Panorāma

SARS-CoV-2 klātbūtne samazinājusies arī notekūdeņos

Panorāma

Panorāma

Augšdaugavas novadā apkārtējā vidē nonāk piesārņotās dūņas

Augšdaugavas novadā noplūdušas ap 14 000 tonnas dūņu; piesārņojums nonācis arī Līksnas upē 

Ceturtdien, 25. novembrī, ap pusdienlaiku notikusi avārija Križu dūņu laukos Naujenes pagasta Kašatņikos Augšdaugavas novadā. Vaļņa nobrukuma rezultātā no dūņu laukiem vidē noplūdušas ar lietus ūdeņiem sajauktas dūņas. Provizoriski vidē nonākušas 14 000 tonnas dūņu.

Lielākā dūņu daļa ir noplūdusi blakus esošajā purvainā meža teritorijā. Tomēr piesārņojums pa grāvju sistēmu un pēc tam pa Stropicas upi ieplūdis Līksnas upē. Šobrīd piesārņots ir Stropicas upes posms no dūņu laukiem līdz tās ieplūdei Līksnas upē aptuveni 2,6 km garumā, kā arī Līksnas upe pie Stropicas upes ietekas vietas, informēja Valsts vides dienestā (VVD).

Augšdaugavas novada pašvaldība ziņo, ka objektā neatliekamos darbus veic dūņu lauku valdītājs SIA "Daugavpils ūdens".

VVD informēja, ka šobrīd ir izdevies piesārņojumu lokalizēt, novēršot papildu piesārņojuma nonākšanu Stropicas upē.

VVD paņēmis virszemes ūdens paraugus upēs un grāvī, kā arī veicis skābekļa mērījumus Līksnas upē pie Stropicas upes ieteces. Šobrīd skābekļa rādītāji Līksnas upē ir normas robežās, upē beigtas zivis nav novērotas.

Šobrīd darbi tiek turpināti. Darbus apgrūtina grūti izbraucamā teritorija. Notikumā vietā strādā SIA "Daugavpils ūdens", VVD inspektori uzrauga situāciju. Pēc VVD norādījumiem SIA "Daugavpils ūdens" pieaicinājis specializētu komersantu, kas sniedz priekšlikumus piesārņojuma savākšanai un veiks teritorijas sanāciju.

Piesārņojuma tuvumā esošie iedzīvotāji ir apzināti un iespēju robežās apgādāti ar dzeramo ūdeni. Piesārņojuma teritorija un tās tuvumā iedzīvotāji aicināti neizmantot Stropicas un Līksnas upes ūdeni, kā arī privātajā sektorā esošo aku ūdeni.

VVD atzīmēja, ka dūņu laukos uzkrātās dūņas var tikt izmantotas lauksaimniecībā kā mēslojums, tomēr, šādā lielā apjomā nonākot vidē, tās nodara būtisku kaitējumu, tāpēc VVD veiks aprēķinu un SIA “Daugavpils ūdens” būs jāsedz videi nodarītie zaudējumi.

Sagaidāms, ka šis bioloģiskais piesārņojums atstās ilgtermiņa negatīvu ietekmi uz vidi, jo iespējas to savākt pēc nonākšanas ūdenstilpēs ir ierobežotas, uzsver VVD.

Dūņu lauki "Križi" ir vēsturiski piesārņota teritorija bijušā Daugavpils novada Naujenes pagastā, kur ilgstoši uzglabājas tūkstošiem tonnu notekūdeņu dūņu, kas līdz 2011. gadam izvestas no Daugavpils pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtām. Uzglabājamo notekūdeņu dūņu daudzums dūņu laukos kopā ir ap 142 000 tonnas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt