Augstskolām šī gada laikā jāpielāgo uzņemšanas kārtība jaunajam saturam

Augstskolām šī gada laikā jāpielāgo uzņemšanas kārtība jaunajam saturam, informē Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM). Galvenais ir izstrādāt formulu, kā salīdzināt eksāmenus, kas kārtoti trīs dažādos laikos. Viens no izaicinājumiem, ar ko augstskolās nāksies saskarties, būs jauno studentu atšķirīgais zināšanu līmenis.

Augstskolām šī gada laikā jāpielāgo uzņemšanas kārtība jaunajam saturam
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdz ar jauno saturu skolēniem būs arī jauni centralizētie eksāmeni. Tie atšķirsies ar to, ka, piemēram, latviešu valodā būs runāšanas daļa, bet matemātikā varēs izvēlēties, kāda līmeņa eksāmenu kārtot. Pirmie skolēni ar šādiem eksāmeniem skolu beigs 2023. gada vasarā. Tas nozīmē, ka līdz tam augstskolās jābūt skaidrībai, kā pielāgot uzņemšanas kārtību tā, lai dažādos laikos vidusskolu beigušie skolēni savā starpā varētu konkurēt par studiju vietām.

"Ministrija sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru (VISC) virzīs uz priekšu grozījumus uzņemšanas noteikumos, kuri skaidrāk parādīs tos lielos sistēmiskos atskaites punktus. Lielākoties tas saistās ar jautājumu – vai un kā šie eksāmeni vispār būs salīdzināmi. Tagad mēs runājam par trīs līmeņu izglītības salīdzināšanu," stāsta IZM Augstākās izglītības departamenta direktora vietniece Dace Jansone.

Bez jaunā satura un līdzšinējiem centralizētajiem eksāmeniem vēl jāspēj pielīdzināt eksāmeni, kurus kārtoja pirms 2012. gada. Protams, par detaļām uzņemšanas kārtībā galvenās lēmējas joprojām būs augstskolas. Un izaicinājumu netrūks, piemēram, tas, ka jaunie studenti nāks ar ļoti atšķirīgām zināšanām. Pat paši jaunākie vidusskolu absolventi būs apguvuši pavisam dažādus priekšmetus un dažādās pakāpēs. Sarunas par jauno uzņemšanas kārtību sākušās arī Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU).

"Lai vai kādi tie noteikumi būs, mēs jebkuram studēt gribētājam sniegsim iespēju studēt. Arī ja viņš ir izvēlējies vidusskolā kārtot kaut ko mazāk vai vairāk, vai viņam ir bijuši labāki vai sliktāki rezultāti. Mēs noteikti neradīsim šķēršļus, kāpēc viņš nevar iestāties mūsu universitātē," norāda LLU pārstāve Lana Janmere.

Janmere skaidro, ka ja studiju programmas apguvei ir nepieciešamas, piemēram, fizikas zināšanas, tomēr, ja students šādu eksāmenu nebūs kārtojis, viņš tāpat varēs programmai pieteikties. Bet tiem, kuri šādu eksāmenu būs kārtojuši, uzņemšanā būs papildus punkti. Un pēc iestāšanās studentiem, kuri vidusskolā apguvuši mazāk, varētu piedāvāt papildu kursus. Galvenokārt – iestāšanās procesam augstskolā nevajadzētu būt grūtākam, to saka arī Latvijas Universitātes (LU) pārstāvis Kārlis Dārznieks.

"Ņemot vērā neskaidrības, kas saistās ar šīm izmaiņām, mēs aicinātu ikvienu interesentu, kurš ir atlicis eksāmenu kārtošanu. Tādu iespēju piedāvā augstskolas, arī Latvijas Universitāte, ka kāds, kurš ir apguvis matemātiku esošajā programmā un vēlas kārtot eksāmenu, mēs noteikti aicinātu neatlikt to uz nākamo gadu un, ja ir šāda vēlme, tad to izdarīt šajā gadā, ņemot vērā, ka nav skaidrības, vai nākamgad to varēs izdarīt," aicina Kārlis Dārznieks.

IZM grozījumus uzņemšanas kārtībā plāno virzīt tuvākajā laikā, bet augstskolās to detalizēti varētu izstrādāt rudenī. Tā stāsies spēkā no 2023./ 2024. mācību gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti