, tikai 369, un varētu aizpildīt vairāk nekā pusi no tām.

“Zinot reālo situāciju, mēs neliekam 100 [maksas studiju vietas kādā programmā],” saka Ventspils Augstskolas mācību prorektors Kārlis Krēsliņš. “Mēs liekam reālākus skaitļus. Protams, būsim priecīgi, ja pēkšņi būs milzīgs studentu pieplūdums. Bet tāds nekad nav. Tas no nekurienes nerodas,” norāda Krēsliņš.

Maksas vietu skaitu augstskolas var noteikt diezgan brīvi. To, cik ir nelietderīgu programmu, cik augstskolu ēku stāv pustukšas un cik noslogots ir mācībspēks - tie ir jautājumi, kas vēl jāpēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt