Panorāma

Augstskolām pašām būs jāvērtē pirmkursnieku zināšanas

Panorāma

Panorāma

AT priekšsēdētāja kandidātu Strupišu vairākas partijas vērtē pozitīvi

Augstākās tiesas priekšsēdētāja kandidātu Strupišu vairākas partijas vērtē pozitīvi

Politiskās partijas vēl nesteidz paust atbalstu Augstākās tiesas priekšsēdētāja amata kandidātam Aigaram Strupišam, tomēr vairākas frakcijas viņu vērtē pozitīvi. Strupišu kā vienīgo pretendentu augstajam amatam šonedēļ izvirzījusi Tieslietu padome. Balsojums par viņa iecelšanu amatā Saeimā varētu notikt maija beigās.

Pēdējos 12 gadus Augstāko tiesu vadījis Ivars Bičkovičs, taču jūnija vidū viņa pilnvaru termiņš beigsies. Bičkoviča vadītā Tieslietu padome kā piemērotāko pēcteci jau izraudzījusies tiesnesi Aigaru Strupišu, kaut gan, salīdzinot ar citiem Augstākās tiesas tiesnešiem, viņa stāžs tiesneša amatā ir viens no īsākajiem – nepilni seši gadi.

"Es negribu pūst pats savā taurē, bet, ja kolēģi mani izvirza, viņi uzskata gan mani par pietiekami labu kandidātu, gan to [pieredzi tiesneša amatā] par pietiekami ilgu. Mani kolēģi Augstākajā tiesā ir ļoti atbildīgi. Viņiem amats uzdod šādu atbildību, un viņi pārsteidzīgus lēmumus nepieņem. Līdz ar to es domāju, ka viņi ir izsvēruši šo jautājumu," sacīja Strupišs.

Pirms Saeima 2014. gadā Strupišu iecēla par Augstākās tiesas tiesnesi, viņš 20 gadus strādāja Latvijas Universitātē par lektoru. Strupišs kā eksperts piedalījies vairāku likumu izstrādē, kā arī vadījis juridisko pakalpojumu firmu. Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” 2017. gadā ziņoja, ka Strupišs kā tiesnesis piedalījies lemšanā par tiesvedības ierosināšanu uzņēmumam, kam pats agrāk sniedzis eksperta atzinumu. Pēc tam Strupišs pats lūdza savu rīcību izvērtēt Tiesnešu ētikas komisijai, kas pārkāpumus nesaskatīja.

2018. gadā Strupišs kļuva par Augstākās tiesas Civillietu departamenta vadītāju. Par panākumu amatā viņš sauc lietu izskatīšanas termiņu saīsināšanu. "Šobrīd lietu izskatīšana Augstākajā tiesā ir vidēji astoņi mēneši. Tas arī mūsu Civillietu departamenta rādītājs. Pirms gadiem diviem trim tie vēl bija pusotrs, divi gadi," uzsvēra Strupišs.

Kļūstot par Augstākās tiesas priekšsēdētāju, Strupiša prioritāte būtu spriešanas kvalitātes celšana. Strupiša kandidatūra vēl oficiāli jāizvirza Augstākās tiesas plēnumam, savukārt galavārdu par viņa iecelšanu amatā teiks Saeimas deputāti.

Koalīcijas frakcijas stāsta, ka par atbalstu Strupišam lēmušas vēl nav. Tomēr vairāku frakciju pārstāvji par Strupišu izsakās pozitīvi. "Mums frakcijā ir daudzi juristi, un viņu vērtējums kā profesionāļiem ir ļoti labs. Tā kā es redzu, ka mums nevajadzētu būt lielām problēmām šī kandidāta atbalstam," norādīja Saimas deputāts Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība"). Līdzīgi izsakās Nacionālās apvienība frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dombrava. "Vismaz atsauksmes par šo cilvēku ir bijušas, ka ir nācis ar jaunām vēsmām darboties Augstākajā tiesā un tamlīdzīgi," pauda Dombrava.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) gan norādījis, ka Augstākās tiesas priekšsēdētāja izvēlē trūkst konkurences, jo kandidāts ir tikai viens. Viņa partijas biedrs deputāts Juris Jurašs tam piekrīt, taču atzīst, ka izvirzīšanas kārtību mainīt vairs nav laika. "Mēs esam ieinteresēti strādāt atbildīgi un maksimāli pieļaujamajos termiņos šo jautājumu izskatīt, lai nebūtu situācija, ka Augstākajai tiesai nav vadītāja," sacīja Jurašs.

Pats Strupišs norāda, ka atbalstu politiķu vidū nav meklējis, un uzsver, ka politiskās “aizmugures” viņam neesot. Saeimas balsojums par viņa iecelšanu amatā varētu notikt maija beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt