4. studija

VID par gandrīz 100 000 eiro iegādājas dronu un četrus suņus

4. studija

Vai jūsu mājās jau ir detektors?

Augstskola lauzusi līgumu ar studenti, kura apsūdzēja nekārtības kopmītnēs.

Augstskola lauž līgumu ar studenti, kura norāda uz nekārtībām kopmītnēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Biznesa augstskola "Turība" izmetusi no kopmītnēm, kā arī lauzusi sadarbības līgumu ar studenti Danu Pizāni, kura iepriekš publiski norādīja uz nekārtībām vietējā studentu pilsētiņā. Dana ir pārliecināta, ka viņa izmesta no ilgstoši īrētās istabas un arī augstskolas tāpēc, ka cīnījusies par taisnību un iekšējās kārtības noteikumu ievērošanu. Savukārt augstskola pārmetumus noraida, norādot, ka studiju līgums lauzts saistībā ar iekrātajiem studiju parādiem.

Sūdzas par nekārtībām kopmītnēs

Studente Dana Pizāne augstskolas "Turība" kopmītnēs dzīvoja desmit gadus un novērojusi, ka pēdējā laikā vairums ārvalstu pilsoņu, kas tajās mitinās studiju laikā, klaji pārkāpj iekšējās kārtības noteikumus. Proti, koplietošanas virtuvēs uzvedas cūcīgi, naktīs skaļi trokšņo, turklāt lieto alkoholu un, pēc Danas teiktā, - arī narkotiskās vielas. Situācija sasniedza kulmināciju, kad ārvalstu studenti viņu fiziski iespaidoja, par ko sieviete uzrakstīja iesniegumu policijā.

"Man bija saskrāpētas rokas, pulkstenis, un rokas lauza aiz muguras, centās bučot," stāstīja Dana.

Augstskola studentes pārmetumus uzskatīja par aplamiem, uzsverot, ka "Turībā" izglītojas tikai inteliģenti cilvēki.

"Studenti ir studenti. Kurš gan studiju laikos nav kādreiz kādu skaļāku mūziku klausījies vai sarīkojis kādu ballīti, vai tamlīdzīgi. To dara visi, tāpēc mums ir arī dažādi pasākumi, lai tie studenti varētu komunicēt un tikties," sacīja biznesa augstskolas "Turība" attīstības direktore Marta Kive.

"4.studijas" sižets sacēla pamatīgu vētru. Vieni slavēja Danas drosmi publiski norādīt, ka augstskola nav ieinteresēta studentu uzvedības un arī studiju mērķu kontrolē, citi šajā stāstā saskatīja rasisma iezīmes, jo Danu uztrauca vienas konkrētas valsts pilsoņu nolūki. Viņa pieļāva, ka daļa šeit saskata tikai iespēju ērti un ātri nonākt citās Eiropas valstīs.

Nākamajā dienā pēc "4. studijas" sižeta sākts vākt parakstus pret Danu. Paraksti vākti, lai aizrādītu, ka Dana, filmējot studentus un publiskojot šos video sociālajos tīklos, ir pārkāpusi studējošo cilvēktiesības. Parakstījās tie, kuriem nebija pa prātam šāda vienpersonīga cīņa pret ārvalstu pilsoņiem, kuri uzvedas, kā vēlas un kā ir raduši.

"Es esmu filmējusi visādos gadījumos, lai konstatētu faktu, ka ir prusaki, ka ir nekārtība, ka ir tiešām sačurātas tualetes, sperma uz durvīm un citas lietas. Man vajadzēja šos faktus fiksēt, lai es varētu griezties pie vadības, jo tad, kad es to stāstu, viņi vienkārši netic," klāstīja Dana.

Nepagarina īres līgumu, piedāvā istabiņu blakus

Ar parakstu vākšanu vien studentes likstas nebeidzās. Viņa saņēma paziņojumu, ka augstskola nepagarinās īres līgumu tā brīža īres istabiņā un piedāvāja pārvākties uz blakus esošajām kopmītnēm, kur dzīvo vietējie un apmaiņas programmas "Erasmus" studenti.

"Šajā gadījumā līgums 2020. gada janvārī beidzās, jo mums visi līgumi ir terminēti. Mums nav nevienam studentam beztermiņa līgums. Par ko mēs arī brīdinājām, ka līgums beidzies. Augstskola ir piedāvājusi vairākkārt, un joprojām studentei ir iespēja. Otra korpusa kopmītnēs Jaunatnes tūrisma mītnē ir istabiņa, un tur var uzturēties," teica Kive.

Tikmēr studente sprieda: "Tā vietā, lai risinātu šo problēmu tieši ar šiem cilvēkiem, kas pārkāpj noteikumus, kas neievēro sanitārās normas, viņš konfliktu izvēlas risināt, aizvācot to vienu, kuram tas klaji nepatīk un kurš skaļi bļaustās, jo pārējiem šī ir skaidra ziņa, ka labāk turiet muti, jo citādi jūs arī vai nu izmetīs, vai kaut kur pārliks."

Danas likstas turpinājās. 13. decembrī studente bija norēķinājusies par studiju turpināšanu. 17. decembrī viņa saņēma vēstuli no augstskolas, kas vēstīja, ka jānokārto iekrājušies studiju parādi.

"Izsūtot šādu vēstuli, mēs, pēc noklusējuma – augstskola, rēķināmies, ka students sazināsies ar pasniedzēju, sāks aktīvi kārtot savus akadēmiskos parādus, ko arī liela daļa studentu dara," sacīja augstskolas "Turība" attīstības direktore.

Augstskola lauž studiju līgumu

Vēstulē gan norādīts termiņš – 10. janvāris, tomēr jau īsi pirms gadu mijas – 30. decembrī – Dana saņēma atpakaļ ieskaitīto studiju naudu, un augstskola lauza ar viņu studiju līgumu, liedzot iespēju augstskolu absolvēt.

"30. decembrī es vienkārši konstatēju faktu, ka es nevaru piekļūt ne mācību grāmatām, kas man nepieciešamas, lai sagatavotu parādu nokārtošanai nepieciešamos darbus, jo bibliotēkā, kad es painteresējos, mans fails ir izdzēsts. Es vairs neeksistēju sistēmā, man nav iespējas neko kārtot šobrīd," teica jauniete.

"Studentu eksmatrikulācija, tas vispār nav nekas ārkārtējs. Mēs, tāpat kā citas augstskolas, diemžēl vai kā, bet regulāri eksmatrikulējam studentus. Mēs regulāri sekojam tam, kā studenti kārto pārbaudījumus. Regulāri monitorējot to situāciju vairākas reizes gadā, mēs attiecīgos studentus eksmatrikulējam. Arī 2019. gada nogalē mēs vairākus studentus eksmatrikulējām, kam par pamatu bija mūsu augstskolas nolikums, ka paredz, ka studentu eksmatrikulē, ja viņš nav nokārtojis pārbaudes darbus vai citus uzdevumus nav veicis," teica Kive.

Dana ir pārliecināta, ka viņa izmesta no ilgstoši īrētās istabas un arī augstskolas tikai tāpēc, ka cīnījusies par taisnību un iekšējās kārtības noteikumu ievērošanu, līdz ar to – kļuvusi neērta augstskolas vadībai.

"Absolūti nē. Es saprotu, ka šīs divas situācijas tiek mēģinātas savilkt kopā, bet absolūti nē. Pamatojums ir par pārbaudījumiem, kas nav nokārtoti, un arī Augstskolu likums paredz, ka studenti šādos gadījumos tiek eksmatrikulēti," teica augstskolas "Turība" attīstības direktore.

Dana nolēmusi nepadoties. Viņa jau konsultējusies ar juristu, jo uzskata, ka no augstskolas izmesta nepamatoti, un vērsusies Akadēmiskajā šķīrējtiesā, lai atgūtu tiesības studēt un absolvēt augstskolu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti