Augšdaugavas novadā ar stipendiju piesaista jaunos speciālistus, arī mediķus

Augšaugavas novads jau vairākus gadus piedāvā stipendijas jaunajiem speciālistiem, kuri vēl tikai apgūst savu profesiju augstskolās. Tā ir iespēja piesaistīt novadam nepieciešamās nozares profesionāļus un arī atgriezt jauno paaudzi perifērijā. Divi mediķi – radiologa asistents un audiologopēds – darbu Augšdaugavas novada medicīnas iestādēs Grīvas poliklīnikā sāks jau pēc diviem gadiem. Šie speciālisti nepieciešami arī Ilūkstē. Jauni kadri, kad medicīniskais personāls noveco, reģionos ir ļoti nepieciešami, saka gan pašvaldību, gan medicīnas iestāžu pārstāvji.

Augšdaugavas novadā ar stipendiju piesaista jaunos speciālistus; arī mediķus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pašvaldības stipendija topošajiem speciālistiem Augšdaugavas novadā tiek piedāvāta jau vairākus gadus, un ir gan veiksmes stāsti, gan arī neizdevušies mēģinājumi.

Attīstības pārvaldes vecākais komercdarbības speciālists Jāzeps Krukovskis skaidroja: "Stipendiju programmu mēs īstenojam kopš 2016. gada. Līdz šim ir sagatavoti vairāki speciālisti. Tie ir gan pārtikas tehnologi, gan veterinārārsti. Visgrūtāk mums ir piesaistīt inženierus, kas ļoti nepieciešami dažādiem novada uzņēmumiem, piemēram, būvniecībā, lauksaimniecībā, pārtikas ražošanā. Gadu no gada šajās nozarēs tiek izsludināti stipendiju konkursi, bet jaunieši nepiesakās, jo tas nav noslēpums, ka valstī kopumā inženierzinātnes jauniešu vidū nav īpaši populāras."

Arī šis gads novadā nav izņēmums, viņš apliecināja.

Krukovskis norādīja: "Katru gadu mēs izsludinām četras stipendijas, varētu arī vairāk piešķirt, taču līdz šim nav attaisnojusies interese. Pašlaik stipendija ir no 150 līdz 250 eiro mēnesī. Šogad pieteicās tikai viens stipendiāts uz audiologopēda specialitāti. Viņa studē 2. kursā un pēc diviem gadiem absolvēs un varēs uzsākt darba attiecības Grīvas poliklīnikā."

Protams, ka jauni mediķi iestādē ir nepieciešami, norādīja Grīvas poliklīnikas vecākā māsa Vita Kukjāne.

"Logopēds ir vajadzīgs – jo vairāk speciālistu poliklīnikā, jo labāk. Ir problēma daudziem bērniem bērnudārzos ar valodas un runas lietām. Bērni sāk vēlu runāt, ir valodas defekti, un logopēdi ir vajadzīgi," norādīja Kukjāne.

Jauni kadri  – jo īpaši noteiktās profesijās – ir nepieciešami, atzina arī Grīvas poliklīnikas valdes loceklis Andris Pļaskota.

Viņš uzsvēra: "Šobrīd tirgū pastāv problēma, ka tādas profesijas ir pieprasītas, bet viņu nav. Vajadzīgi gan kardiologi, gan endokrinologi, gan otolaringologi (LOR). Mēs nodrošinām gan prakses vietu, gan arī turpmāk darba vietu."

Iespēja atgriezties dzimtajā pusē

Topošā audiologopēde Māra Pēterfelde ir stipendijas saņēmēja. Viņa noslēgusi vienošanos ar SIA "Grīvas poliklīnika", apņemoties iestādē nostrādāt vismaz trīs gadus pēc mācību pabeigšanas. Šī stipendija 200 eiro apmērā viņai ir atbalsts un reizē arī garants atgriezties un strādāt dzimtajā pusē.

"Jebkuram studentam papildu naudiņa ir patīkama lieta, bet man ir ļoti patīkami atgriezties tuvāk savai dzimtajai sirds vietai. Man ar Ilūkstes un Daugavpils pusi vienmēr saistījusies dzīve. Un, kad parādījās iespēja pieteikties stipendijai, un ar tādu domu, ka mani uzreiz pēc studijām sagaida darbs," skaidroja Pēterfelde.

Arī specialitāte, ko jauniete izvēlējusies, ir noderīga, lai atgrieztu cilvēkus pilnvērtīgā dzīvē.

Viņa stāstīja: "Audiologopēds ir ārstniecības persona, kas nodarbojas ar skaņu izrunas, skaņu traucējumu labošanu, ar rīšanas funkciju uzlabošanu pēc traumām, operācijām, insultiem gan pieaugušajiem, gan bērniem."

Augšdaugavas novads šobrīd ir simtprocentīgs Grīvas poliklīnikas akcionārs. Šajā iestādē, kurā strādā aptuveni pussimts darbinieku, apmeklētāji pārsvarā ir novada iedzīvotāji. Situācijā, kad mediķi reģionos noveco, bet jaunie lielākoties paliek galvaspilsētā, jaunu speciālistu piesaiste ir liels atspaids poliklīnikai, norādīja Grīvas poliklīnikas vecākā māsa.

"Mums poliklīnikā darbinieku vidējais vecumā ir 50+. Ja kāds cilvēks, kā esam pamanījuši, šajos divos pēdējos gados iziet no ierindas slimības dēļ, tad mums ir liela problēma, un mēs neko jaunu vietā pēkšņi no kaut kurienes dabūt nevaram," viņa teica.

Jau pēc diviem gadiem Grīvas poliklīnika iegūs arī radiologa asistentu, kas nepieciešams arī Augšdaugavas novada Ilūkstes veselības centrā. Tā topošajiem mediķiem ir kārtējā iespēja saņemt stipendiju un nodrošinātu darbu, kā arī dzīvesvietu – arī to topošajiem ārstiem palīdz atrisināt pašvaldība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt