Aug sadarbība starp darba devējiem un NVA bezdarbnieku apmācībās

Pērn darba tirgū atgriezušies vairāk nekā 72 000 Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) klientu jeb bezdarbnieku. Liela daļa no viņiem stājušies darba attiecībās pirmo reizi vai pēc ilgāka laika. Tai skaitā 14 000 bijuši ilgstošie bezdarbnieki. Kopumā valstī aizvien ir ap 70 000 darba meklētāju, kas reģistrēti aģentūras uzskaitē.

Tendenci, ka arvien vairāk cilvēku izdodas atrast darbu, eksperti skaidro ar darba roku trūkumu.

Īpaši pēdējos gados veidojusies aktīva sadarbība starp darba devējiem un NVA, apmācot darbiniekus konkrētu uzņēmumu vajadzībām.

Uzņēmējiem gan jārēķinās ar nosacījumu, ka apmācītie darbinieki būs jānodarbina ne mazāk kā sešus mēnešus.

NVA Rīgas filiālē pusdienas laikā pulcējas desmitiem cilvēku, viņu vidū ir arī Ludmila. Daļa apmeklē kursus, bet vēl daļa šeit ir pirmo reizi. "[Mācos] valodas kursos. Piemēram, es esmu jau pierakstīta uz vācu valodas kursiem. Ceru, ka šomēnes kaut kad tikšu. Es esmu daudzbērnu māte. Man ir četri mazi bērni un man atrast darbu ir grūtāk nekā brīvam cilvēkam bez bērniem," norāda Ludmila.

Viņa neslēpj, ka pēc kursu apmeklēšanas kopā ar ģimeni plāno doties prom uz Vāciju. Jau četrus mēnešus sievietei nav darba, un viņa to skaidro ar savu ģimenes stāvokli.

Valentīna, tāpat kā cilvēki, kas uz aģentūru nāk ar zināmu regularitāti, sūdzas par to, ka īpaši grūti atrast darbu ir pirmspensijas vecumā.

70 000 bezdarbnieku patlaban vēl ir NVA uzskaitē. Taču pagājušajā gadā no šī reģistra dzēsti vairāk nekā 72 000 personu dati. Darba devējiem trūkstot darbinieku, un viņi paši vēršas NVA, meklējot un uzrunājot konkrētus cilvēkus, lūdzot tos apmācīt. Citi darba devēji dod pildīt testus, bet citi veic padziļinātas intervijas.

"Mums viņu varbūt nav skaitliski daudz, bet tie, kas arī piedalās šai programmā, ņem tādu lielāku skaitu," stāsta Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane. "Ja es varu minēt piemēru, pagājušajā gadā, bet arī iepriekš, - ir tāds SIA „Taxi Kurir”, - tā ir zviedru valoda, kas ir jāmāca, jo šī ir zviedru firma, un tie ir cilvēki, kas pieņem pasūtījumus taksometra izsaukumam. Tas viss notiek Zviedrijā. Klientu apkalpošana notiek Zviedrijā," pauda Baumane.

Ļoti reti uzņēmēji vēlas apmācīt tikai vienu vai divus darbiniekus, bet veido komandu. Darba devējam gan jārēķinās, ka apmācītās personas būs jānodarbina ne mazāk kā sešus mēnešus. Citādi nāksies atmaksāt aģentūrai naudu par darbinieka apmācībās iztērēto. Tā arī diemžēl notiek, atklāj Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

"Ļoti bieži tas tā ir, un šajā jomā tas nav nekāds pārsteigums. NVA ir speciāla profilēšanas sistēma, kādā veidā atlasīt pēc iespējas precīzāk, bet šeit ir tik daudz vēl klāt sociālo problēmu. Ar vienu programmu to visu ir ļoti grūti atrisināt, jo bieži vien ir arī citas problēmas, kas nāk klāt," saka Meņģelsone.

Darbu pērn izdevies atrast aptuveni 14 000 ilgstošo bezdarbnieku un arī 9000 jauniešu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti