4. studija

Vai šoruden uz ziemas laiku pāriesim?

4. studija

Cik mēnešus jāgaida garantijas remonts?

Vai Augstrozē likvidēs senu lapegļu aleju?

Augstrozē aktīvi paplašina ceļus, pašvaldība sola saudzēt seno lapegļu aleju

Augstrozē īsteno nozīmīgu Eiropas Savienības (ES) finansētu ceļu rekonstrukciju, bet vietējie iedzīvotāji bažījās, ka ceļu paplašināšanas dēļ nocirtīs vēsturisko lapegļu aleju. Limbažu novada domes priekšsēdētājs gan zvēr, ka senā lapegļu aleja paliks neskarta un nocirtīs divus kokus, no kuriem viens jau tāpat draud nogāzties, bet otrs iestādīts samērā nesen, ziņoja LTV raidījums “4.studija”.

Limbažu novada Augstrozē līdzās viena otrai aug retas un senas lapegles, kas veido tunelim līdzīgu aleju. Tā ved no kapsētas līdz baznīcai, garām vairākām lauku mājām. Koku apkārtmērs ir vairāk nekā trīs metri.

Ceļa posmā „Lauciņi-Kubulnieki” uzsākti vērienīgi remontdarbi un notiek ceļa paplašināšana. Ceļa turpinājums, kas vijas cauri alejai, ir aptuveni četrus metrus plats, un to padarīt platāku var tikai, nozāģējot lapegles.

Savas bažas par sirmo koku likteni raidījumam "4.studija" pauda gan kluba “VAK Mantojums” valdes priekšsēdētājs Aivars Jakovičs, gan kāda vietējā iedzīvotāja.

"Kā mēs redzam, šeit ir mietiņi trasei, un tālāk arī dabas lieguma pusē ir tāda pati mietiņu rinda. Ja būtu divu koku nociršana, tad nevajadzētu šādu trasi veidot. Un tas varētu notikt – vienkārši nocirst, un viss. It kā vietējo iedzīvotāju protesta dēļ esot šie darbi apturēti, bet nu, es nedomāju, ka šie mieti nav novākti, tas nozīmē, ka varbūt viņi ir apturēti, bet varbūt viņi turpināsies," norādīja Jakovičs. 

Lai gan Limbažu novada pārvalde solījusi, ka lapeglēm pāri nedarīs, vietējā iedzīvotāja Malda tam netic, jo neskaitāmi daudz lielu un skaistu koku, kas auguši jau izremontētajā ceļa posmā, vairs nav.

"Tur jau visu to ceļu izpostīja. Tur bija ļoti daudz ozolu saauguši. Ozoli, oši – tos kādam sagribējās laikam. Te man pie šķūņa bija divas skaistas kļavas. Nozāģēja puspiecos no rīta. Troksnis bija tāds, ka es no gultas izlecu ārā. Un tās kļavas jau gulēja zemē, kamēr es izgāju ārā," viņa stāstīja.

Maldu uztrauc arī tas, ka uz lapeglēm dažviet iezīmēti krusti, it kā tos gatavotos nocirst.

Netālu no alejas turpinās spraigi remontdarbi, bet strādnieki apgalvoja, ka nezina, kas notiks ar lapeglēm.

 Limbažu novada domes priekšsēdētājs Didzis Zemmers "4.studijai" pastāstīja, ka šobrīd tur notiek nozīmīga ES projekta realizācija, lai sakārtotu autoceļus atbilstoši mūsdienu prasībām, un ceļa rekonstrukcija paredzēta arī posmā, kur ir lapegļu aleja.

Tomēr viņš apgalvoja, ka lapegļu aleja paliks neskarta un tiks nocirsti tikai divi koki.

"Protams, tas ceļš nebūs plats. Nekādā gadījumā šeit nevar būt runa par lapegles nociršanu vai kaut ko tādu. Ir divi koki, kas ir principā, viens ir bojāts, sagāzies, nedrošs, un pēc būtības viņš var arī tuvākajā laikā nogāzties. Dabas aizsardzības pārvalde arī devusi piekrišanu, ka tas ir koks, kuru varētu nozāģēt, un viens koks, kas ir ārpus alejas, kas ir lapegle, bet tas ir citas paaudzes koks un nesen stādīts," sacīja Zemmers.

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti