Panorāma

Politiskā krīze Jelgavas novada domē

Panorāma

Slēpošanas trases gatavojas sākt darbu

Augšdaugavas novads lūdz izsludināt ārkārtējo situāciju

Augšdaugavas novads lūdz izsludināt ārkārtējo situāciju noplūdušo dūņu dēļ

Augšdaugavas novada dome šonedēļ ārkārtas sēdē nolēmusi lūgt Ministru kabinetu izsludināt novadā ārkārtējo situāciju dūņu noplūdes dēļ. Situācija radot būtisku apdraudējumu cilvēku veselībai, videi un saimnieciskajai darbībai.

Noplūde uzņēmuma “Daugavpils ūdens” dūņu laukos “Križi” konstatēta pagājušonedēļ. Sagrūstot dīķa valnim, vidē noplūda aptuveni 14 000 kubikmetru dūņu, kas šajos dīķos savulaik savestas no Daugavpils attīrīšanas iekārtām.  Būtiskākā dūņu daļa ir noplūdusi blakus esošajā purvainajā meža teritorijā. Tomēr daļa piesārņojuma pa grāvju sistēmu sasniedza Stropes upi un tālāk arī Līksnas upi.

Jau kopš nedēļas nogales “Daugavpils ūdens”, piesaistot speciālistus no citiem uzņēmumiem, veic avārijas seku likvidēšanu un dūņu savākšanu. Piesārņotajā teritorijā dzīvo 39 cilvēki, atrodas vairākas mājsaimniecības, dārzkopības kooperatīvs un mini zoodārzs, kas palikuši bez ierastajiem dzeramā ūdens avotiem. To viņiem ar konteineriem piegādā uzņēmums “Daugavpils ūdens”.

Taču pašvaldība rēķinās, ka ar avārijas sekām būs jācīnās ilgstoši. Tādēļ tā lūdz valdību izsludināt novadā ārkārtējo situāciju, kas savukārt ļautu pretendēt uz atbalstu no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

“Jo var rasties neparedzami izdevumi. Pašreiz ir runa par dzeramā ūdens kvalitāti šiem cilvēkiem. Līdz ar to mēs secinām, ka var būt izdevumi. Un ārkārtas situācijas izsludināšana mums palīdzēs risināt jautājumus nākotnē,” skaidroja Augšdaugavas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins (Daugavpils novada partija).

Cik liels finansiālais atbalsts no valsts būs nepieciešams, to novada mērs vēl nevarēja prognozēt.

Vaļņa sagrūšanas iemesli nav zināmi. “Daugavpils ūdens” pārstāvji pieļauj, ka pie vainas varētu būt āpši, kas dambī ierīkojuši alas. Taču tiks pārbaudīta arī iespējama nolaidība no uzņēmuma puses.

“Valsts vides dienests izvērtēs, vai SIA “Daugavpils ūdens” pirms avārijas veica piesardzības pasākumus, piemēram, regulāru uzraudzību, lai novērtētu situāciju šajā objektā,” norādīja Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Kristīne Kļaveniece.

Vides dienests arī vērsa uzmanību, ka šī avārija un tās rezultātā radītais vides piesārņojums ir vērtējams kā lokāla līmeņa – gan no skartās teritorijas, gan piesārņojuma ietekmes uz vidi aspekta.

Uz to norādīja arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Arturs Toms Plešs ("Attīstībai/Par!"), "ReTV" sakot, ka nav pamata izsludināt ārkārtējo situāciju pašvaldībā.

KONTEKSTS:

Ceturtdien, 25. novembrī, ap pusdienlaiku Križu dūņu laukos Naujenes pagasta Kašatņikos Augšdaugavas novadā notika avārija. Vaļņa nobrukuma rezultātā no dūņu laukiem vidē noplūdušas ar lietus ūdeņiem sajauktas dūņas. Provizoriski vidē nonākušas 14 000 tonnas dūņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt