Panorāma

«Radoša» pieeja priekšvēlēšanu reklāmām

Panorāma

Latvijā izveidota vēl viena datu maģistrāle

Tūkstošu kļūdas un citi pārkāpumi

Augsta IZM ierēdne nepamana būtiskas neprecizitātes savā gada deklarācijā

17 000 vietā 25 000. Šāda neatbilstība starp norādītajiem ienākumiem darbavietas budžeta ailē un deklarētajiem Valsts ieņēmumu dienestā radusies kādai augstai Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdnei. Saskaņā ar ministrijas publiskoto informāciju, viņas mēnešalga pērn kā ministra biroja vadītajai bijusi 1400 latu pirms nodokļu nomaksas. Tikmēr amatpersonas iesniegtajā deklarācijā redzams, ka atalgojums ministrijā bijis par 500 latiem lielāks. Gada griezumā tas nozīmē nepilnu 8000 latu starpību.

Ierēdne nesakritību skaidro ar grāmatvedības kļūdu, ko esot pamanījusi tikai līdz ar Latvijas Televīzijas jautājumiem. „Pirmkārt, mēs pildījām deklarācijas pēdējā dienā, lielā steigā. Tas ir izskaidrojams tikai un vienīgi ar tehniskām problēmām. Kā man skaidro kolēģīte, varēju arī automātiski apstiprināt summu, kas izlec. Tā nav uz pusi lielāka. Ņemot vērā, ka tā ir summa pirms nodokļiem, es neidentificēju to kā summu pēc nodokļiem. Un es domāju, ka tā tiešām varētu būt lielāka dēļ nodokļiem, tāpēc arī neko nepamanīju tieši tajā dienā,” saka izglītības un zinātnes ministra padomniece Nellija Titova.

Deklarācijas dati otrdien esot izlaboti.

Tiesa, amatpersonas datus obligāti iesniedzamajā deklarācijā drīkst labot mēnesi pēc publicēšanas, bet konkrētā deklarācija publicēta aprīļa sākumā. Turklāt – ievadot datus, VID sistēma jau automātiski piedāvā tās rīcībā esošos datus par algas apmēru. Bet - tas nozīmē – ierēdnim tie apzināti jālabo ,un nejaušu kļūdu ielaist grūti.

Bez tam šis gadījums nācis gaismā brīdī, kad arī Valsts kontrole atklājusi vairākus pārkāpumus Izglītības ministrijā un tās pārraudzības iestādēs. Par iespējamo naudas zagšanu un izšķērdēšanu divās skolās Valsts kontrole vērsusies Ģenerālprokuratūrā.

No citām konstatētajām problēmām revidenti kā galveno uzsver, ka nav novērsti iepriekšējās pārbaudēs atklātie pārkāpumi gan saistībā ar dienesta auto izmantošanu privātām vajadzībām, gan Eiropas projektu nepietiekamu uzraudzību un atalgojumu sistēmu. Tos visus līdz gada beigām ministrija apņēmusies novērst.

Turpretī par pārkāpumiem pašā ministrijā revīzijas veicēju un ierēdņu interpretācija krietni atšķiras. „Mēs konstatējām tādu normatīvo aktu neievērošanu, kur darbiniekiem gada nogalē ir izmaksāts atvaļinājuma pabalsts, lai gan viņi atvaļinājumā nav gājuši. Šeit gan es gribu pieminēt, ka atvaļinājuma pabalsts nav izmaksāts visiem vienādā apmērā. Te ir notikusi diferencēšana, iespējams, ka ir vērtēti darba rezultāti, izejot no tā šie pabalsti ir maksāti,” saka Valsts kontroles padomes locekle Ieva Braunfelde.

Savi pretargumenti ir arī IZM. „Atvaļinājumi ir bijuši, cilvēki ir vasarā gājuši atvaļinājumā vai jebkurā citā laikā,” saka Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Sanda Liepiņa. „Tas, uz ko norāda VK, ir nekorekti piemērots likums, aprēķinot šos atvaļinājuma pabalstus gada beigās par visiem atvaļinājumiem, nevis rēķinot šos pabalstus brīdī, kad cilvēki izmantoja atvaļinājumus.”

Iemesls, kādēļ tāda situācija izveidojās pagājušajā gadā, ir nepietiekams atlīdzības fonda apmērs, kas neļāva ministrijai savlaicīgi plānot likumā paredzēto pabalstu izmaksu. Līdz ar to ministrija gada beigās, kad ir papildus līdzekļi no maksas pakalpojumu pozīcijām, arī lēma par šādu atvaļinājuma pabalstu izmaksu.

Kopumā šādā veidā pērnā gada beigās izmaksāti vairāk nekā 30 000 latu.

Valsts kontrole izglītības jomas vētīšanu vēl nav beigusi. Pirmdien sākts vērtēt budžeta līdzekļu izlietojumu pedagogu atlīdzībai. Saistībā ar to skolotāji un citi nozares pārstāvji aicināti e-pastu vai iesniegumu veidā tieši ziņot par neskaidrībām vai, viņuprāt, nepilnībām sistēmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt