Panorāma

Tautas Panorāma: Bolderāja

Panorāma

Cilvēki Minskā izveido dzīvo ķēdi

Prezidents pasniedz augstākos valsts apbalvojumus

Augstākos valsts apbalvojumus pasniedz par Latvijas neatkarības atjaunošanas sekmēšanu

Tradicionāli 4. maijs tiek izvēlēts par valsts apbalvojumu pasniegšanas dienu, un tā tam bija jābūt arī šogad. Taču šis gads ir īpašs, un svētkus svinējām attālināti, tādēļ piektdien Latvijas valstiskās atjaunošanas 29. gadadienā, ordeņi beidzot tika pasniegti 67 personām, kuras ir sekmējušas Latvijas neatkarības atjaunošanu un nesušas Latvijas vārdu pasaulē.

Daudzi no apbalvojumu saņēmējiem vēl padomju Latvijā darīja visu, lai palīdzētu atgūt Latvijas neatkarību. Valsts prezidents Egils Levits īpaši pateicās bijušajiem Latvijas Tautas frontes darbiniekiem un žurnālistiem par atmodas notikumu dokumentēšanu. Ruta Barauska bija Latvijas Tautas frontes kancelejas vadītāja. Tieši viņa  palīdzēja sarīkot pirmo Tautas frontes kongresu.

"Es nedomāju, ka esmu tas cilvēks, kas pelnījis. Mēs darījām visu iespējamo, neskaitīju darba stundas. Tas bija ļoti saviļņojošs process. Es esmu no tās paaudzes, kas neticēja, ka kaut kas tāds vispār var notikt," sacīja Barauska.

Drosma Blagoveščenska koordinēja Baltijas ceļa veidošanu. Apzvanīja tautas frontes biedrus rajonos un rēķināja, cik un kur cilvēkiem jābūt. Bet bijusī tautas frontes referente Anita Dūdiņa, koordinēja darbu demogrāfijas komisijā.

"Es esmu ļoti pateicīga, un liekas, ka es ieliku kādu mazu daļiņu tajā neatkarības akmenī," sacīja Blagoveščenska.

Dūdiņa savukārt uzsvēra, ka neatkarīgā Latvija ir jānotur un arī jāattīsta. Tas jādara atbilstoši 21. gadsimta prasībām. "Tas nenotiek pats no sevis, un tam ir nepieciešams mūsu neatlaidīgs darbs. [..] Tas viss, ko mēs darām... Manuprāt, tam jābūt ar ievirzi, ka to daru Latvijai," sacīja Dūdiņa.

Triju zvaigžņu ordenis piektdien tika pasniegts arī vairākiem atmodas žurnālistiem un fotogrāfiem, kuri pirms 30 gadiem visai pasaulei vēstīja par Latvijas ceļu uz neatkarīgas valsts izveidošanu. 

"Tā bija skriešana ritentiņā, bija jāgatavojas vēlēšanām. Pēc tā visa es biju izpūsts kā balons, devos atpakaļ uz ASV un atgriezos pēc 6 nedēļām, tā jau esmu te 30 gadu," atcerējās žurnālists Kārlis Streips.

Fotogrāfs Aivars Liepiņš uzsvēra, ka bija ļoti interesants laiks. "Bija sajūta, ka to vajag sabildēt par katru cenu," viņš sacīja. 

Ar īpaši skaļiem aplausiem, saņemot Viestura ordeni tika sveikts Nacionālās pretošanās kustības dalībnieks Viktors Fomins no Ventspils. Viņš uzsvēra, ka no grupas ir pēdējais vai pirmspēdējais palicis.

Tāpat valsts apbalvojumi tika pasniegti vairākiem  sabiedrības pārstāvjiem, kuru profesionālā un pilsoniskā darbība veicinājusi demokrātiskas, tiesiskas un nacionālas Latvijas valsts izaugsmi. 
 

Prezidents Levits pateicās visiem, savā runā sakot: "Paldies jums katram un visiem kopā par paveikto! Mēs visi kopā ceļam brīvu, neatkarīgu, demokrātisku un nacionālu valsti!"

Latvijas valsts prezidents Egils Levits. Valsts augstāko apbalvojumu pasniegšanas ceremonija.

Par Triju Zvaigžņu ordeņa komandieriem iecelti:

Inese Birzniece

Bijusī Latvijas Tautas frontes Informācijas centra un Augstākās Padomes (AP) Preses centra darbiniece, juridiskā eksperte

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā un demokrātiskas, tiesiskas valsts tālākas nostiprināšanas laikā

Arvīds Dravnieks

Bijušais Latvijas Tautas frontes Vēlēšanu centra darbinieks, tiesību zinātņu eksperts un Publisko tiesību institūta direktors

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā un ieguldījumu tiesiskuma stiprināšanā un tiesību sistēmas attīstībā

Pauls Aleksandrs Raudseps

Bijušais Latvijas Tautas frontes Informācijas centra vadītājas vietnieks un AP Preses centra vadītājas vietnieks, žurnālists

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā un izcilu radošo ieguldījumu žurnālistikā

Kārlis Streips

Bijušais Latvijas Tautas frontes Informācijas centra darbinieks, žurnālists

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā un izcilu radošo ieguldījumu žurnālistikā

Par Triju Zvaigžņu ordeņa virsniekiem iecelti:

Dace Balode

Bijusī Latvijas Tautas frontes izdevuma “Atmoda” korespondente, sabiedrisko attiecību speciāliste

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās

Ruta Barauska

Bijusī Latvijas Tautas frontes Kancelejas vadītāja

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās

Drosma Blagoveščenska

Bijusī Latvijas Tautas frontes nodaļu un grupu koordinatore

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās

Berta Ceļmale

Bijusī Latvijas Tautas frontes Latvijas Sieviešu līgas darbiniece

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās

Rasmīte Māra Daņiļevska

Bijusī Latvijas Radio operatore, skaņu režisore

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā un Latvijas Trešās atmodas notikumu dokumentēšanā

Anita Dūdiņa

Bijusī Latvijas Tautas frontes referente un Demogrāfijas komisijas darba koordinatore

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās

Artis Ērglis

Bijušais Latvijas Tautas frontes Kancelejas darbinieks, muzeja speciālists

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās un Trešās Atmodas vēstures iemūžināšanā

Ints Kalniņš

Bijušais Latvijas Tautas frontes izdevuma “Atmoda” fotožurnālists

Par īpašiem nopelniem Latvijas Trešās atmodas notikumu dokumentēšanā

Oļegs Kotovičs

Kino operators

Par īpašiem nopelniem Latvijas Trešās atmodas notikumu dokumentēšanā

Anrijs Krenbergs

Skaņu režisors

Par īpašiem nopelniem Latvijas Trešās atmodas notikumu dokumentēšanā

Dzintra Kusiņa

Bijusī Latvijas Tautas frontes Kancelejas darbiniece

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās

Rišards Labanovskis

Bijušais Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas darbinieks

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā un Latvijas Trešās atmodas notikumu dokumentēšanā

Aivars Liepiņš

Fotogrāfs

Par īpašiem nopelniem Latvijas Trešās atmodas notikumu dokumentēšanā

Aleksandrs Mirlins

Bijušais AP Preses centra vadītājs, žurnālists un lektors

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā un Trešās Atmodas vēstures iemūžināšanā

Māris Osis

Bijušais Latvijas Tautas frontes Vēlēšanu centra un AP Kancelejas darbinieks

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās

Uldis Pāže

Fotogrāfs

Par īpašiem nopelniem Latvijas Trešās atmodas notikumu dokumentēšanā

Romualds Pipars

Dokumentālā kino režisors

Par īpašiem nopelniem Latvijas Trešās atmodas notikumu dokumentēšanā

Rauls Viktorovs

Bijušais Latvijas Tautas frontes Informācijas centra videostudijas vadītājs

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās

Olafs Pulks

Bijušais Latvijas Tautas frontes Informācijas centra videostudijas darbinieks

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās

Māra Sīmane

Bijusī Latvijas Tautas frontes Informācijas centra darbiniece, stratēģiskās plānošanas speciāliste

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes uzvaru 1990. gada 18. marta AP vēlēšanās un demokrātiskas valsts attīstībā

Aigars Štāls

Bijušais Latvijas Tautas frontes Liepājas nodaļas laikraksta “Liepājas Vārds” redaktors, žurnālists un sabiedrisko attiecību speciālists

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā un Latvijas Trešās atmodas notikumu dokumentēšanā

Tatjana Zandersone

Bijusī Latvijas Radio raidījumu vadītāja

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā un saliedētas Latvijas sabiedrības veidošanā

Dažādu nozaru pārstāvji, kuru profesionālais un pilsoniskais darbs veicinājis demokrātiskas, tiesiskas un nacionālas Latvijas valsts izaugsmi:

Par Triju Zvaigžņu ordeņa komandieriem iecelti:

Andris Bērziņš

Ilggadējais biedrības “Latvijas Samariešu apvienība” direktors, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas padomes priekšsēdētājs

Par nozīmīgo ieguldījumu sociālās uzņēmējdarbības veidošanā un attīstībā Latvijā

Dr. iur. Jautrīte Briede

Senāta Administratīvo lietu departamenta senatore, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesore

Par ieguldījumu tieslietu sistēmas attīstībā un tiesiskuma stiprināšanā

Veronika Krūmiņa

Senāta Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētāja, senatore

Par ieguldījumu tieslietu sistēmas attīstībā un tiesiskuma stiprināšanā

Rihards Pētersons

Mākslas vēsturnieks, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Arhitektūras un mākslas daļas eksperts, Latvijas Mākslas akadēmijas docents, Okupācijas muzeja biedrības valdes loceklis

Par nozīmīgu ieguldījumu mākslas vēstures izglītības un Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzības un saglabāšanas darbā

Par Triju Zvaigžņu ordeņa virsniekiem iecelti:

Daiga Dzedone

Ventspils pilsētas galvenā arhitekte

Par nopelniem kvalitatīvas arhitektūras attīstības veicināšanā  un popularizēšanā Latvijā un pasaulē

Dr. sc. ing. Valdis Gavars

Kodolfiziķis, kultūrvēsturnieks un novadpētnieks, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors

Par nozīmīgu ieguldījumu zinātnes, kultūras un novadpētniecības darbā un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā

Māris Kupčs

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Senās mūzikas katedras dibinātājs un vadītājs, diriģents, senās mūzikas pētnieks, asociētais profesors

Par nopelniem un nozīmīgu ieguldījumu senās mūzikas attīstībā un mūzikas vēsturiskā mantojuma apzināšanā

Tālivaldis Margevičs

Dokumentālo filmu scenārists un režisors, dokumentāli vēsturisko romānu autors

Par nozīmīgu ieguldījumu kultūrā, dokumentālā kino mākslā un sabiedrības vēsturiskās atmiņas kopšanas un pilsoniskās audzināšanas sekmēšanā

Selga Mence

JVLMA Kompozīcijas katedras vadītāja, profesore, komponiste

Par nopelniem un nozīmīgu ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā, īpaši kompozīcijā un jauno komponistu izglītošanā

Ar Viestura ordeni apbalvots 21 sabiedrības pārstāvis:

Ar Viestura ordeni apbalvo par sevišķiem militāriem nopelniem, kā arī par sevišķiem nopelniem nacionālās pretošanās kustībā un valsts neatkarības aizstāvēšanā, valsts drošības un sabiedriskās kārtības uzturēšanā un nostiprināšanā, valsts robežas apsargāšanā, valsts bruņoto spēku veidošanā un valstiskās apziņas ieaudzināšanā pilsoņos, sagatavojot tos kalpošanai savai valstij un zemei un savas valsts un zemes nelokāmai aizsargāšanai.

Par Viestura ordeņa komandieriem iecelti:

Pulkvedis Dainis Bērziņš

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes komandieris

Par nozīmīgo ieguldījumu VUGD attīstībā un Latvijas valsts iekšējās drošības uzturēšanā un nostiprināšanā

Pulkvedis Kaspars Pudāns

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Apvienotā štāba Izlūkošanas departamenta priekšnieks

Par augsti profesionālu un pašaizliedzīgu dienestu un ieguldījumu Latvijas aizsardzības sistēmas stiprināšanā un attīstībā

Ints Ulmanis

Bijušais Valsts drošības dienesta priekšnieka vietnieks

Par ilggadēju un augsti profesionālu dienestu un nozīmīgu ieguldījumu Latvijas drošības stiprināšanā

Par Viestura ordeņa virsniekiem iecelti:

Pulkvežleitnante Vivita Dobrovoļska

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes biroja priekšnieka vietniece

Par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas valsts iekšējās drošības nostiprināšanā

Viktors Fomins

Nacionālās pretošanās kustības dalībnieks

Par sevišķiem nopelniem nacionālās pretošanās kustībā

Pulkvežleitnants Ilmārs Hamanis

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Alūksnes iecirkņa priekšnieks

Par nozīmīgu personīgo ieguldījumu Latvijas valsts iekšējās drošības stiprināšanā un Valsts policijas attīstībā

Majors Andrejs Isakovs

Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes Kriminālizmeklēšanas dienesta Operatīvās darbības nodaļas galvenais inspektors

Par profesionālu dienestu un ieguldījumu valsts robežas drošības stiprināšanā un Valsts robežsardzes attīstībā

Majors Ēriks Kārklis

NBS Gaisa spēku štāba Fiziskās drošības daļas priekšnieks

Par  profesionālu un pašaizliedzīgu dienestu, ieguldījumu NBS attīstībā

Pulkvežleitnants Mairis Plūksna

Bijušais Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldes Kurzemes I kategorijas dienesta priekšnieks

Par profesionālu dienestu un nozīmīgu ieguldījumu valsts robežas drošības stiprināšanā un Valsts robežsardzes attīstībā

Par Viestura ordeņa kavalieriem iecelti:

Kapteinis Ilmārs Rubenis

VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 9. daļas vada komandieris

Par nozīmīgu ieguldījumu VUGD attīstībā un Latvijas valsts iekšējās drošības uzturēšanā un nostiprināšanā

Atvaļinātais kapteinis Armands Tamisārs

NBS Mācību vadības pavēlniecības Attīstības pārvaldes militāro publikāciju daļas metodiķis

Par  profesionālu un pašaizliedzīgu dienestu, ieguldījumu NBS attīstībā un Latvijas valsts armijas teicamu reprezentāciju starptautiskajā vidē

Apbalvoti ar Viestura ordeņa pirmās pakāpes (zeltītu) goda zīmi:

Virsniekvietnieks Igors Brižs

VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 2. daļas vada komandiera vietnieks

Par nozīmīgo ieguldījumu VUGD attīstībā un Latvijas valsts iekšējās drošības uzturēšanā un nostiprināšanā

Galvenais virsseržants Ēriks Liflands

Latvijas Republikas Zemessardzes štāba Vadības grupas galvenais virsseržants

Par  profesionālu un pašaizliedzīgu dienestu, ieguldījumu  Zemessardzes attīstībā un Latvijas valsts armijas teicamu reprezentāciju starptautiskajā vidē

Apbalvoti ar Viestura ordeņa otrās pakāpes (sudraba) goda zīmi:

Seržante Tatjana Kleinhofa

NBS Mācību vadības pavēlniecības Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Mācību plānošanas un atbalsta pārvaldes Mācību daļas vecākā apmācību speciāliste

Par profesionālu un pašaizliedzīgu dienestu un ieguldījumu NBS popularizēšanā un NBS Štāba bataljona vēstures mantojuma saglabāšanā

Virsseržants Ilmārs Rešņa

NBS Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes Kaujas atbalsta bataljona Militārās izlūkošanas rotas virsseržants

Par  profesionālu un pašaizliedzīgu dienestu, ieguldījumu NBS attīstībā un Latvijas valsts armijas teicamu reprezentāciju starptautiskajā vidē

Ceremonijā nevarēja piedalīties ar Viestura ordeni apbalvotie nacionālās pretošanās kustības dalībnieki Mihalīna Supe un Jānis Būmanis, nacionālo pretošanās kustības dalībnieku atbalstītāja Rita Skudra, NBS pulkvežleitnants Ilmārs Džeņevs, štāba virsseržants Didzis Šarkovskis un seržants Andris Grīnbergs.

 

Ar Atzinības krustu apbalvoti 11 sabiedrības pārstāvji:

Ar Atzinības krustu apbalvo par izcilu Tēvijas mīlestību un par sevišķiem nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes, sporta un izglītības darbā. Par nopelniem uzskatāma uzticīga un uzcītīga kalpošana valsts vai pašvaldības dienestā, priekšzīmīga un godīga darba izpilde, ikviena sabiedriska kalpošana, tautas gara, pašdarbības un saimniecisko spēku attīstīšana.

Par Atzinības krusta komandieriem iecelti:

Ilona Bergmane

Ilggadējā Rīgas Teikas vidusskolas direktore

Par nozīmīgu ieguldījumu vispārējās izglītības attīstībā Latvijā un skolu jauniešu nacionāli patriotiskajā audzināšanā

Jānis Ciems

AS “Latvijas Finieris” valdes priekšsēdētājs

Par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tautsaimniecības attīstībā

Dr. habil. sc. ing. Jānis Grundspeņķis

Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras vadītājs

Par mūža ieguldījumu informācijas tehnoloģijas speciālistu sagatavošanā, pedagoģijā un zinātnē, zinātniskās skolas izveidošanā mākslīgā intelekta jomā

Anna Kuzina

Bijusī  Ērgļu novada Rūdolfa Blaumaņa memoriālmuzeja “Braki” vadītāja, muzeja vecākā speciāliste

Par nozīmīgu ieguldījumu latviešu kultūrvēsturiskā mantojuma pētīšanā, attīstībā, popularizēšanā un kultūrvides kopšanā

Andrejs Ķeizars

Vēsturnieks, novadpētnieks, nodibinājuma “Rubeņa fonds” vadītājs, leitnanta Roberta Rubeņa bataljona muzeja izveidotājs

Par  nozīmīgu ieguldījumu nacionālās pretošanās kustības vēstures izpētē un popularizēšanā sabiedrībā

Par Atzinības krusta virsniekiem iecelti:

Ingrīda Gailīte

Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas direktora vietniece izglītības jomā, mūzikas pedagoģe, diriģente, komponiste

Par radošo ieguldījumu mūzikas izglītības darbā un Vidzemes reģiona kultūras dzīvē kopumā

Dr. oec. Gaida Kalniņa

Zvērināta revidente, bijusī Latvijas Lauksaimniecības universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras asociētā profesore

Par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas ekonomikas attīstībā, finanšu sistēmas sakārtošanā, uzņēmējdarbības veicināšanā un augstas kvalifikācijas grāmatvežu–revidentu izglītošanā

Astrīda Ķēniņa

Kultūras darbiniece, ilggadējā Latvijas Nacionālā kultūras centra pūtēju orķestru nozares eksperte

Par nozīmīgu profesionālo ieguldījumu Latvijas orķestru nozares un Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstībā

Aija Nagle

Baltinavas vidusskolas mūzikas skolotāja, Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas skolotāja, kordiriģente

Par radošo ieguldījumu mūzikas izglītības darbā un Latgales kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā

Vēsma Vijupe

Pumpuru vidusskolas bioloģijas skolotāja

Par nozīmīgu ieguldījumu skolēnu izglītošanā, zinātniski pētnieciskā darba vadīšanā un organizēšanā, kā arī izglītības metodiskajā darbā

Par Atzinības krusta kavalieri iecelts:

Aldis Krūmiņš

Cesvaines novada sabiedriskais darbinieks

Par ieguldījumu sabiedriskajā darbā un skolu jauniešu nacionāli patriotiskajā audzināšanā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti