Panorāma

«Attīstībai/Par!» atbalstīs E. Levitu

Panorāma

Kurš atbildēs par «Rigvir» kvalitātes defektiem?

Aug politiķu interese par LTV valdes konkursu

Aug politiķu interese par LTV valdes konkursu; JKP deputāte kritizē arī medija saturu

Vairāki politiskie spēki nolēmuši aicināt uz sarunu Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP), lai tā skaidrotu Latvijas Televīzijas (LTV) valdes konkursa iznākumu. Padome uzsver, ka lēmumu mainīt negrasās, un norāda uz politisko spiedienu. Arī mediju eksperti atzīst – politiķiem nav tiesību iejaukties neatkarīga regulatora lēmumos.

NEPLP pagājušajā nedēļā nolēma LTV valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināt Eināru Gielu, bet valdes locekļa amatā digitālās attīstības un satura jautājumos – Evu Juhņēviču.

Kādēļ šāds rezultāts konkursā uz LTV valdi, par medijiem atbildīgā Saeimas komisija otrdien, 2. aprīlī, bija domājusi iztaujāt NEPLP. Tomēr jau pēc brīža žurnālistiem komisijas sēde bija jāpamet, jo oficiāli tās darba kārtībā bija iekļauts tikai jautājums par drošību LTV, attiecīgi sēde noteikta kā slēgta.

Jau pēc sēdes Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš ("KPV LV") norādīja, ka par LTV valdes konkursu otrdien tomēr nav runāts. "NEPLP tiks aicināti uz frakcijām, kā es esmu sapratis no koalīcijas partijām, runāt par šo jautājumu," teica Kaimiņš.

Trešdien, 3. aprīlī, sarunu ar padomi ieplānojusi "Jaunā Vienotība".  "Mums ir tiešām ļoti daudz jautājumu, vispirms jau par procedūru. Un tad, izejot no tā, kādas būs atbildes, mēs lemsim, kā tālāk rīkoties," teica Saeimas deputāts Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība").

"Attīstībai/Par!", lai arī kritizē gan iepriekšējo LTV valdes locekļu atlaišanas, gan jauno iecelšanas procesu, tikties ar padomi neplāno. "Pēc būtības es pievienojos žurnālistu apvienības aicinājumam šo konkursu vērtēt un pārskatīt, bet no Saeimas viedokļa izteikt šādu aicinājumu, manuprāt, nav vietā," sacīja Saeimas deputāts Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Bet Jaunā konservatīvā partija (JKP) aicinājusi anulēt konkursa iznākumu un kritizē ne vien jaunievēlētos LTV valdes locekļus, bet arī medija saturu, piemēram – sižetu secību ziņu raidījumā "Panorāma".

Jautāta, vai LTV valdes priekšsēdētājs var ietekmēt, kas "Panorāmā" būs pirmā ziņa, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sekretāre Dagmāra Beitnere-Le Galla sacīja: "Jā, tieši tā. Mēs par to šodien runājām, cik tas ir augstākā mērā svarīgi."

Beitnere Le-Galla arī norādīja, ka medijam jārāda vairāk pozitīvu ziņu. "Mēs kopā veidojam šo valsti, arī tas, kā jūs "Panorāmā" vēstāt par to, kas notiek, teiksim, māsiņu problēma, nu arī – tas ir katru reizi tāds "de profundis clamavi", ziņojums no pilnīgās bedres, kur mēs esam iekrituši."

Vaicāta, vai  jaunajam LTV valdes loceklim vajadzētu ietekmēt ziņu saturu, deputāte norādīja: "Es nedomāju, ka ietekmēt ziņu saturu. Ir lietas, kas ir netieši sasniedzamas. Atbildīgā par saturu kandidāte, kas vēl nav apstiprināta, teicās runāt ar kolektīvu, kā mēs redzam valsti, valsts attīstību, viņa grib runāt dziļāk par šiem jautājumiem – kādi jūs esat kā cilvēki, nu kā jūs ir mamma audzinājusi."

Pilna intervija ar JKP deputāti Dagmāru Beitneri-Le Gallu:

Jaunievēlētā LTV valdes locekle satura jautājumos gan uzsvēra, ka sarunas plānotas tikai par vispārīgām medija vērtībām kā, piemēram, atbildība.

"Valdes uzdevums ir stratēģiski vadīt mediju un attiecībā uz šo, kas izskanēja šajā komentārā kā iespēja ietekmēt ziņu raidījumu saturu – kategoriski valdei nav tiesību ietekmēt konkrēto ziņu raidījumu saturu.

Tā ir redakcionālā neatkarība un atbildība, un ko es, vēl nestājoties amatā, varu apgalvot – es ļoti stingri par to iestāšos," sacīja Juhņēviča. Vaicāta, vai mērķis nav padarīt pozitīvāku ziņu plūsmu, LTV jaunā valdes locekle noteica: "Man nav tādu tiesību nekādā gadījumā. Un es gribētu noliegt, ka nav pozitīvo ziņu."

NEPLP politiķu vēlmi mainīt tās lēmumu nodēvējusi par politisko spiedienu. "Politiķiem ir savas domas, un viņi viņas var paust, mēs savu lēmumu esam pieņēmuši un no sava lēmuma neatkāpsimies," paziņoja NEPLP priekšsēdētāja Dace Ķezbere.

Šoreiz ar padomi vienisprātis ir arī mediju nozares eksperti.

"Ja tāda politiska pozīcija par neatkarīgas institūcijas darbu tiek momentā sasaistīta ar vērtējumu par ziņu saturu, ziņu kārtību un konkrēta raidījuma struktūru, tas izskatās kā uzdevums jaunajai valdei. Ar darbībām, kam es nepiekrītu vai ko es kritiski skatos NEPLP rīcībā, vairāk es būtu gatava samierināties nekā ar to, ka mēs pierodam, ka politiķi domā, ka viņi var ietekmēt neatkarīgu mediju regulatoru," sacīja mediju eksperte Anda Rožukalne.

Rožukalne arī uzsver, ka muskuļu demonstrēšana no politiķu puses pēdējā laikā ir regulāri manāma un var radīt mediju pašcenzūras draudus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti