Rīta Panorāma

Latvijas Institūts sadarbā un  LMA projekts "Svini savu brīvību. Radi un dari"

Rīta Panorāma

Dzīvo un attīstās neatkarīgā Latvijā

Karogi pār Latviju!

Augstākajos torņos svētkos plīvo Latvijas karogi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šonedēļ Latvijas radio un televīzijas torņos tiek pacelti valsts karogi, lai simboliski sveiktu iedzīvotājus Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 30.gadadienā, informēja VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra pārstāve Vineta Sprugaine. Karogi plīvo arī Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) skatu torņos visā Latvijā, apliecināja DAP.

 

 

DAP karogu plīvošanas vietas izvēlējās, lai akcentētu Latvijas dabas neparastās teritorijas. Piemēram, Lielā Liepukalna karogs plīvo 323 metrus virs jūras līmeņa – ieskaitot paša kalna 289 augstuma metrus un 34 metrus augsto skatu torni. Savukārt Kolkā karogs plīvo vietā, kur satiekas Dižjūra un Mazjūra, Kristakrūga skatu torņa karogs sveicina no Latvijā lielākā purva, bet Randu pļavu tornis izceļ neparasto piekrastes ainavu ar putniem nozīmīgajām Randu pļavām, skaidroja DAP.

Karogus plīvojam, DAP skatu torņos var redzēt šādās vietās:  dabas liegumā Randu pļavas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, Kornetu tornī aizsargājamo ainavu apvidū “Veclaicene”, Silzemnieku skatu tornī dabas liegumā “Burtnieku ezera pļavas”, Cirgaļu tornī aizsargājamo ainavu apvidū “Ziemeļgauja”, Kolkas skatu tornī, Slīteres bākā, Slīteres Zilo kalnu skatu tornī Slīteres Nacionālajā parka, Kristakrūga skatu tornī Teiču dabas rezervātā, Vasargelišķu skatu tornī dabas parkā “Daugavas loki”, Lielā Liepukalna skatu tornī Rāznas Nacionālajā parkā, Zirgu salas skatu tornī Liepājā, Liepājas ezera laipas tornī.

Tāpat dažāda izmēra karogi tiek pacelti radio un televīzijas torņos Rēzeknē, Daugavpilī, Valmierā, Cesvainē, kā arī Tukumā, Sabilē, Dunalkā, Siguldā, Ulbrokā, Kuldīgā, Liepājā, Ventspilī, Viļānos, Preiļos, Līvānos, Viesītē un Jelgavā, kā arī vienīgajā Rīgas kultūrvēsturiskajā centrā esošajā sakaru tornī Ērgļu ielā 14.

Valsts augstākajos torņos Rīgā, Valmierā, Rēzeknē, Cesvainē, Ulbrokā, Kuldīgā un Daugavpilī plīvos 3x6metrus plaši valsts karogi. Visi torņi ir vairāk nekā 200m augsti, turklāt Cesvaines torņa, kas atrodas arī teju 200m virs jūras līmeņa, karoga masts ir arī augstākais punkts Baltijā.

4.maija rītā ap pulksten 8.00 arī Zaķusalas TV tornī tika pacelts valsts karogs. Zaķusalas TV torņa karoga masts ir augstākais karoga Eiropas Savienībā, un 4.maijā karogs tajā plīvo jau sesto reizi.

Tradīcija pacelt karogu Zaķusalas TV tornī  aizsākta 2014.gada nogalē, un pēc tam ik gadu 4.maijā un 18.novembrī tornī plīvo sarkanbaltsarkanais karogs.  Kopš 2018.gada novembra karogi tiek pacelti arī citur Latvijā, kur torņos izveidoti speciāli karoga masti, kā arī apgaismojums diennakts tumšajam laikam.

“Karogu pacelšana augstākajos torņos  jau ir izveidojusies par skaistu un svinīgu svētku tradīciju, ko gaida arī iedzīvotāji. Torņi, kuri atrodas Latvijas pilsētās, gadu desmitu laikā kļuvuši par neatņemamu pilsētvides objektu, dažviet arī simboliski par bākuguni, ko ierauga pirmo, kad no tālienes atgriežas mājās. Kopš karogus Latvijas pilsētās pacēlām pirmo reizi, ik gadu pie mums vēršas arī vietvaras ar lūgumu pacelt karogu arī pilsētas svētku un citu nozīmīgu notikumu laikā. Valstiskuma apziņa reģionos ir ļoti stipra un būtiska. Tornī plīvojošs karogs ir ne vien skaista svētku rota pilsētai, bet arī iedvesmas, valstiskuma un kopības avots,” uzsvēra LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

Karoga pacelšanu nereti ietekmē laikapstākļi, jo darbs augstumā nav iespējams, ja vēja ātrums pārsniedz 12 metrus sekundē. Gan pērn, gan šogad laikapstākļi ir atbilstoši un labvēlīgi karoga pacelšanai, kā arī tam, lai tas plīvotu un būtu labi redzams no attāluma.

Ulbrokā, kas ir augstākais LVRTC masts, karoga pacelšana aizņem visilgāko laiku, jo viss 205m augstais kāpiens augstkāpējiem jāmēro kājām. Citos torņos daļa augstuma tiek mērota ar īpašiem pacēlājiem.

Savukārt Siguldā augstkāpējiem jākāpj vien daži metri – šī torņa būve atšķiras no citiem, jo tā ir no betona konstrukcijas. Torņa  galā atrodas raidošās iekārtas, kā arī 2018.gadā izveidotais karoga masts.

Simboliski Siguldā karogs plīvo vienmēr, jo septiņdesmito gadu sākumā, kad tornis tika uzbūvēts, sākotnēji tam tika izveidots aviācijas signālkrāsojums, kas atgādināja neatkarīgās Latvijas karogu.

Tas esot radījis lielu sašutumu valdošās partijas pārstāvjos un pēc dažām dienām trīs krāsu joslas tika papildinātas ar vēl vienu baltu un vēl vienu sarkanu joslu. Tomēr, lai cik joslas krāsotu, simboliski karoga un neatkarības dvesma, kā arī leģenda par karogu  Siguldas tornī ir palikusi vienmēr.

Karoga stāsti ir teju visiem LVRTC torņiem, tostarp Zaķusalas TV tornim, kur padomju gados pretēji rīkojumiem tā arī netika pacelts padomju Latvijas karogs! LVRTC darbinieki var lepoties, ka LVRTC torņos plīvojuši tikai no brīvas gribas pacelti karogi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti