Augšdaugavas novadā likvidētas novembra beigās noplūdušās dūņas

Augšdaugavas novadā dūņu laukos "Križi" savāktas novembra beigās noplūdušās dūņas, informēja Valsts vides dienestā (VVD). No 27. novembra līdz 22. decembrim savākti un uz drošu novietni nogādāti vairāk nekā 13 000 kubikmetru dūņu grunts maisījuma. Lai uzraudzītu turpmāko situāciju, tiks turpināts virszemes ūdeņu monitorings Stropes upē, norādīja VVD.

SIA “Daugavpils ūdens” kopš noplūdes dienas ierobežojis un savācis vidē nonākušo piesārņojumu. 

Lai izdarītu secinājumus par avārijas rezultātā radītā kaitējuma ietekmi uz zivju resursiem un virszemes ūdensobjektu – Stropes un Līksnas upes – ekoloģisko kvalitāti, tiks veikta zivsaimnieciskā ekspertīze. Zivju bojāeja piesārņojuma skartajās teritorijās nav konstatēta. Vienlaikus jāņem vērā, ka avārijas radīto seku ietekme uz virszemes ūdeņu ekosistēmu vērtējama ilgstošākā laika periodā, paaugstinoties gaisa temperatūrai un iestājoties veģetācijas periodam, atzīmēja VVD.

Avārijas rezultātā radītais vides piesārņojums vērtējams kā lokāla līmeņa – gan no skartās teritorijas, gan piesārņojuma ietekmes uz vidi, norādīja dienestā. Būtiskākā notekūdeņu dūņu daļa lokalizējās esošajā reljefa pazeminājumā, meža zemē. 

Kopumā ar notekūdeņu dūņām un dūņu-ūdens sajaukumu piesārņoti pieci zemes īpašumi aptuveni 5 hektāru platībā, kas ir sauszemes teritorija. Savukārt ar notekūdeņu dūņām un dūņu-ūdens sajaukumu tika piesārņota Stropes upe 3,3 kilometru garumā, kurā piesārņojums nonāca pa meliorācijas grāvi, kā arī ir piesārņota Līksnas upe no Stropes ieplūdes vietas līdz tās ietekai Daugavā 26,81 kilometra garumā. 

Pēc SIA “Daugavpils ūdens” izpildīto neatliekamo darbu izvērtēšanas un visu analīžu rezultātiem, ņemot vērā ūdensobjektu ķīmisko kvalitāti, VVD novērtēs videi nodarīto kaitējumu, kā arī izvērtēs nepieciešamību turpmākiem sanācijas darbiem avārijas skartajā teritorijā. Nepieciešamo sanācijas darbu apjoms un izpildes laiks vēl tiks vērtēts.

KONTEKSTS:

Ceturtdien, 25. novembrī, ap pusdienlaiku Križu dūņu laukos Naujenes pagasta Kašatņikos Augšdaugavas novadā notika avārija. Vaļņa nobrukuma rezultātā no dūņu laukiem vidē noplūdušas ar lietus ūdeņiem sajauktas dūņas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt