Augstākā tiesa negroza attaisnojošo spriedumu par divu Krievijas pilsoņu iekļūšanu Ādažu bāzē

Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departaments 4. decembrī atstāja negrozītu Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru divi apsūdzētie – Krievijas pilsoņi – tika attaisnoti krimināllietā par  iekļūšanu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) objektā Ādažu militārajā bāzē un trešais apsūdzētais attaisnots apsūdzībā par huligānisma atbalstīšanu, informēja Augstākajā tiesā.

Senāts lēmumā atzīst, ka apelācijas instances tiesa pamatoti apsūdzēto darbībās nav konstatējusi Krimināllikuma 231. panta otrajā daļā, kas nosaka atbildību par huligānismu, paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāvu.

Senāts lēmumā norāda uz apsūdzībā minēto, ka apsūdzētie Krievijas pilsoņi, vēloties ar savām darbībām traucēt militārajā bāzē notikušās aktivitātes, starptautiskās militārās mācības „Sabre Strike 2015”, pieslēja trepes un pārkāpa pāri žogam, iekļūstot Ādažu militārās bāzes teritorijā, kur pēc tam tika aizturēti. Apsūdzībā nav izklāstīts, ar kādām objektīvām darbībām izpaudās rupja sabiedriskās kārtības traucēšana, kas radīja apsūdzībā norādītās sekas, proti, ka apsūdzēto noziedzīgo darbību rezultātā bija jāmaina militāro mācību plāni, tika aizkavēta un traucēta NATO amatpersonas un Latvijas vēstnieka NATO vizīte Ādažu militārajā bāzē.

Senāta lēmums nav pārsūdzams.

KONTEKSTS:

Drošības policija 2015. gada jūnijā Ādažu bāzē aizturēja Krievijas pilsoņus, kurus sākotnēji turēja aizdomās par spiegošanu un par mēģinājumu veikt teroristiskas darbības, ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Pēc Drošības policijas lūguma abām personām piemērots apcietinājums. 

Taču vēlāk Rīgas tiesas apgabala prokuratūra Drošības policijas aizturētos lūdza saukt pie atbildības par huligānismu personu grupā. Vēl kriminālvajāšana uzsākta pret kādu Latvijas iedzīvotāju par huligānisma atbalstīšanu.

Ar Rīgas rajona tiesas spriedumu divi apsūdzētie tika atzīti par vainīgiem par huligānismu, proti, par to, ka viņi personu grupā izdarīja rupju sabiedriskā miera traucēšanu, kas izpaudās acīmredzamā necieņā pret sabiedrību, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas, traucējot iestāžu un organizāciju darbu. Par minētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu katram apsūdzētajam sods tika noteikts brīvības atņemšana uz 3 mēnešiem 27 dienām, kā arī noteikts abus apsūdzētos izraidīt no Latvijas, nosakot viņiem ieceļošanas aizliegumu uz trīs gadiem. Ar pirmās instances tiesas spriedumu trešais apsūdzētais atzīts par nevainīgu un attaisnots par huligānisma atbalstīšanu.

Vēlāk Rīgas apgabaltiesa, iztiesājot krimināllietu apelācijas kārtībā, pirmās instances tiesas spriedumu atcēla pilnībā. Visi apsūdzētie tika atzīti par nevainīgiem un attaisnoti minētajās apsūdzībās. Savukārt Augstākā tiesa lietu izskatīja sakarā ar kasācijas protestu, kuru iesniedza Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti