Augstskolās jaunais studiju gads sākas dažādi – vieniem klātienē, citiem attālināti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas augstskolās jauno studiju gadu plāno sākt dažādi. Vienā iestādē mācības pirmo mēnesi pārsvarā notiks attālināti, bet citā – klātienē, savukārt vēl kādā iecerējuši ļaut studentiem mācīties klātienē ar negatīvu Covid-19 testu arī pēc 10. oktobra, kad beidzas pārejas periods, liecina augstskolu pārstāvju atbildes Latvijas Radio.

Augstskolās jaunais studiju gads sākas dažādi - vieniem klātienē, bet citiem attālināti
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Visās Latvijas Radio uzrunātās augstskolās atsaucās uz noteikumiem, ka studijas klātienē varēs apmeklēt tikai ar derīgu Covid-19 pārslimošanas, vakcinācijas vai testēšanas sertifikātu. Savukārt pēc 10. oktobra ar negatīvu testu klātienē studēt nevarēs. Tomēr vienā augstskolā norādīja, ka ar negatīvu testu studijas klātienē varēs apmeklēt visu semestri.

Latvijas augtākās izglītības iestādēs palēnām sākas jaunais studiju gads. Izglītības un zinātnes ministrija šomēnes noteica, ka augstskolās mācības noritēs klātienē un tās varēs apmeklēt tikai tie studējošie, kuriem ir derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Turklāt līdz 10. oktobrim klātienē zināšanas varēs gūt arī ar negatīvu testu.

Pēc šī datuma tas būs ļauts tikai vakcinētajiem un pārslimojušajiem. Ministrijā gan skaidroja, ka iestādēm ir atļauts studijas organizēt pilnīgi vai daļēji attālināti.

Kā gadu grasās organizēt augstskolas? 

Latvijas Radio sazinājās ar vairākām augstskolām un noskaidroja, ka tajās mācības sāksies dažādi. Piemēram, Rīgas Stradiņa universitātē līdz 10. oktobrim studijas notiks daļēji klātienē.

Veselības studiju prorektors Guntis Bahs uzsvēra:

"Veselības aprūpē septembrī tās būs pārsvarā attālinātas studijas, jo mums ir jāpabeidz gan vakcinācijas process, gan jāsagatavo pilnīgi droši, imunoloģiski stabili studenti darbam ārstniecības iestādēs. Sociālajās zinātnēs vismaz 50% no studijām notiks klātienē."

Arī Rīgas Tehniskajā universitātē studijas iecerēts sākt daļēji klātienē.

Savukārt biznesa augstskolā "Turība" visu gadu plāno strādāt tikai klātienē, paralēli nodrošinot iespēju studēt arī attālināti.

Visās minētajās iestādēs norādīja, ka līdz 10. oktobrim nākt uz augstskolu varēs tikai tie, kuriem ir derīgs Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts. Pēc šī datuma to varēs darīt tikai vakcinētie un pārslimojušie.

Studējošo pašpārvaldēs par šo kārtību izsakās atzinīgi

Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamenta prezidente Aneta Tarasova sacīja: "Tas ir ļoti veiksmīgi, ka ir šis pārejas periods, kurā studējošajiem ir iespēja vakcinēties. Studijām ir jānorisinās klātienē. Protams, ir dažādi studiju kursi, kurus ir ļoti veiksmīgi organizējami attālināti. Tomēr klātiene un visi praktiskie darbi tas ir tas, kas mums Rīgas Tehniskajā universitātē vajadzīgi, lai mēs būtu labi speciālisti."

Tikmēr Ventspils Augstskolā visu semestri studijas klātienē varēs apmeklēt plašāks studējošo loks. Iestādes administrācijas pārstāvis Edgars Žukovskis skaidroja: "Rudens semestrī visās studiju programmās Ventspils augstskolā studiju process notiek klātienē studentiem, kuriem ir sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts. Tātad – ja ir vakcinēti vai pārslimojuši, kā arī tie, kuri ir veikuši Covid-19 testu."

Augstskolā neminēja, ka plāno mainīt kārtību pēc 10. oktobra. Arī sarunā ar studentu padomes vadītāju Martu Vinniņu noskaidrojies, ka ar negatīvu testu studējošie varēs mācīties klātienē visu rudens semestri. Ja nav atbilstoša sertifikāta, tad augstskola nodrošinās iespēju mācīties arī attālināti.

Gan šajā iestādē, gan arī pārējās Latvijas Radio uzrunātajās augstskolās atzīmēja, ka ir gatavi sākt studijas jaunā režīmā.

Studentu apvienības prezidents: Valdības noteikumi jāievēro visiem

Intervija ar Latvijas Studentu apvienības prezidentu Kristaferu Zeiļuku
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Latvijas Studentu apvienības prezidents Kristafers Zeiļuks sarunā ar Latvijas Radio norādīja, ka valdības noteikumi ir jāievēro visām augstskolām. Tas nozīmē, ka pēc 10. oktobra klātienē varēs studēt tikai tie, kuriem ir derīgs Covid-19 vakcinēšanas vai pārslimošanas sertifikāts. Turklāt, ja studiju līgumā jaunā kārtība nav atrunāta, valdības noteikumi ir jāņem vērā jebkurā gadījumā.

Viktors Demidovs: Kā jūs vērtējat augstskolu atšķirīgo pieeju sākt studiju gadu?

Kristafers Zeiļuks, Latvijas Studentu apvienības prezidents: Tas ir pareizākais pie piedāvātajiem risinājumiem, kad tika izstrādāti grozījumi Ministru kabineta noteikumos nr.360, ka augstskolām tiek saglabāta autonomija organizēt darbu atbilstoši tam, kādas studiju programmas viņi īsteno.

Tas ir būtiski, jo, ja mēs šobrīd uzliktu vienotu regulējumu pilnībā visiem, tad dažas studiju programmas un to kvalitāte potenciāli varētu ciest.

Vai iegūto zināšanu ziņā tas neradīs disbalansu?

Es gribētu ticēt, ka attālināti to nevarēs īstenot tikpat augstā kvalitātē. Bet, protams, augstskolas gada laikā ir mācījušās, lai nodrošinātu pilnvērtīgu studiju procesu.

Vai apvienība aizstāvēs nevakcinētos studentus?

Studējošo apvienība mudina studējošos vakcinēties, bet, protams, mēs izprotam to, ka sabiedrībā viedokļi dalās. Līdz ar to mēs iestājamies arī par kvalitatīvu un visiem pieejamu augstāko izglītību.

Tieši tādēļ ar augstskolām un Izglītības un zinātnes ministriju ir rasti risinājumi, kā var piedalīties daļēji attālināti vai pilnībā attālināti studiju programmās, kur tas ir iespējams.

Esam mudinājuši valstij apmaksāt [Covid-19] testus tiem studējošajiem, kuri ir uzsākuši vakcinācijas kursu šajā pārejas periodā, kuriem ir dažādas autoimūnās saslimšanas vai saslimšanas, kuras neļauj vakcinēties, vai arī ir ārsta atzinums.

Protams, mēs esam aicinājuši ministriju domāt par valsts apmaksātiem testiem pilnībā visiem studējošajiem, bet ir jāskatās, kā situācija attīstās un jāņem vērā valsts budžeta iespējas.

Vai šo jauno kārtību, jūsuprāt, vajadzētu apstiprināt arī juridiski?

Ministru kabineta noteikumi stāv pāri šim [studiju] līgumam. Katru situāciju līgumā mēs atrunāt nevaram.

KONTEKSTS:

Valdība iecerējusi, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi. Savukārt augstskolās testi derēs tikai līdz 10. oktobrim, bet pēc tam klātienē mācīties un strādāt varēs tikai personas ar derīgu Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti