Panorāma

Aļona Ostapenko – Eiropas gada cilvēks Latvijā

Panorāma

Tērvetē bezdarbniekiem maz iespēju atrast darbu

Audžuģimeņu kontrole – bāriņtiesu rokās

Audžuģimeņu kontrole - bāriņtiesu rokās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 11 mēnešiem.

Nākamais gads sola finansiālus uzlabojumus audžuģimenēm. Tām dubultosies gan uzturlīdzekļu apjoms par katru bērnu, gan būtiski pieaugs atlīdzība par audžuģimenes pienākumu pildīšanu. Tāpat tiks veiktas arī sociālās apdrošināšanas iemaksas. Taču līdz ar būtisku finansiālā atbalsta un sociālo garantiju pieaugumu aktualizējas arī jautājums par kontroles mehānismiem, kas ir bāriņtiesu rokās.      

Audžuģimene ir pagaidu variants. Taču daļa bērnu tajās nodzīvo līdz pilngadībai. Būt par audžuvecākiem nozīmē ne vien audzināt bērnu, bet arī strādāt ar bērna traumām, iespējamām veselības problēmām.

Anglijā audžuģimene par viena bērna audzināšanu gadā saņem 23 000 eiro algu, dažādus atvieglojumus un apmaksātu atvaļinājumu. Latvijā par audžuģimenes pienākumiem sociālās apdrošināšanas iemaksas sāks maksāt no 2018. gada, ja audžuvecāki nestrādās citu algotu darbu.

No 2018. gada būtiski pieaugs gan atlīdzība par audžuģimenes pienākumu pildīšanu, gan uzturlīdzekļi par katru bērnu. Piemēram, audžuģimene no nākamā gada par divu bērnu audzināšanu līdz sešu gadu vecumam pašreizējo 303 eiro vietā saņems 652 eiro.

Lielākā daļa audžuģimeņu to dara, lai bērniem dotu ģimenisku vidi. Taču ne vienmēr.

Audžuģimeņu apmācību rīkotāja Evija Rācene novērojusi, ka dažkārt bāriņtiesas ļauj uzsākt apmācības arī ģimenēm, kurām nedrīkstētu uzticēt audžuģimenes pienākumus.

“Ir ģimene, kas atnāk un tā arī pasaka - man ir liela saimniecība un man vajag kādu, kas strādā šajā saimniecībā. Tad rodas jautājums, kur skatījās bāriņtiesa, kā vispār viņi  tika pie šī lēmuma,” neizpratni pauda Rācene.

Apmācību vadītāji šādās situācijās jau saknē nobremzē ģimenes iespēju tikt pie audžuģimenes statusa. Tāpat dažkārt sarunās ar potenciālajiem audžuvecākiem apmācītāji uztver pazīmes, kuru dēļ eksāmenu nevarēs nokārtot. Tomēr dažkārt sietam mēdz izkļūt cauri.

No nepilniem sešiem simtiem audžuģimeņu 2015. gadā par nopietniem pārkāpumiem audžuģimenes statuss atņemts divām ģimenēm, 2016. gadā - trīs audžuģimenēm.

Šajos gadījumos informācija nodota tiesībsargājošajām iestādēm. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija stāstīja, ka visu šo gadījumu atklāšanā nozīmīga loma ir arī sabiedrības iesaistei. Neklusēt un ziņot, ja aizdomas, ka bērns cieš. Savukārt bāriņtiesas pienākums ir reizi gadā aptaujāt gan pašus bērnus, gan ļoti lielu personu loku, kas saskaras ar audžuģimeni.

“Jāizprasa informācija no skolām – no skolas skatupunkta, kā audžuģimene rūpējas par bērnu. Jāvērtē jebkura cita informācija, kas gada laikā par šo audžuģimeni ir saņemta,” skaidroja inspekcijas Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gluščenko.

Cik dažādas ir audžuģimenes, tik dažādas ir bāriņtiesas, kas tās uzrauga.

Evijas Rācenes novērojumi liecina, ka dažās pašvaldībās audžuģimenes ir zem lupas un audžuvecāki sūdzas par pārmērīgu kontroli. Savukārt citviet kontrole esot pārāk vaļīga, un nerodas pārliecība, ka tās vispār tiek uzmanītas.

“Bāriņtiesai vajadzētu būt draudzīgai ģimenei, lai arī šī ģimene zina, ka bāriņtiesa būs tā vieta, kur viņi varēs atnāk, kur viņi varēs saņemt konsultācijas, varēs saņemt padomu un atbalstu,” pauda Rācene.

Ķekavas novada bāriņtiesas vadītāja Sarma Trumpekoja stāstīja, ka pašu novadā audžuģimeņu trūkst, tāpēc Ķekavas bērni nereti nonāk citu novadu audžuģimenēs. Šādās situācijās jāpaļaujas uz konkrētā novada bāriņtiesas kompetenci.

“Vedot bērnu uz audžuģimeni, mēs arī braucam ar viņu kopā, tās ir tomēr visbiežākās situācijas, lai mēs redzam šo ģimenisko vidi audžuģimenē, lai mēs redzam tos apstākļus un pārliecināmies, ka ar bērniņu un audžumammu kontakts veidojās,” sacīja bāriņtiesas vadītāja.

Ķekavas bāriņtiesu satrauc gadījumi, kad audžuģimene netiek galā ar pienākumiem un no bērna atsakās, piemēram, nespējot izvadāt bērnu uz ārstniecības iestādi. Sarma Trumpekoja norādīja, ka nemēģina nevienu atrunāt, taču aicina ģimenes izvērtēt spējas pildīt šo darbu. Savukārt paši sola 2018. gadā vairāk sazināties ar audžuģimenēm.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti