Dienas ziņas

Negadījumu skaits krities, bet dzērājšoferus pārmācīt grūti

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Plāno ieguldīt līdzekļus augsta līmeņa pētniecībā

Augsta līmeņa digitālo prasmju apguvei Latvijā piešķir 17 miljonus eiro

Eiropas Komisija (EK) piešķīrusi 17 miljonus eiro zinātnei un izglītībai turpmākajiem trim gadiem – tieši augsta līmeņa digitālo prasmju apguvei. Viens no projektiem, ko paredzēts īstenot ar šo finansējumu, ir kvantu tehnoloģiju jomā. Potenciāls ir, bet tā plašākai attīstīšanai līdz šim pietrūcis naudas. Tā par zinātnes un augsto kvantu tehnoloģiju jomu saka iesaistītās puses.

ĪSUMĀ:

  • Latvijas vadošie zinātnieki un mācībspēki liek spēkus kopā, lai attīstītu studijas un pētniecību kvantu tehnoloģiju jomā.
  • Plānots sagatavot augsta līmeņa speciālistus augsto tehnoloģiju jomā.
  • To realizēt palīdzēs kopīgs projekts ar Eiropas Komisijas finansējumu 17 miljonu eiro apmērā. 
  • Tas, pēc zinātnieku domām, nesīs pienesumu gan vietējā līmenī, gan starptautiski. 
  • Iecerēts, ka pēc projekta pieaugs speciālistu skaits ar augsta līmeņa digitālajām prasmēm. 

Latvijas vadošie zinātnieki un mācībspēki no Latvijas Universitātes (LU), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un zinātniskajiem institūtiem liek spēkus kopā, lai Latvijā attīstītu studijas un pētniecību kvantu tehnoloģiju jomā. Runa ir par augsta līmeņa speciālistu sagatavošanu augsto tehnoloģiju jomā, pēc kā pieprasījums patlaban esot liels. To realizēt palīdzēs kopīgs projekts, kam seko EK finansējums 17 miljonu eiro apmērā. 

LU profesors Vjačeslavs Kaščejevs norādīja: "Tas ļaus tiem pētniekiem, zinātniskajām institūcijām un uzņēmējiem, kas jau darbojas un ir izcili kvantu tehnoloģiju jomā, strādāt labāk kopā un palīdzēt mūsu stiprās puses saslēgt tepat Latvijā. Tas ir lielais mērķis Latvijas Kvantu iniciatīvai."

Praksē tas nozīmēs, ka tuvāko trīs gadu laikā taps dažādi specializēti kvantu tehnoloģiju mācību moduļi studiju programmās gan LU, gan RTU. Augstskolu studentiem un nozares profesionāļiem būs iespēja apgūt četrus studiju moduļus: kvantu skaitļošanas teorijā, kvantu programmēšanā, kvantu tehnoloģiju fizikā un kvantu komunikācijas tehnoloģijās. Šīs zināšanas ļaus nākotnē veidot sadarbību ar nozares uzņēmumiem. Sola arī inovācijas.

LU profesors Kaščejevs atzīmēja: "Un, protams, turpināt augsta līmeņa pētniecību un virzīt to tuvāk pielietojumiem, ņemot vērā arī uzņēmēju darbību kvantu tehnoloģijās, viņu vajadzības un intereses." 

Tas, pēc zinātnieku domām, nesīs pienesumu gan vietējā līmenī, gan starptautiski. 

EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre skaidroja: "Viennozīmīgi ir svarīgi tas, ka Latvija ir daļa no šī Eiropas kopējā tīkla, ka Latvija sadarbojas ar citām valstīm. Tādējādi Latvija, protams, stiprina savu konkurētspēju tieši arī kvantu tehnoloģiju jomā. Protams, ka cilvēkresursi un cilvēkresursu kapacitātes attīstīšana ir viens no šiem ļoti būtiskajiem jautājumiem. Protams, šie ieguldījumi ir lieli, kas ir nepieciešami, lai šīs tehnoloģijas attīstītu tālāk."

Iecerēts, ka pēc projekta pieaugs speciālistu skaits ar augsta līmeņa digitālajām prasmēm. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti