4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Vai ceļa remontam tiks upurēta sena lapegļu aleja?

Augstrozes lapeglēm ceļa remontdarbu laikā pamatīgi traumētas saknes

Augstrozē, kur tiek īstenots vērienīgs Eiropas Savienības (ES) finansēts ceļu rekonstrukcijas projekts, lapegļu sāga vēl nav beigusies. Lai gan lapegles vēl nav nozāģētas un, iespējams, arī netiks nozāģētas, izskatās, ka tās lemtas iznīcībai, jo to saknes tiek traumētas, ziņoja LTV raidījums "4. studija".

Limbažu novada Augstrozē līdzās viena otrai aug retas un senas lapegles, kas veido tunelim līdzīgu aleju. Tā ved no kapsētas līdz baznīcai, garām vairākām lauku mājām. Koku apkārtmērs ir vairāk nekā trīs metri. Ceļa posmā Lauciņi-Kubulnieki uzsākti vērienīgi remontdarbi un notiek ceļa paplašināšana, un vietējie iedzīvotāji uzskata, ka tā rezultātā tiks nozāģēti koki.

Limbažu novada dome apsolīja krāšņo lapegļu aleju neizcirst. Kā pārliecinājās raidījums, koki ir savā vietā, taču tiem remontdarbu laikā pamatīgi traumētas saknes. Vietējā iedzīvotāja Malda stāsta, ka ''uz ceļa bija saknes, saknes.. vēl jau viņas it kā turas iekšā zemē, bet visām saknēm virsējā kārta jau bija atplēsta nost, un tās citas saknes, kas nu vēl tādas augstāk ir bijušas, bija izplēstas ārā. Un ar to.. visas krāva lielajā mašīnā un veda projām".

Malda pastāsta, ka saknes bijušas redzamas teju visur, taču tieši pirms Valsts vides dienesta inspekcijas tās ar greidera palīdzību paslēptas. Dabas aizsardzības pārvaldes inspektore Kristīne Pudova, kura regulāri apseko šo ceļa posmu un uzrauga, lai lapegles saglabātu savu vietu un netiktu bojātas, atzīst, ka inspekcijas laikā būtiskus pārkāpumus Augstrozē nav pamanījusi.

"Iespējams, ka vajadzēja veikt kaut kādus pasākumus koku stumbru pasargāšanai, uzstādīt kaut kādu... es nezinu, apšūt varbūt ar šāļiem vai kaut kādiem dēļiem. Nu, pieņemsim, ja tur kaut ko veic, dara, lai [tehnikai] grozoties vai arī kaut kas lai netīšām neuzsit pa stumbru un nedara lielus bojājumus. Bet lielus bojājumus, kurus tehnika būtu izdarījusi, es nemanīju. Vienīgi vienai lapeglei tika pamanīti, bet viņa ir 1,5 metru augstumā, es pieļauju domu, ka tā varētu būt arī kādai kravas mašīnai braucot, aizķerot šo lapegli," teica Pudova.

Inspektore atzīst, ka, viņasprāt, šos rakšanas darbus labāk būtu bijis veikt ar rokām un sola, ka atzinumā aicinās Limbažu novada domi uzstādīt uz šaurā lapegļu alejas ceļa posma aizlieguma zīmes iebraukt smagajām automašīnām, lai koki netiktu traumēti vēl vairāk.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti